1. COMPO
  2. Porady
  3. Atlas roślin
  4. Rośliny ogrodowe
  5. Bukszpan

Opis

Bukszpan

compo image
compo image
compo image

Warunki

Podlewanie:
umiarkowanie
Nasłonecznienie:
lekko nasłonecznione
Pielęgnacja:
średnie wymagania

Czas kwitnienia

Opis

Miejsce:
ogród, balkon, taras
Wysokość:
0,3-1 m
Kolor kwiatów:
białe

Atlas roślin

Uprawa bukszpanu

Miejsce:

Bukszpan (Buxus) może być sadzony w ogrodzie, a także na balkonie i tarasie w donicy. Należy do rodziny bukszpanowatych (Buxaceae) i pochodzi z południowo-zachodniej Europy, północnej Afryki i zachodniej Azji. Preferuje umiarkowanie suche do wilgotnych gleby żwirowe i przepuszczalne. Piaszczysto-humusowa gleba gliniasta również stanowi idealne podłoże. Bukszpan nie jest zbyt wymagający, jeśli chodzi o warunki świetlne. Może być sadzony zarówno w miejscach zacienionych, jak i słonecznych.

Sadzenie:

Bukszpan w ogrodzie zdecydowanie woli glebę o bardziej zasadowym odczynie, podobnie jak lawenda czy skalniaki. Jako roślina doniczkowa, bukszpan ma ograniczoną przestrzeń na korzenie. Bukszpan należy przesadzać co 2-3 lata do większej doniczki ze świeżą ziemią przeznaczoną specjalnie dla tego rodzaju roślin, aby zapewnić mu zdrowy rozwój. Optymalną porą jest wiosna.

Atlas roślin

Pielęgnacja

Podlewanie:

Bukszpan uprawiany jako roślina dniczowa szybko wysycha, szczególnie latem. Aby utrzymać stałą wilgotność gleby, należy podlewać go codziennie w suche i ciepłe dni. Jest to szczególnie ważne w fazie wzrostu. Należy uważać, aby nie dopuścić do zalania. Ponieważ roślina jest zimozielona, podlewanie może być konieczne również zimą, jeśli pogoda jest sucha i bezmroźna przez długi czas.

Nawożenie:

Aby wspomóc tworzenie zdrowych, zielonych pędów, bukszpan wymaga regularnego nawożenia od połowy marca do końca sierpnia. Do roślin doniczkowych najlepiej nadaje się specjalny nawóz płynny. Dodaje się go do wody do podlewania 1-2 razy w tygodniu. W przypadku roślin ogrodowych zalecamy stosowanie naszego nawozu o spowolnionym uwalnianiu. Wystarczy jedna aplikacja, aby zapewnić optymalne zaopatrzenie w składniki odżywcze przez 6 miesięcy.

Przycinanie:

Przycinanie bukszpanu zapewnia zrównoważony i zdrowy wzrost. Dają również możliwość indywidualnego kształtowania drzewa. Przycinanie formujące należy rozpocząć na młodych drzewach. Najłatwiejszym sposobem przycinania jest użycie szablonu. Aby to zrobić, wykonaj ramkę z drutu i drążków w pożądanym kształcie. Włóż ją do doniczki lub umieść nad rośliną. Następnie należy przyciąć wszystkie pędy wyrastające z boków.

Zimowanie:

Bukszpan zimuje na zewnątrz bez dodatkowej ochrony zimowej, jednak należy go chronić wówczas przed silnym słońcem. W suchych warunkach podlewać letnią wodą w bezmroźne dni.

Wskazówka

Młode rośliny powinny być zawsze intensywniej skracane. Pędy bardziej się rozgałęziają i zapewniają pożądany gęsty wzrost. Optymalne terminy przycinania to koniec maja i sierpień, przy zachmurzonym niebie.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.