compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Podstawy
  5. Ziemia i kompost
  6. Różnorodne typy gleby – krótkie porównanie

Różnorodne typy gleby – krótkie porównanie

Jeśli wiosną lub latem planujesz założyć zielony trawnik, dziką łąkę kwiatową bądź duży warzywnik, nie wystarczą tylko wysokiej jakości nasiona i rośliny – potrzebna jest również odpowiednia gleba. Dlatego omawiamy poszczególne rodzaje gleb i podpowiadamy, jak należy przygotować glebę przed wysiewem lub zasadzeniem roślin.

Gleba

Gleba stanowi podstawę dla rozwoju naszej flory i fauny. Mikroorganizmy, dżdżownice i chrząszcze potrzebują do życia odpowiednich warunków, podobnie zresztą jak drzewa owocowe, krzewy jagodowe, byliny, rośliny warzywne czy trawnik. Nasze gleby składają się zazwyczaj z piasku, gliny, wapnia, mułu, żwiru i próchnicy.

compo image

Cztery główne typy gleb

Zasadniczo można wyróżnić cztery główne rodzaje gleby. To właśnie proporcje piasku, mułu i gliny decydują o przynależności gleby do jednego z tych czterech typów. Są to:

  • gleba piaszczysta,
  • gleba mulista,
  • gleba gliniasta,
  • gleba ilasta.

Podział na cztery typy gleb opiera się na różnej wielkości poszczególnych ziaren. Ziarna o średnicy od 0,063 do 2 mm zaliczają się do piasku. Ziarna o średnicy od 0,002 do 0,063 mm to natomiast muł. Z kolei wszystkie drobinki mniejsze niż 0,002 mm określane są jako glina. Upraszczając, można powiedzieć, że gleby piaszczyste mają największe ziarna, natomiast gleba gliniasta jest najdrobniejsza. Jedynie iłowi nie przypisuje się żadnej konkretnej wielkości ziaren. Jest to wyjątek od reguły. Gleby ilaste składają się mniej więcej w równych częściach z piasku, gliny i mułu.

Warto zauważyć, że przedstawione cztery rodzaje gleby rzadko kiedy występują w czystej postaci. Istnieją przykładowo gleby piaszczysto-ilaste, gliniasto-ilaste czy mulisto-piaszczyste.

Od czego zależy jakość dobrej gleby ogrodowej?

W zasadzie można powiedzieć, że najważniejsze znaczenie ma odpowiednia mieszanka. Jeśli gleba ogrodowa zawiera tylko jeden składnik i składa się na przykład wyłącznie z piasku lub gliny, nie nadaje się do uprawy większości roślin. Jeśli jednak różne składniki występują w odpowiednich proporcjach, będą wzajemnie się uzupełniać.
Ważną rolę odgrywają także wapń i próchnica, ponieważ odpowiadają za kwasowość gleby, zdolność do zatrzymywania wody oraz zawartość składników odżywczych.

compo image

1. Gleba piaszczysta

Najpierw przyjrzyjmy się glebom piaszczystym. Czyste gleby piaszczyste oraz mułowe gleby piaszczyste charakteryzują się zazwyczaj niską zawartością składników odżywczych, dobrą przewiewnością, szybkim nagrzewaniem się i tendencją do wysychania. Ze względu na dużą ziarnistość deszczówka łatwo przenika przez taką glebę, przez co ziemia szybko wysycha. Gleba piaszczysta ma więc bardzo dobrą przepuszczalność wody, ale słabo ją zatrzymuje. Trzeba też wziąć pod uwagę, że gleba piaszczysta szybko się nagrzewa, co przyspiesza proces wysychania.
Ze względu na jej gruboziarnistą strukturę do ziemi jest w stanie dotrzeć dużo tlenu. Sprzyja to rozwojowi organizmów glebowych oddychających tlenem, które rozkładają martwą materię organiczną. Gleba piaszczysta nie jest jednak bogata w składniki odżywcze. Dzieje się tak z dwóch powodów: niskiej zdolności do magazynowania tych składników oraz wysokiej przepuszczalności, która powoduje ich wypłukiwanie wraz z wodą.
Gleby piaszczyste mają jednak pewną zaletę – są łatwe do uprawy, a rośliny dostosowane do panujących na nich warunkach nie są narażone na zastój wody.

