compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Trawnik
  5. Jaki trawnik preferujesz?
  6. Trawnik angielski

Idealny wygląd dzięki pielęgnacji na dużą skalę

Trawnik angielski

Równomierna gęstość, soczysta zieleń i puszysta miękkość – w przypadku angielskiego trawnika walory wizualne to podstawa. Marzenie o reprezentacyjnej murawie możesz spełnić, stosując optymalnie dobrane nasiona i nawozy oraz poświęcając dużo czasu na zabiegi pielęgnacyjne, a także nie narażając trawy na duże obciążenia. Zanim przystąpisz do założenia tego typu trawnika, powinieneś pamiętać, że trwałe narażanie trawy na różne czynniki, np. bawiące się dzieci, czy też biegające psy, może zniweczyć twoje marzenia o angielskiej murawie.

compo image

Ocena stanu trawnika

Naprawiamy stary trawnik, czy też zakładamy nowy?

Zasadniczo obowiązuje zasada, że pięknego trawnika nie da się uzyskać na podłożu zarośniętym już przez trawy opanowane przez chwasty. Podłoże pod gęsty i czysty gatunkowo trawnik musi być pozbawione korzeni i nasion innych roślin.

Jak wygląda Twoje podłoże - czy jest dobrze utrzymane, w miarę równe i czy nie jest zbyt mocno zbite? Jeśli tak, wówczas możesz przeprowadzić wertykulację, aby pozbyć się z gleby suchej trawy, chwastów i mchu. W przypadku trawnika ozdobnego ważne jest, by po zabiegu nie pozostawić trawnika zbyt długo bez opieki. Chwasty i mech mogłyby wówczas szybko zadomowić się w powstałych lukach. Skontroluj dostęp światła do trawnika: przycinanie drzew i krzewów to mniej cienia i mchu na trawniku.

Gdy podłoże będzie zbyt mocno zbite i nierówne, wówczas nawet najlepsza mieszanka nie będzie w stanie na nim równomiernie wzrastać. Malutkie, delikatne nasiona traw wymagają dobrze spulchnionego i napowietrzonego gruntu siewnego. W przeciwnym razie deszcz wypłucze kiełki; w efekcie wzrost nie będzie jednolity. W takiej sytuacji doradzamy założenie nowego trawnika. Optymalnym rozwiązaniem dla kiełkowania jest płodna wierzchnia warstwa gleby. Specjalne rodzaje ziemi do trawników lub substraty wspomagające kiełkowanie są opracowywane w taki sposób, by ich receptura odpowiadała młodym kiełkom trawy – poza tym dzięki nim można likwidować ostatnie nierówności. Jeśli zamierzasz na podłożu zastosować kompost, powinieneś koniecznie pamiętać, że nie może on zawierać nasion chwastów. Te mogłyby bardzo szybko zacząć wzrastać wśród wschodzącej trawy.

Nasza porada:

Po zabiegu spulchnione podłoże powinno mieć kilka tygodni na regenerację. Musi ono również odpowiednio osiąść. Następnie należy powierzchnię lekko zgrabić, tak by nasiona mogły dobrze się wymieszać z glebą.

compo image

Mieszanka to jest to

Jeśli będziesz poszukiwał w sklepach mieszanki nasion pod tytułem „Angielski trawnik”, to z pewnością Ci się to nie uda. Angielskiego trawnika nie można tak po prostu kupić – określenie to jest zarezerwowane dla idealnego trawnika, jaki można uzyskać żmudną i staranną pracą.  Podejmujesz rękawicę? Wówczas nie oszczędzaj na nasionach! Tanie mieszanki mają zazwyczaj w swoim składzie trawy paszowe, które wprawdzie dość szybką wzrastają, za to nie potrafią tworzyć gęstych darni. Podczas zakupu zwróć uwagę, czy na opakowaniu znajduje się informacja o certyfikacie RSM.

Wiele zależy od pielęgnacji

Stwórz trawnik angielski w swoim ogrodzie

compo image

1

Sygnał do rozpoczęcia prac daje temperatura podłoża

Jeśli nie spodziewasz się już większych wahań temperatury, najlepiej zaczekaj z wysiewem na bezwietrzny dzień – dzięki temu nie utracisz drobnych nasion jeszcze przed pierwszym podlewaniem. Większość gatunków traw kiełkuje bez problemów, gdy temperatura podłoża wynosi co najmniej 10° C. Nasze specjalne mieszanki do wczesnego wysiewu potrafią jednak kiełkować, gdy temperatura gleby wynosi 5° C, dzięki czemu możesz zacząć realizację swojego przedsięwzięcia wczesną wiosną.

compo image

2

Nawadnianie i nawożenie

W pierwszych trzech-czterech tygodniach po wysianiu należy dbać o ciągłe nawilżenie gleby. Wraz z postępem procesu ukorzeniania podlewanie można przeprowadzać coraz rzadziej. By pod wpływem podlewania nie tworzyło się błoto wzgl. podłoże zbytnio się nie zagęszczało, zalecamy codzienne podlewanie przy użyciu umiarkowanych ilości wody. Najpóźniej tydzień po wysiewie należy przeprowadzić aplikację nawozu startowego ze zwiększoną porcją fosforanów, który wesprze proces rozrastania się korzeni.

compo image

3

Koszenie

W oczekiwaniu na kiełkowanie trawnika angielskiego trzeba się szczególnie uzbroić w cierpliwość. Powolne zazielenianie się powierzchni jest bowiem gwarantem wysokiej jakości mieszanki traw. Gdy trawa będzie się zagęszczać powoli i osiągnie wysokość 8-10 cm, jej dalszy wzrost możemy pobudzić, kosząc trawnik na wysokość 4-5 cm. Po raz pierwszy możemy na niego wejść właśnie w celu skoszenia trawy po około 4-5 tygodniach od zasiania. Po skoszeniu poszczególne źdźbła nie będą rosnąć już tylko w górę, lecz zaczną się zagęszczać, tworząc coraz bardziej zwartą darń.

compo image

4

Utrzymanie powierzchni trawnika ozdobnego

Jeśli w kolejnych latach chcemy uzyskiwać podobne efekty, wymagane są konsekwentne zabiegi pielęgnacyjne. Regularne koszenie – optymalnie dwa razy w tygodniu – oraz nawożenie w miarę potrzeb to dwie czynności, jakie trzeba wykonywać z odpowiednim rytmem. W gorących i suchych miesiącach wymagane jest sukcesywne nawadnianie. Aby w ramach corocznego usuwania chwastów i mchu nie było potrzeby przeprowadzania wertykulacji, do niektórych naszych nawozów do trawników z serii FLORANID® dodaliśmy odpowiednie składniki zwalczające chwasty i mech. Dzięki temu w bezpieczny sposób możemy uzyskać gęstą oraz nieskazitelną gatunkowo murawę.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.