Owocny rok w ogrodzie krok po kroku
Po długiej zimie tęsknimy za godzinami spędzanymi na słońcu i widokiem kwitnących roślin. Jednakże ogród sam z siebie nie jest w stanie zregenerować się po wyczerpujących miesiącach lata – pożółkłe trawniki i spustoszone grządki to często widok, jaki towarzyszy nam do wczesnej wiosny. Aby serce ogrodnika mogło się ponownie radować soczystą zielenią trawnika i całą gamą kolorów kwiatów, przekazujemy w niniejszym artykule wszelkie istotne informacje dotyczące wiosennego nawożenia trawników, grządek i roślin hodowanych w donicach.
Tak stworzysz zielony dywan
Trawnik zajmuje z reguły dużą część naszego ogrodu, w związku z czym jako pierwszy rzuca się w oczy. Jeśli trawnik nie był wzmacniany jesienią, wówczas w szczególności po mroźnej zimie, mogą na nim występować gołe miejsca, przebarwienia lub mech. Aby trawa mogła wiosną skutecznie przeciwstawić się chwastom i mchom, konieczne jest jej wspomaganie poprzez zastosowanie wiosennych nawozów.
Punkt wyjścia dla nowych wyzwań
Zanim będzie możliwe ponowne wsadzanie roślin ozdobnych i kontynuacja upraw spożywczych, należy grządkę przygotować pod wyzwania, jakie będą się pojawiać w kolejnych miesiącach. Substancje odżywcze stosowane w celu uzyskania owocnych plonów i zdrowego wzrostu roślin, takie jak azot, fosfor lub potas zostały w trakcie poprzedniego sezonu spożytkowane przez rośliny lub spłukane w czasie zimowych opadów deszczu do niżej położonych warstw gleby.
Regeneracja po zimowym śnie
Rośliny hodowane w donicach, które spędziły zimę zabezpieczone przed mrozem lub w chłodnym pomieszczeniu, mogą po ustaniu niskich temperatur ponownie rozkoszować się słońcem i zażywać świeżego powietrza. W zależności od regionu z nocnymi przymrozkami należy się liczyć jeszcze w maju. Jeśli chcemy pozostawiać osłabione rośliny na zewnątrz także na noc, powinniśmy im zapewnić ochronę z włókniny lub suchych gałęzi.
Te zagadnienia mogą Cię również zainteresować