Opis
Warunki
Czas kwitnienia
Opis
Atlas roślin
Uprawa goździka
Goździk brodaty (Dianthus barbatus) należy do rodziny goździkowatych i pochodzi z Azji Wschodniej i Europy Wschodniej. Do pełnego rozwoju swoich bujnych kwiatów goździk brodaty potrzebuje stanowiska w pełni nasłonecznionego. Bylina ta lubi również szczególnie dobrze przepuszczalną i bogatą w próchnicę glebę. Dlatego korzystne jest wzbogacenie rodzimej gleby na kilka tygodni przed sadzeniem. Do tego celu nadaje się na przykład granulowany obornik lub kompost ogrodowy.
Goździk brodaty jest rzadko oferowany jako roślina w handlu. Jeśli jednak uda Ci się kupić okaz, zaleca się posadzenie go w październiku, aby mógł rozwinąć swój pełny blask kwitnienia następnej wiosny. Dotyczy to również roślin uprawianych w szklarni lub na parapecie.
Nasiona można znaleźć w większości specjalistycznych sklepów. W czerwcu jest już wystarczająco ciepło i można je wysiewać - w dołkach o głębokości około jednego centymetra - bezpośrednio na rabacie ogrodowej. Zarówno w rzędzie, jak i w przypadku sadzenia grupowego, należy zachować odległość sadzenia około 20 cm. Nasiona należy lekko przykryć ziemią i regularnie podlewać do momentu pojawienia się sadzonek. Ponieważ goździki brodate są bylinami dwuletnimi, kwitną dopiero w drugim roku.
Do rozmnażania w kolejnych latach wykorzystuje się małe nasiona, które można pobrać ze zwiędłych kwiatów w suche dni. Po pierwszym kwitnieniu w maju lub czerwcu dobrze jest również umożliwić samosiew, nie odcinając natychmiast zwiędłych kwiatów. I odwrotnie, zaleca się ścinanie kwiatów zanim opadną, jeśli bylina stopniowo zarasta.
W nasłonecznionym miejscu goździki można również uprawiać w pojemniku na własnym tarasie lub balkonie. Najlepszą bazę dla zapierających dech w piersiach kwiatów stanowi specjalna ziemia do roślin kwitnących.
Atlas roślin
Pielęgnacja
Szczególnie w fazie kiełkowania niezbędne jest regularne podlewanie roślin. W pełni rozwinięty goździk brodaty jest oszczędnym i wytrzymałym towarzyszem, ale nie należy go pozostawiać samemu sobie w upalne letnie dni.
Należy jednak unikać nadmiernego podlewania na każdym etapie wzrostu! Szczególnie w miesiącach zimowych należy zapewnić dobry drenaż podłoża, w przeciwnym razie goździk brodaty może obumrzeć.
Pomimo swojej oszczędności, goździk brodaty potrzebuje regularnego nawożenia. Szczególnie w okresie kwitnienia korzystne jest wspomaganie goździka brodatego nawozem. Podczas sadzenia w doniczkach lub pojemnikach zaleca się stosowanie płynnego nawozu. Stosowanie składników odżywczych jest ważne dla stymulowania zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia.
Jeśli po pierwszym kwitnieniu wszystkie łodygi zostaną odcięte tuż nad ziemią, goździk wypuści nowe pędy. W ten sposób można dość łatwo wydłużyć czas kwitnienia. Po ostatnim kwitnieniu rośliny można wyrwać i kompostować. Jeśli pozwoliliśmy na samosiew rok wcześniej, należy uważać, aby nie uszkodzić już kiełkujących młodych roślin.
Potrzebne pordukty