1. COMPO
  2. Porady
  3. Choroby i szkodniki
  4. Trawnik
  5. Bluszczyk kurdybanek na trawniku

Opis

Bluszczyk kurdybanek na trawniku

compo image
compo image

Opis

Rośliny infekowane:
odbiera trawie światło, wodę i składniki odżywcze, stopniowo ją wypierając.
Symptoms:
trawnik jest przerastany przez drobne rośliny, które od kwietnia do lipca wytwarzają fioletowe kwiaty.
Appearance:
małe, dziko rosnące rośliny z fioletowymi kwiatami, które kwitną wiosną

Czas występowania

Description

Bluszczyk kurdybanek na trawniku

Wreszcie nadeszła wiosna!! Jednak zamiast soczyście zielonego trawnika w wielu ogrodach na murawie pojawiają się fioletowe kwiaty. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego warto pozbyć się bluszczyku kurdybanka z trawnika.

Dlaczego bluszczyk kurdybanek jest problematyczny dla trawnika?

Bluszczyk kurdybanek pospolity, znany też pod nazwą bluszczyk ziemny, a w botanice określany jako Glechoma hederacea, to mrozoodporne, wieloletnie dzikie zioło, które często doprowadza miłośników trawników do istnej rozpaczy. Dzieje się tak, ponieważ ta roślina rozprzestrzenia się niezwykle szybko, odbierając trawom i innym drobnym roślinom ich podstawowe zasoby życiowe. Bluszczyk kurdybanek w większości przypadków wygrywa w walce o światło, składniki odżywcze i wodę – przez co jeszcze niedawno soczyście zielony trawnik w krótkim czasie zamienia się w obszar opanowany przez tę roślinę, na którym nie ma już miejsca dla trawy. Ta zdolność do rozrastania się w niezwykle szybkim czasie ma swoje odzwierciedlenie także w innych przydomkach rośliny – kurdybanka często nazywa się również „obłożnikiem”. W przeciwieństwie do bluszczu, bluszczyk kurdybanek nie jest jednak trujący. Jego liście i kwiaty bez problemu można więc wykorzystać do sałatek, masła ziołowego, lemoniad lub herbat. Niektórzy mogą również skojarzyć bluszczyk kurdybanek ze znanym od starożytności ziołem leczniczym.
Niestety, roślina ta jest bardzo podatna na infekcje grzybicze. Z tego powodu istnieje zwiększone ryzyko porażenia sąsiadujących z nim roślin w ogrodzie. Pokażemy Ci więc, jak skutecznie zwalczyć bluszczyk kurdybanek i jak prawidłowo pielęgnować trawnik, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tej dziko rosnącej rośliny.

Control

Zwalczanie bluszczyku kurdybanka na trawniku

Zwalczanie bluszczyku kurdybanka na trawniku

Najpóźniej w kwietniu, ponieważ to własnie wtedy pojawiają się fioletowe kwiaty bluszczyku kurdybanka, nadchodzi czas, aby go usunąć z trawnika. W walce z tą rośliną można zastosować metody mechaniczne lub sięgnąć po skuteczny środek chwastobójczy.

Metoda pierwsza – mechaniczne usuwanie bluszczyku kurdybanka z trawy

Ta metoda jest polecana szczególnie w przypadku niewielkiego porażenia trawnika – lub jako wspólna rodzinna aktywność w niedzielne popołudnie: każdy bierze rękawice ogrodnicze i do dzieła! Po narzędzia do pielenia najlepiej sięgnąć już w marcu. Im młodsze rośliny, tym łatwiej je usunąć, ponieważ ich system korzeniowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Pamiętaj, aby usuwać bluszczyk kurdybanek z gleby wraz z korzeniami. Można do tego użyć także małej łopatki lub narzędzia do pielenia. Ponieważ przygarbiona pozycja podczas pielenia nie jest korzystna dla kręgosłupa, dobrym rozwiązaniem będzie narzędzie do pielenia z długim trzonkiem.
Podczas pielenia może się zdarzyć, że trzeba będzie wykopać rozłogi o długości nawet dwóch metrów, aby całkowicie usunąć korzenie rośliny – jak już wspomniano, bluszczyk kurdybanek to niezwykle ekspansywne zioło. Dlatego należy działać dokładnie i usunąć całość korzeni z gleby. Samo oberwanie liści nie wystarczy. Minusem tej metody jest jednak to, że jest ona bardzo czasochłonna. W przypadku większego porażenia trawnika usuwanie ręczne może zająć dużo czasu.

