Przycinanie bukszpanu
Bukszpan od wieków zalicza się do najbardziej popularnych roślin formowanych. Kula, piramida, a może indywidualne formy przestrzenne: niezbyt szybki przyrost idealnie sprzyja tworzeniu istnych dzieł sztuki. Przycinanie bukszpanu ma nie tylko na celu jego upiększenie, lecz służy także zdrowemu wzrastaniu rośliny. Zdradzimy Tobie, w jaki sposób należy to robić, kiedy jest na to najlepszy czas oraz podpowiemy, jakie należy stosować techniki.
Podobnie jak wiele innych zimozielonych roślin, tak i bukszpan można formować wiele razy w roku, przycinając go nawet co cztery tygodnie. W zależności od warunków atmosferycznych bukszpan można przycinać od kwietnia do września, jak tylko pojawią się nowe kilkucentymetrowe pędy. Poza tym należy tutaj uwzględnić jaki kształt planujemy dla swojej rośliny: w przypadku żywopłotów i prostych form geometrycznych wystarczy jednorazowe przycięcie bukszpanu latem. Jeśli chcemy uzyskać bardziej złożony kształt rośliny, wówczas obowiązuje zasada: im częściej, tym lepiej.
Zasadniczo należy przycinać roślinę w ten sposób, aby pozostawiać niewielką część tegorocznego pędu. Do przycinania należy zawsze stosować narzędzia z naostrzonym ostrzem, tak by nie zgniatać liści i pędów. Do prac precyzyjnych najlepiej jest wykorzystywać poza tym specjalne nożyce do bukszpanów. Są one najczęściej wyposażone w wyraźnie krótsze ostrza niż ręczne nożyce do żywopłotów – można zatem o wiele dokładniej przycinać wygięcia i narożniki. Na początku należy przycinać niewielkie odcinki pędów, dążąc powolutku do zaplanowanej figury w małych kroczkach; dzięki temu będziemy mieli możliwość późniejszego wprowadzania korekt. Jeśli okażę się, że w jednym miejscu przycięliśmy zbyt dużo pędów, wówczas należy się liczyć z niezbyt estetyczną dziurą albo mocniej przyciąć roślinę także w innych miejscach.
Udane formy cechuje dokładność i symetria. Zwłaszcza przycinanie większej ilości roślin w równomierne geometryczne bryły wymaga wiele ćwiczeń i wprawy. Pracę mogą bardzo ułatwić szablony z papieru i drewna. Wystarczy taki szablon przyłożyć do bukszpanu i obcinać wystające gałązki. Jeśli jednak odważymy się na przycinanie bez szablonu, powinniśmy zaczynać od łatwiejszych kształtów.
Przykład