Wskazówka dotycząca gleb piaszczystych – ich jakość można poprawić poprzez dodanie gleby ilastej oraz dużej ilości kompostu. Zwiększy to jej zdolność magazynowania wody i składników odżywczych. Można także użyć wysokiej jakości kompostu ogrodowego Bio.
Rośliny posadzone w takiej glebie warto regularnie podlewać i nawozić. Zaleca się oszczędne podlewanie i nawożenie, należy to jednak robić częściej. Dodatkowa warstwa ściółki może pomóc w ograniczeniu parowania i stabilizacji temperatury gleby.

Dodatkowa wskazówka – gleby piaszczyste zawierają zazwyczaj mało wapnia, co sprawia, że mają niski pH i są bardziej kwaśne. Jeśli na takiej glebie zakładasz trawnik, warto go w razie potrzeby wapnować. Najlepiej wykonać analizę gleby, która pokaże, jakie składniki odżywcze zawiera i co wymaga poprawy. Testy do analizy gleby można kupić w centrach ogrodniczych.

Porada – na lekkich, nieurodzajnych glebach dobrze rosną mało wymagające kwiaty polne i byliny, między innymi pajęcznica liliowata, janowiec barwierski, dziewanna wielkokwiatowa, lawenda, rożnik przerośnięty, floks dwudzielny czy przytulia właściwa.

compo image

2. Gleba mułowa

Dość trudno trafić na jednorodne gleby mułowe. W wielu regionach spotyka się natomiast gleby mułowe o charakterze piaszczystym lub ilastym. W zależności od ich składu mają one różne właściwości. Na przykład gleba mułowo-ilasta jest bogata w próchnicę i dobrze magazynuje wodę. Ponadto rośliny mogą stosunkowo dobrze się ukorzeniać w tego typu glebie. Ogólnie rzecz biorąc, jest ona uważana za dość żyzną glebę, która nadaje się do uprawy różnych roślin. Jednak w przypadku intensywnych opadów deszczu może dochodzić do zastojów wody. W przypadku piaszczystych gleb mułowych sytuacja wygląda nieco inaczej: ich przepuszczalność jest znacznie większa, a ryzyko wystąpienia zastojów wody minimalne. Choć piaszczysta gleba mułowa magazynuje nieco więcej wody i składników odżywczych niż czysto piaszczysta, dla wielu roślin w dalszym ciągu jest to niewystarczające. W tej sytuacji pomocne mogą być kompost i wysokiej jakości ziemia do roślin, które zwiększą zdolność gleby do zatrzymywania wody i składników odżywczych.

Porada dotycząca gleb mułowych – zdolność magazynowania wody piaszczystej gleby mułowej możesz poprawić poprzez dodanie gliniastej ziemi i kompostu. Z kolei gliniaste gleby mułowe można rozluźnić, dodając do nich nieco piasku.  

Wskazówka dotycząca uprawy roślin – na gliniastej glebie mułowej można z powodzeniem uprawiać wiele roślin, takich jak róże, krzewy i drzewa owocowe czy warzywa. Natomiast na bardziej piaszczystych glebach lepiej rosną rośliny odporne na niedobór składników odżywczych.  

compo image

3. Gleba ilasta

W przeciwieństwie do lekkich gleb piaszczystych, gleby ilaste należą do tzw. "ciężkich gleb", które nie przepuszczają wody i są trudne w uprawie.
Zamiast składać się z kwarców lub fragmentów skał, gleby ilaste złożone są głównie z drobnoziarnistych minerałów ilastych. Minerały te mają zdolność wchłaniania wody i pęcznienia. Jednak wysychanie gleby i ponowne kurczenie się minerałów zajmuje sporo czasu. Nie pozostaje więc wystarczająco dużo miejsca na napływ świeżego powietrza. Zamiast tego wzrasta ryzyko zamulenia i zastojów wody. Gdy minerały ilaste nareszcie wyschną po dłuższym czasie, ponownie się kurczą i stają się tym samym wyjątkowo twarde, co ponownie utrudnia uprawę gleby – podobnie jak wówczas, kiedy była jeszcze mokra i ciężka.

