Szczególnie ciemne pomieszczenia można rozjaśnić w mgnieniu oka za pomocą roślin cieniolubnych. Ale które rośliny nadają się do ciemnych zakątków domu? Przedstawiamy trzynaście roślin doniczkowych, które potrzebują niewielkiej ilości światła i dlatego dobrze rozwijają się w ciemnych miejscach.
Trzeba przyznać, że żadna roślina nie może całkowicie obejść się bez światła, ponieważ jest ono niezbędne do fotosyntezy. W szczególności rośliny pochodzące ze słonecznych regionów, takie jak palma, aloes lub różne rodzaje kaktusów, potrzebują dużo światła. Jeśli brakuje im światła, te kochające słońce rośliny mogą szybko wykazywać typowe objawy..Zazwyczaj ich pędy rosną bardzo szybko, ale niezbyt energicznie, z niewielką ilością liści i bez kwiatów. W dłuższej perspektywie mogą nawet uschnąć i obumrzeć. Istnieją jednak również rośliny doniczkowe, które dobrze przystosowują się do środowiska o słabym oświetleniu. Często trzeba zaakceptować jedynie wolniejszy wzrost i mniej rzucające się w oczy kolory. Szukasz więc rośliny doniczkowej do ciemnego kąta w korytarzu lub do łazienki z małą ilością światła? W takim razie wybór odpowiedniej rośliny jest kluczowy! W ten sposób możesz przekształcić nawet te zacienione pomieszczenia w zieloną oazę!
Kolor i tekstura liści mogą służyć jako wskazówka, czy roślina doniczkowa poradzi sobie ze słabym oświetleniem.
Im ciemniejsze, cieńsze i większe liście roślina posiada, tym bardziej nadaje się do ciemnych narożników. Skąpe światło może być absorbowane przez nie lepiej niż w przypadku innych zielonych współlokatorów.
Takie cechy są zwykle spotykane u roślin pochodzących z gęstych lasów. Nic więc dziwnego, że niektóre z roślin cieniolubnych, które chcielibyśmy przedstawić, pochodzą z lasów deszczowych.
Uważana za niezwykle odporną i niewymagającą roślinę doniczkową, co czyni ją idealnym kandydatem do słabo oświetlonych pomieszczeń. Rośnie zarówno w ciemnych zakątkach pokoju, jak i na półcienistym lub zacienionym balkonie. Ponieważ radzi sobie również z wahaniami temperatury, przeciągami i kurzem, jest często umieszczana w biurach czy sklepach. Jest również popularna jako roślina domowa do zacienionych klatek schodowych lub korytarzy. Aspidistrę należy podlewać umiarkowanie - najlepiej regularnie, ale w dłuższych odstępach czasu. Przed ponownym podlaniem należy sprawdzić, czy powierzchnia gleby nie wyschła. Raz w miesiącu do wody należy dodać trochę płynnego nawozu.
Odmiana ta potrzebuje więcej światła, aby rozwinąć pasiasty wzór na liściach. W ciemnych miejscach piękny wzór na liściach zanika.
Ponieważ paprocie zwykle rosną w raczej chłodnych, tropikalnych lasach, potrzebują niewiele światła, nawet jako rośliny domowe. Jednak ze względu na swoje pochodzenie cenią sobie stosunkowo wysoki poziom wilgotności. Te potrzeby sprawiają, że paproć jest dobrym wyborem do ciemnej łazienki lub ciemnej wnęki w kuchni. Aby rozpieszczać paproć, można regularnie spryskiwać jej liście wodą o niskiej zawartości wapnia lub sprayem do pielęgnacji liści, który dostarcza również roślinie składników odżywczych.Od czasu do czasu można zrobić jej prysznic letnią wodą. Taki prysznic nie tylko nawilża liście, ale także bryłę korzeniową. Oprócz wilgoci paprocie potrzebują również dużo wody do nawadniania.
Zamioculcas dobrze dostosowuje się do różnych warunków oświetleniowych: najlepiej rośnie w półcienistych lub jasnych miejscach. Dobrze radzi sobie również w ciemniejszych miejscach, w których przybiera bogaty, ciemnozielony kolor liści. Wybierając lokalizację, należy zawsze brać pod uwagę warunki temperaturowe w pomieszczeniu. Zamioculcas nie czuje się dobrze w chłodnym korytarzu! Ze względu na swój dom w tropikalnych lasach jest przyzwyczajony do cieplejszych warunków.
