compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Ogród i rośliny ogrodowe
  5. Bukszpan i ostrokrzew
  6. Przycinanie bukszpanu: W taki sposób nadasz swojemu bukszpanowi odpowiedni kształt

Przycinanie bukszpanu

W taki sposób nadasz swojemu bukszpanowi odpowiedni kształt

Bukszpan od wieków zalicza się do najbardziej popularnych roślin formowanych. Kula, piramida, a może indywidualne formy przestrzenne: niezbyt szybki przyrost idealnie sprzyja tworzeniu istnych dzieł sztuki. Przycinanie bukszpanu ma nie tylko na celu jego upiększenie, lecz służy także zdrowemu wzrastaniu rośliny. Zdradzimy Tobie, w jaki sposób należy to robić, kiedy jest na to najlepszy czas oraz podpowiemy, jakie należy stosować techniki.

Kiedy jest idealny moment na przycinanie?

Podobnie jak wiele innych zimozielonych roślin, tak i bukszpan można formować wiele razy w roku, przycinając go nawet co cztery tygodnie. W zależności od warunków atmosferycznych bukszpan można przycinać od kwietnia do września, jak tylko pojawią się nowe kilkucentymetrowe pędy. Poza tym należy tutaj uwzględnić jaki kształt planujemy dla swojej rośliny: w przypadku żywopłotów i prostych form geometrycznych wystarczy jednorazowe przycięcie bukszpanu latem. Jeśli chcemy uzyskać bardziej złożony kształt rośliny, wówczas obowiązuje zasada: im częściej, tym lepiej.

compo image

Jaki jest najlepszy sposób przycinania bukszpanów?

Zasadniczo należy przycinać roślinę w ten sposób, aby pozostawiać niewielką część tegorocznego pędu. Do przycinania należy zawsze stosować narzędzia z naostrzonym ostrzem, tak by nie zgniatać liści i pędów. Do prac precyzyjnych najlepiej jest wykorzystywać poza tym specjalne nożyce do bukszpanów. Są one najczęściej wyposażone w wyraźnie krótsze ostrza niż ręczne nożyce do żywopłotów – można zatem o wiele dokładniej przycinać wygięcia i narożniki. Na początku należy przycinać niewielkie odcinki pędów, dążąc powolutku do zaplanowanej figury w małych kroczkach; dzięki temu będziemy mieli możliwość późniejszego wprowadzania korekt. Jeśli okażę się, że w jednym miejscu przycięliśmy zbyt dużo pędów, wówczas należy się liczyć z niezbyt estetyczną dziurą albo mocniej przyciąć roślinę także w innych miejscach.

compo image

Dlaczego w ramach formowania odpowiednich kształtów szczególnie dobrze sprawdzając się szablony?

Udane formy cechuje dokładność i symetria. Zwłaszcza przycinanie większej ilości roślin w równomierne geometryczne bryły wymaga wiele ćwiczeń i wprawy. Pracę mogą bardzo ułatwić szablony z papieru i drewna. Wystarczy taki szablon przyłożyć do bukszpanu i obcinać wystające gałązki. Jeśli jednak odważymy się na przycinanie bez szablonu, powinniśmy zaczynać od łatwiejszych kształtów.

Przykład

W taki sposób zamienisz kulę swojego bukszpanu w spiralę

  1. W pierwszej kolejności utwórz stelaż z bambusowych kijów i z drucianych pierścieni. W tym celu należy oprzeć kilka ustawionych niemal w pionie kijów bambusowych na roślinie i związać je ze sobą u góry, tak by powstała konstrukcja pomocna w utworzeniu zaplanowanego stożka. Następnie należy przycinać bukszpanowy stożek wzdłuż bambusowych kijów na wysokość i szerokość, tak by uzyskać równomiernie przystrzyżony krzaczek.
  2. W kolejnym kroku należy zaznaczyć przebieg zagłębień za pomocą szerokiej taśmy, owijając ją spiralnie wokół korony. Taśmę należy zamocować na dole i na czubku rośliny, zwracając uwagę na równomierne odległości między taśmami. Następnie należy wzdłuż taśmy wycinać lekkie zagłębienia w drzewku.
  3. Usunąć taśmę, a obszar między zagłębieniami uformować za pomocą nożyczek. Przy odrobinie cierpliwości i regularnym przycinaniu uzyskasz w ten sposób kształt spirali.

Wszystko na temat bukszpanu

Bukszpan - specjalne informacje

Możliwości wykorzystania bukszpanu są ogromne: jako żywopłot, w funkcji wygrodzenia grządki, czy też jako pojedyncza roślina, w kształcie kuli, piramidy lub spirali. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat pielęgnacji wiecznie zielonych skarbów w ogrodzie.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.