Mimo że gleba ta ma dobrą zdolność zatrzymywania wody i charakteryzuje się wysokim poziomem składników odżywczych, rośliny nie odnoszą z tego powodu korzyści. Drobne cząsteczki iłu tak silnie wiążą wodę i składniki odżywcze, że stają się one trudno dostępne dla roślin. Gleby ilaste nazywane są również "zimnymi glebami", ponieważ w przeciwieństwie do gleb piaszczystych nagrzewają się bardzo wolno, a jesienią równie wolno się wychładzają.
Czyste gleby ilaste są więc trudne w uprawie – korzenie roślin mają trudności z przenikaniem przez zbity grunt, a cyrkulacja powietrza w glebie pozostawia wiele do życzenia. Wiele mikroorganizmów i roślin nie czuje się najlepiej w ciężkich glebach ilastych. Na glebie ilastej o zawartości iłu przekraczającej 75% rośliny w ogóle nie mogą rosnąć.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku gleb mułowo-ilastych, ponieważ dodatek mułu poprawia przepuszczalność i nieco rozluźnia ciężką glebę ilastą. Mimo to poprawa jakości takiej gleby wymaga sporo wysiłku.

Porada dotycząca gleb ilastych – jeśli masz glebę o wysokiej zawartości iłu, należy ją regularnie przekopywać, aby ją rozluźnić. Koniecznie należy też pamiętać o dodaniu do ziemi granulatu pumeksowego i humusu. Drenaż wykonany z grubszych kamieni, piasku i pumeksu w głębszych warstwach gleby może zapobiec zastojom wody. Bardzo pomocne jest również ułożenie w rur drenażowych.

Wskazówka dotycząca uprawy roślin – na średnio ciężkich, mułowych lub gliniastych glebach ilastych o zawartości iłu od 25% do 45% mogą rosnąć różnego rodzaju rośliny, w tym choćby drzewa owocowe, byliny czy warzywa. Ponieważ gleba ta na wiosnę często jest jeszcze dość mocno wychłodzona, nie zalecamy wczesnego wysiewu nasion. Większość nasion lubi wilgoć, preferuje jednak, gdy jest ciepło i nie toleruje zimna. Marchew i ziemniaki również preferują bardziej piaszczystą, suchą i ciepłą glebę.

compo image

4. Gleba gliniasta

Gleby gliniaste składają się z mieszanki zawierającej mniej więcej równe części iłu, pyłu i piasku, łącząc w sobie różne właściwości tych materiałów. W przeciwieństwie do lekkich gleb piaszczystych i ciężkich gleb ilastych, gleby gliniaste określa się mianem "gleb średnich". Są one swego rodzaju złotym środkiem. Dzięki zawartości piasku gleba ta charakteryzuje się dobrą przepuszczalnością wody, natomiast dzięki iłowi zatrzymuje również dużą ilość wilgoci. Rośliny mogą dobrze się w niej ukorzeniać i korzystają z faktu, że gleba ta cechuje się dość dobrą przewiewnością. Ponadto gleba ta często zawiera dużą ilość składników odżywczych, ponieważ dobrze je magazynuje. Dzięki swojej umiarkowanie ciężkiej strukturze gleba gliniasta jest stosunkowo łatwa w uprawie. Jednak wymaga nieco większego wysiłku w porównaniu z uprawą gleby piaszczystej.

Porada dotycząca gleb gliniastych – jeśli będziesz uprawiać na glebie gliniastej rośliny o średnim lub wysokim zapotrzebowaniu na składniki odżywcze, może się zdarzyć, że po kilku latach ziemia zostanie wyjałowiona. Dlatego warto na wiosnę zastosować nawóz długo działający, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na uprawę bylin, warzyw i roślin owocowych. W razie potrzeby można dodatkowo użyć nawozu płynnego.  

Wskazówka dotycząca uprawy roślin – gleby gliniaste są bardzo żyzne i nadają się do uprawy niemal wszystkich roślin. W zależności od potrzeb można je przed zasadzeniem roślin wzbogacić humusem lub rozluźnić poprzez dodanie piasku.  

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.