Filodendron to nieskomplikowany mieszkaniec. Szczególnie dobrze rośnie w miejscach półcienistych lub cienistych o najwyższej możliwej wilgotności. Takie warunki najczęściej występują w kuchniach i łazienkach. Tradycyjnie filodendron jest rośliną pnącą - stąd jego nazwa "przyjaciel drzew": w swoim rodzimym środowisku, lasach deszczowych Ameryki Południowej, lubi wspinać się na drzewa. Istnieją jednak również gatunki rosnące pionowo, które zwykle lepiej nadają się do domu. Filodendrony pnące mogą z łatwością dorastać do trzech metrów wysokości w domu. Ponieważ filodendron rośnie szybko, potrzebuje wystarczającej ilości składników odżywczych. W sezonie wegetacyjnym (od marca do października) należy zasilać go raz w tygodniu płynnym nawozem, raz w miesiącu wystarczy również w okresie spoczynku. Podlewanie można również dostosować do fazy wzrostu i spoczynku: W fazie wzrostu zaleca się podlewanie raz w tygodniu; w fazie spoczynku odstępy czasu można wydłużyć. Zazwyczaj wystarczy podlewać filodendrona co dwa do trzech tygodni. Jeśli jednak klimat w pomieszczeniu jest raczej suchy, należy spryskać liście wodą lub sprayem do pielęgnacji liści, zwłaszcza zimą, gdy roślina jest również narażona na suche powietrze z ogrzewania.
Twój filodendron dosłownie wyrasta ci ponad głowę? Przytnij go nieco - najlepiej w marcu lub kwietniu.
Skrzydłokwiat, znany również jako lilia pokojowa, to odporna na cień roślina doniczkowa, która szczególnie dobrze czuje się w miejscach półcienistych lub zacienionych bez bezpośredniego światła słonecznego. Jest również bardzo łatwa w pielęgnacji i nieskomplikowana. Sprawia to, że jest ulubionym współlokatorem w domach - na przykład w salonie, kuchni lub łazience. Skrzydłokwiat szczególnie dobrze rośnie w wysokiej wilgotności i łagodnych temperaturach około 20-25°C. Wynika to z jego pochodzenia, czyli lasów tropikalnych Ameryki Południowej. Temperatura nie powinna zatem spadać poniżej 18°C. Jeśli wilgotność w salonie nie jest wystarczająco wysoka, można łatwo to zmienić, regularnie spryskując roślinę letnią wodą o niskiej zawartości wapnia. Spray do pielęgnacji liści zapewnia im dodatkowy połysk i składniki odżywcze.
Anturium zmienia każdy ciemny kąt w przyciągający wzrok zakątek: ta egzotyczna roślina ma nie tylko pięknie błyszczące liście, ale także przyciągające wzrok kwiaty, w kolorach od kremowo-białych, przez różowe, aż po mocno czerwone. Anturium pochodzi z tropikalnej Ameryki Środkowej i Południowej. W związku z tym ciepło, około 20-25°C i wysoka wilgotność są idealne dla tej rośliny. Upewnij się, że w miejscu dla anturum nie ma zbyt dużego przeciągu. Zimą roślina lubi nieco niższą temperaturę, około 17°C. W związku z tym, że konieczne będzie przeniesienie anturium do innego pomieszczenia, może być konieczna niewielka pomoc w utrzymaniu wilgotności. Regularnie spryskuj liście sprayem do pielęgnacji roślin zielonych. Do podlewania używaj letniej, odwapnionej wody. Nawozić co tydzień latem i raz w miesiącu zimą płynnym nawozem.
Niestety Anthurium jest wrażliwe na twardą wodę. Jeśli mieszkasz w regionie z twardą, wapienną wodą z kranu, po prostu przegotuj wodę przed podlewaniem lub użyj deszczówki.
Dracena to niezwykle mało wymagająca roślina domowa, która potrzebuje niewielkiej ilości światła. Przy większej ilości światła jasne paski na liściach są znacznie bardziej wyraźne. Jeśli na liściach draceny pojawią się brązowe plamy, jest to zwykle spowodowane niewystarczającym podlewaniem i stopniowym wysychaniem bryły korzeniowej. Wynika to z faktu, że roślina ta potrzebuje dużo wody, ale ie toleruje zastojów wody. Tutaj wymagany jest pewny instynkt! Jako, że jest to roślina tropikalna dobrze reaguje na regularnie spryskiwanie miękką wodą i raz w miesiącu spryskiwanie sprayem do pielęgnacji liści. Najlepiej jest wcześniej usunąć kurz z liści. Zwiększy to również jej właściwości oczyszczające powietrze. Cecha ta sprawia to, że dracena jest popularną rośliną do sypialni, gabinetu lub biura.
