Idealny wygląd dzięki pielęgnacji na dużą skalę
Równomierna gęstość, soczysta zieleń i puszysta miękkość – w przypadku angielskiego trawnika walory wizualne to podstawa. Marzenie o reprezentacyjnej murawie możesz spełnić, stosując optymalnie dobrane nasiona i nawozy oraz poświęcając dużo czasu na zabiegi pielęgnacyjne, a także nie narażając trawy na duże obciążenia. Zanim przystąpisz do założenia tego typu trawnika, powinieneś pamiętać, że trwałe narażanie trawy na różne czynniki, np. bawiące się dzieci, czy też biegające psy, może zniweczyć twoje marzenia o angielskiej murawie.
Ocena stanu trawnika
Zasadniczo obowiązuje zasada, że pięknego trawnika nie da się uzyskać na podłożu zarośniętym już przez trawy opanowane przez chwasty. Podłoże pod gęsty i czysty gatunkowo trawnik musi być pozbawione korzeni i nasion innych roślin.
Jak wygląda Twoje podłoże - czy jest dobrze utrzymane, w miarę równe i czy nie jest zbyt mocno zbite? Jeśli tak, wówczas możesz przeprowadzić wertykulację, aby pozbyć się z gleby suchej trawy, chwastów i mchu. W przypadku trawnika ozdobnego ważne jest, by po zabiegu nie pozostawić trawnika zbyt długo bez opieki. Chwasty i mech mogłyby wówczas szybko zadomowić się w powstałych lukach. Skontroluj dostęp światła do trawnika: przycinanie drzew i krzewów to mniej cienia i mchu na trawniku.
Gdy podłoże będzie zbyt mocno zbite i nierówne, wówczas nawet najlepsza mieszanka nie będzie w stanie na nim równomiernie wzrastać. Malutkie, delikatne nasiona traw wymagają dobrze spulchnionego i napowietrzonego gruntu siewnego. W przeciwnym razie deszcz wypłucze kiełki; w efekcie wzrost nie będzie jednolity. W takiej sytuacji doradzamy założenie nowego trawnika. Optymalnym rozwiązaniem dla kiełkowania jest płodna wierzchnia warstwa gleby. Specjalne rodzaje ziemi do trawników lub substraty wspomagające kiełkowanie są opracowywane w taki sposób, by ich receptura odpowiadała młodym kiełkom trawy – poza tym dzięki nim można likwidować ostatnie nierówności. Jeśli zamierzasz na podłożu zastosować kompost, powinieneś koniecznie pamiętać, że nie może on zawierać nasion chwastów. Te mogłyby bardzo szybko zacząć wzrastać wśród wschodzącej trawy.
Po zabiegu spulchnione podłoże powinno mieć kilka tygodni na regenerację. Musi ono również odpowiednio osiąść. Następnie należy powierzchnię lekko zgrabić, tak by nasiona mogły dobrze się wymieszać z glebą.
Jeśli będziesz poszukiwał w sklepach mieszanki nasion pod tytułem „Angielski trawnik”, to z pewnością Ci się to nie uda. Angielskiego trawnika nie można tak po prostu kupić – określenie to jest zarezerwowane dla idealnego trawnika, jaki można uzyskać żmudną i staranną pracą. Podejmujesz rękawicę? Wówczas nie oszczędzaj na nasionach! Tanie mieszanki mają zazwyczaj w swoim składzie trawy paszowe, które wprawdzie dość szybką wzrastają, za to nie potrafią tworzyć gęstych darni. Podczas zakupu zwróć uwagę, czy na opakowaniu znajduje się informacja o certyfikacie RSM.
Wiele zależy od pielęgnacji
Więcej przydatnych informacji na temat trawnika