Porada:najlepiej wyrzuć rośliny bezpośrednio do bioodpadów lub kompostownika – albo wykorzystaj ich liście i kwiaty do przygotowania smacznego masła ziołowego bądź lemoniady.

Metoda druga – zwalczanie bluszczyku kurdybanka na trawniku z użyciem środków odchwaszczających

Zanim Twój trawnik zniknie na dobre, możesz sięgnąć po specjalne środki do zwalczania chwastów. W przypadku trudnych do usunięcia chwastów, takich jak bluszczyk kurdybanek, herbicydy do trawnika okazują się prawdziwym wybawieniem. Wybierając środek chwastobójczy, zwróć uwagę na to, aby był on odpowiedni do stosowania na trawniku oraz skutecznie zwalczał dwuliścienne rośliny, do których należy bluszczyk kurdybanek.

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się bluszczyku kurdybanka na trawniku

Zapobieganie ekspansji bluszczyku kurdybanka to nie lada wyzwanie. Szczególnie jeśli chcesz mieć kilka roślin w cienistych miejscach ogrodu, np. pod drzewami, powinieneś pamiętać o kilku ważnych zasadach. W przeciwnym razie bluszczyk kurdybanek może się rozprzestrzenić w całkowicie niekontrolowany sposób.

1. Instalacja bariery korzeniowej:jeśli chcesz zachować bluszczyk kurdybanek w niektórych miejscach, najlepiej przed jego posadzeniem zamontować barierę korzeniową. Pozwoli to ograniczyć rozwój podziemnych rozłogów.

2. Przycinanie przed dojrzewaniem nasion:ponieważ rośliny rozmnażają się również poprzez nasiona, ważnym krokiem w zapobieganiu ich rozprzestrzenianiu jest przycięcie bluszczyku przed dojrzewaniem nasion, czyli krótko po kwitnieniu. Pierwsze kwiaty pojawiają się zazwyczaj w kwietniu. Okres kwitnienia tej dzikiej rośliny kończy się zazwyczaj w lipcu. Hodowlane odmiany bluszczyku kurdybanka można znaleźć w wielu szkółkach ogrodniczych – jednak często mają one mniejszą tendencję do rozprzestrzeniania się niż ich dziki krewniak.

3. Regularne kontrole: Regularnie sprawdzaj trawnik pod kątem obecności bluszczyku. Gdy roślina zacznie się zbyt mocno rozrastać, należy sięgnąć po narzędzie do pielenia lub środek Banvel Quattro Single Dose. W tym przypadku idealnie pasuje przysłowie: „Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje”. Jeśli pozwolisz, by upłynęło zbyt dużo czasu, usunięcie rośliny będzie o wiele trudniejsze i bardziej czasochłonne niż przeprowadzanie regularnych kontroli oraz jedynie sporadyczne usuwanie chwastów.

4. Prawidłowe koszenie trawnika: Prawidłowe i regularne koszenie trawnika pozwala wzmocnić trawę i ograniczyć chwastom możliwości rozwoju. Oznacza to, że trawnik należy skracać o mniej niż jedną trzecią swojej wysokości. Mocne koszenie – na przykład po wakacyjnej przerwie – osłabia trawę. Lepiej kosić częściej, ale mniej intensywnie. Optymalna wysokość trawnika to około pięć centymetrów. Dzięki takiej wysokości siewki chwastów otrzymują zbyt mało światła, które jest im potrzebne do wzrostu. Jeśli skosisz trawnik zbyt mocno, osłabisz nie tylko same trawy, ale także stworzysz bluszczykowi świetne warunki do wzrostu i rozwoju, co może doprowadzić do całkowitego wyparcia trawnika. Po skoszeniu trawnika należy jak najszybciej zgrabić resztki skoszonej trawy.

5. Odpowiednie nawożenie trawnika: Zadbaj o mocny i zdrowy trawnik. Oprócz regularnego koszenia istotne jest także dostarczenie trawie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zawsze wybieraj specjalny nawóz do trawników, który jest optymalnie dopasowany do potrzeb pokarmowych tego rodzaju roślin.

Porada: raz w roku warto także przeprowadzić wertykulację trawnika, aby usunąć warstwę filcu i zapewnić trawie lepszy dostęp do tlenu.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.