compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Podstawy
  5. Uprawianie ogrodu w zgodzie z naturą
  6. Tak możesz pomóc pożytecznym organizmom w sezonie zimowym

Tak możesz pomóc pożytecznym organizmom w sezonie zimowym

Szczególnie, gdy robi się chłodniej, wielu mieszkańców ogrodu ma problemy ze znalezieniem pożywienia i schronienia. Kwiaty już przekwitły, temperatury spadają, gleba zamarza. Aby zachować równowagę pomiędzy organizmami pożytecznymi i szkodnikami w ogrodzie, należy przede wszystkim zadbać o ochronę zwierząt pożytecznych. Dzięki temu pośrednio wpłyniemy na zmniejszenie ilości szkodników, które mogą już wiosną bez przeszkód rozprzestrzeniać w ogrodzie, stanowiąc zagrożenie dla Twoich roślin.

compo image

Zaoferuj organizmom pożytecznym schronienie wśród liści

Najprostszym sposobem zabezpieczenia organizmów pożytecznych przed zamarznięciem jest naturalne prowadzenie ogrodu, sprawiającego wrażenie nieuporządkowanego. W takim ogrodzie można przykładowo układać opadłe liście na grządkach lub pod krzewami. Dzięki temu gleba nie zamarza, a dżdżownice zamieszkujące glebę są zabezpieczone przed zimnem. Na takiej łące łatwiej będzie przeżyć również chrząszczom, które odżywiają się stonką ziemniaczaną, gąsienicami i jajami ślimaków.

Jeśli przycinałeś jesienią żywopłot i nie zdążyłeś jeszcze się pozbyć ściętego materiału, powinieneś go przeznaczyć na rzecz jeży, ropuch oraz pająków i umożliwić im przetrwanie zimy. Korzystnym rozwiązaniem są również schronienia na przykład w postaci pustych doniczek. Wsparcie jeży może również w bezpośredni pomóc Twojemu ogródkowi. Jeże żywią się bowiem głównie ślimakami, które chętnie atakują kwiaty i rośliny warzywne.

Pozostawiajmy byliny

Jeśli rozpoczniesz przycinanie bylin dopiero wiosną, ptaki będą mogły znaleźć pożywienie w kwiatostanie. Poza tym puste łodygi to idealne miejsce dla rozwoju poczwarek i jaj motyli. Ptaki bardzo lubią tarninę, rokitnika zwyczajnego, głóg lub też zwyczajne krzewy kaliny.

Pszczoły i trzmiele również szukają schronienia: Bez nich nie byłoby kwiatów, owoców i warzyw. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest oczywiście zakup lub wykonanie hotelu dla pszczół i owadów i jego ustawienie w ogródku. Hotel będzie dawał im również możliwość powrotu na zimę.

compo image

Karmienie ptaków

W Niemczech typowym zjawiskiem jest dokarmianie ptaków ziarnem lub kulami tłuszczowymi w okresach, w których zdobycie pokarmu jest utrudnione. Ptaki, które nie odlatują na południe, chętnie powracają do naszych ogrodów. Rozróżniamy wśród nich ptaki żywiące się ziarnami (zięby, wróble i trznadle) oraz ptaki żywiące się miękką karmą (rudziki, sikorki, płochacze pokrzywnice, kosy).

compo image

Instrukcja

Samodzielna produkcja karmy dla ptaków

Zamiast kupować karmę dla ptaków, można we własnym zakresie przygotować mieszankę karmy i tłuszczu. Będzie do tego potrzebny tłuszcz kokosowy, topione masło lub łój wołowy. Dobrym pożywieniem dla ptaków żywiących się ziarnem będą ziarna zbóż, słonecznika, nasiona konopi i rozdrobnione orzechy. Ptaki jedzące miękką karmę preferują płatki owsiane, otręby, rodzynki i jagody.

Wystarczy przygotować kubeczek, rozgrzać tłuszcz i wraz z mieszanką ziaren wlać go do kubka. Następnie należy przygotować odpowiednią taśmę do wywieszenia. Po wystygnięciu ostrożnie zdjąć papier do pieczenia i wywiesić na świeżym powietrzu.

compo image

Orzechy i nasiona dla wiewiórek

Wiewiórki też się ucieszą z dodatkowej porcji pożywienia zimą! Do tego celu można wykorzystać specjalne, wytrzymałe dozowniki karmy. Wiewiórki potrafią bowiem zawzięcie, a nawet brutalnie walczyć o pożywienie. Dozowniki należy wypełniać orzechami włoskimi i laskowymi, nasionami, bukwią, grzybami lub kasztanami. A może masz w ogródku trochę miejsca na leszczynę lub na krzewy jagodowe? Wtedy będziesz się wprawdzie musiał dzielić zbiorami z tymi gryzoniami, ale jednocześnie będziesz miał niezależne źródło zaopatrzenia.

Wspomaganie pszczół i innych organizmów pożytecznych w ogrodzie

We własnym ogrodzie organizmy pożyteczne czują się bardzo dobrze. Pomagaj pszczołom i trzmielom, ropuchom i jaszczurkom, a także jeżom i łasicom znaleźć schronienie w Twoim ogrodzie. Pokażemy Tobie, jak możesz to zrobić!

Dowiedz się więcej

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.