Opis
Warunki
Czas kwitnienia
Opis
Atlas roślin
Uprawa storczyków
Najbardziej znanym i popularnym rodzajem storczyka jest phalaenopsis, znany również jako storczyk ćma. Storczyki potrzebują dużo świeżego powietrza, ale nie mogą znajdować się w przeciągu. Potrzebują jasnego miejsca bez palącego słońca i o wysokiej wilgotności. Idealny jest na przykład parapet okna wschodniego lub północno-zachodniego. Roślinę można umieścić nad grzejnikiem, ponieważ lubi ciepło. Optymalne temperatury wynoszą od 20 do 30°C w ciągu dnia. W nocy nie powinny one spadać poniżej 15°C.
Storczyki dzielą się na gatunki epifityczne i lądowe. Niektóre rosną w swoim rodzimym środowisku na gałęziach wysokich drzew. Wchłaniają one składniki odżywcze przez korzenie powietrzne. Storczyki lądowe rosną w luźnej glebie na ziemi. Storczyki wymagają zatem specjalnej gleby z dużą zawartością kory sosnowej. Zapewnia to dobre napowietrzenie w obszarze korzeni i zapobiega podlewaniu i gniciu korzeni. Aby zapewnić zdrowy wzrost i bujne kwitnienie, storczyki powinny być przesadzane co dwa lata do specjalnego podłoża.
Atlas roślin
Pielęgnacja
Phalaenopsis potrzebuje niewiele wody. Zbyt obfite podlewanie może spowodować gnicie korzeni. Zaleca się pozostawienie podłoża do wyschnięcia przed kolejnym podlewaniem - ale nie całkowicie. Idealne jest cotygodniowe zanurzanie.
Rośliny potrzebują wilgotności co najmniej 50%. Jeśli nie można zagwarantować takiej wilgotności, rośliny należy regularnie spryskiwać, aby to zrekompensować.
Roślinę należy nawozić nawozem do storczyków co tydzień od marca do października i co dwa tygodnie w miesiącach zimowych.
Storczyki powinny być zimowane w jasnym miejscu i w temperaturze od 20 do 30°C. Nieco niższe temperatury sprzyjają tworzeniu się kwiatów. Podlewanie należy wówczas ograniczyć niemal całkowicie.
Przydatne produkty