compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Ogród i rośliny ogrodowe
  5. Pielęgnacja ogrodu
  6. Wszystko o hortensjach: Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat hortensji.

Wszystko o hortensjach

Wszystko na temat hortensji

Rośliny o bujnych kolorowych kwiatach na parapecie, na balkonie lub w ogrodzie: hortensje. Jeśli odpowiednio dobierzemy odmianę i właściwie zadbamy o kwiaty, ich nostalgiczny powab będzie towarzyszył nam przez całe lato. Obfite kwiaty będą przyciągać wzrok zarówno na rabacie, jak i w donicy. W tym miejscu dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na temat hortensji i ich pielęgnacji.

Najlepszy sposób pielęgnacji hortensji

Już botaniczna nazwa rośliny zdradza nam, czego hortensja potrzebuje do optymalnego rozwoju: słowo „hydrangea“ pochodzi z greki - składa się z członu „hydro“ (woda) i „angenion“ (naczynie). Regularne nawadnianie hortensji jest zatem jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych – dotyczy to głównie roślin hodowanych w donicach. Podobnie jak rododendrony, azalie i kamelie hortensje należą do roślin hodowanych na rabatach torfowych, które potrafią się rozwijać przy niewielkiej ilości substancji odżywczych na surowym podłożu. Dla zdrowego wzrostu wymagają jednak specjalnej ziemi bogatej w składniki odżywcze o niskim poziomie pH.

Spodziewasz się wyjątkowo suchego lata? Postaw na odmiany odporne na upał!

Nie każdy jest w stanie jednakowo znosić upał i związaną z nim suszą. Okazuje się, że wśród odmian hortensji występują takie odmiany, które potrafią znacznie lepiej znieść gorące lato niż inne. Są to Hydrangea aspera, quercifolia i paniculata.

compo image

Niebieska barwa a nawożenie hortensji

W przypadku niebieskich hortensji należy pamiętać, aby podlewać je tylko miękką wodą – w przeciwnym razie w kolejnym roku możemy zostać zaskoczeni różowym kolorem kwiatów. W przypadku, gdy niebieska hortensja przyjmuje różową lub purpurową barwę, jest to sygnał, że poziom pH gleby nie odpowiada wymaganiom rośliny. Hortensje barwiące na różowo zawierają barwnik delfinidynę, która w połączeniu ze śladową substancją odżywczą, jaką jest aluminium oraz kwaśnym podłożem (poziom pH ok. 4-5) zapewnia piękną niebieską barwę kwitnących kwiatów. Podlewając rośliny wodą z zawartością wapnia, zwiększamy poziom pH gleby, hamując dalszą możliwość pochłaniania aluminium przez korzenie. Stosując środek wspomagający niebieskie wybarwienie możemy sprawić, że roślina uzyska jeszcze bardziej intensywną niebieską barwę. 

Do nawożenia hortensji zalecamy jeden z płynnych nawozów przystosowanych do wymagań rośliny. W ten sposób zapewnisz swoim hortensjom raz w tygodniu wraz z podlewaniem wszystkie składniki odżywcze, jakich potrzebują one do optymalnego rozwoju.

Prawidłowe przycinanie hortensji

W zależności od odmiany hortensje należy przycinać z różną intensywnością. Jeśli będziesz postępował zgodnie z poniżej opisanymi zasadami, Twoje rośliny odwdzięczą się długim życiem i cudownie kwitnącymi kwiatami:

  • Aby hortensje bukietowe oraz hortensje ogrodowe z odmiany „śnieżna kula” były w stanie wytrzymać pod naporem kwiatów również w złą pogodą, należy je na wiosnę lub późną jesienią odpowiednio poprzycinać. Tylko dzięki takim zabiegom możemy uzyskać w kolejnym roku silne pędy i gęstą podstawę dla coraz większej liczby kwiatów.
  • Kwiatostany hortensji ogrodowych, hortensji talerzowych i hortensji pnących zawiązują się na starych, zeszłorocznych pędach. Z tego względu należy natychmiast po przekwitnięciu pozbywać się wszystkich pędów. Należy unikać intensywnego przycinania wiosną. Wtedy należy usuwać jedynie obumarłe i zmarznięte części roślin powyżej ostatnich zeszłorocznych pąków. 
  • Wyjątek stanowi odmiana „Endless Summer“: w przeciwieństwie do pozostałych hortensji ogrodowych nie ma on nic przeciwko przycinaniu wiosną, czy też latem. Nadal wypuszcza zdrowe pędy i potrafi bujnie kwitnąć.

Zestawienie najważniejszych odmian

Hortensje: Różnorodność form i barw

Klasyczna

Hortensja ogrodowa

Filigranowa

Hortensja talerzowa

Idealnie okrągła

Śnieżna kula

Miękka

Hortensja kosmata

Wysoka i smukła

Hortensja bukietowa

Wijąca się w górę roślina

Hortensja pnąca

W taki sposób hortensje bezpiecznie przezimują

Abyś w przyszłym roku mógł się cieszyć swoimi cudownymi kwiatami, na czas zimy powinieneś je zabezpieczyć przed mrozem, osłaniając je chrustem lub gałązkami jodły. Szczególnie istotne znaczenie ma to w przypadku hortensji ogrodowych i talerzowych, które swoje pączki zawiązują na zeszłorocznych pędach. Hortensje hodowane w doniczkach i w donicach powinny w miarę możliwości spędzać zimę w miejscach, które nie są narażone na działanie mrozu. Jeśli nie ma możliwości ich przeniesienia na zimę do pokoju lub zimowego ogrodu, wówczas roślina może przezimować na balkonie w osłoniętym przed wiatrem i słonecznym miejscu. Doniczki powinny mieć średnicę co najmniej 40 centymetrów i być dodatkowo osłonięte przed zimnem. W tym celu można wykorzystać włókninę lub płótno workowe.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.