Ostrzeżenie: Zjedzona przez zwierzęta domowe, takie jak koty, dracena może powodować problemy żołądkowe. Dlatego lepiej jest wybrać inną cieniolubną roślinę domową, jeśli masz zwierzęta.
Pomimo swojej nazwy, roślina ta nie należy do rodziny bambusów, ale jest w rzeczywistości draceną. W związku z tym idealne dla niej jest ciepłe, jasne miejsce o wysokiej wilgotności. Jednakże, podobnie jak dracena, bambus dobrze radzi sobie również z mniejszą ilością światła. Rośnie jednak znacznie wolniej w miejscach słabo oświetlonych. Bambus jest często hodowany w hydroponice.
Ostrzeżenie: Bambus jest trujący i dlatego nie jest zalecany przy obecności dzieci i zwierząt domowych.
Zielistka jest niezwykle elastyczna, jeśli chodzi o lokalizację. Prawdą jest, że jej ulubionym miejscem jest jasne miejsce - to właśnie tam jasne paski na liściach prezentują się najlepiej - jednak doskonale sprawdzi się także w ciemniejszych miejscach. Zielistkę o długich liściach można wykorzystać na przykład jako roślinę wiszącą. Jeśli chodzi o pielęgnację, zielistka jest niezwykle wytrzymała i łatwa w utrzymaniu - dlatego też jest często wykorzystywana jako roślina biurowa. Dzięki grubym, magazynującym wodę korzeniom, może z łatwością przetrwać okresy suszy. Jednak oczywiście lepiej jest pamiętać o regularnym podlewaniu. Orientacyjnie można zaplanować podlewanie raz w tygodniu. Przed podlewaniem należy sprawdzić, czy wierzchnia warstwa gleby wyschła, ponieważ tylko wtedy można sięgnąć po konewkę. Zawsze należy upewnić się, że nie ma zastojów wody.
Jasne, półcieniste czy zacienione miejsce? Z tym bluszczem wszystko jest możliwe! Podobnie jak wiele innych roślin domowych, epipremnum preferuje jasne miejsca. Jeśli chcesz umieścić go jako roślinę cieniolubną, wybierz odmianę o ciemniejszych liściach. Wymagają one bowiem mniej światła niż ich te o jaśniejszych, wzorzystych liściach. Ponieważ epipremnum lubi wysoką wilgotność, łazienka jest dobrą lokalizacją.
Ostrzeżenie: epipremnum jest trujące i pownno być trzymane poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych. Zwykle nie stanowi to jednak problemu, gdyż epipremnum jest szczególnie popularne jako roślina wisząca. W ciemnych miejscach wzrost i tak jest wolniejszy, co zmniejsza ryzyko dosięgnięcia rośliny przez dzieci i zwierzęta domowe. Ponadto zdecydowane, regularne przycinanie może utrzymać pnącze w ryzach. Niemniej jednak należy zachować ostrożność, a w razie wątpliwości wybrać inną roślinę, która poradzi sobie również przy niewielkiej ilości światła.
Pochodząca z pustynnych regionów Afryki roślina lubi być utrzymywana w ciepłym i jasnym miejscu ze względu na swoje pochodzenie. Jest jednak uważana za jedną z najbardziej oszczędnych roślin domowych i może z łatwością tolerować ciemniejszy kąt w pokoju - wtedy jej wzrost wyraźnie spowalnia.
Ta wytrzymała i łatwa w pielęgnacji zielona roślina rzadko potrzebuje wody, dlatego jest bardzo popularna wśród osób bez zdolności do hodowli roślin lub w pomieszczeniach biurowych. Sansevieria jest dobrym filtrem powietrza w otoczeniu, uwalnia dużo tlenu i jest idealna do zazieleniania salonów lub sypialni.
Uwaga: roślina ta jest trująca i powinna być trzymana poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.
Nie tylko otwory w liściach Monstery sprawiają, że ta tropikalna piękność jest jedną z najpopularniejszych roślin domowych. Jej bujny wzrost i skromne wymagania pielęgnacyjne zachwycają wielu miłośników roślin.
Monstera lubi rosnąć w półcieniu bez bezpośredniego nasłonecznienia, dzięki czemu idealnie nadaje się do zazieleniania pomieszczeń z niewielką ilością światła.
Jeśli Monstera jest w zbyt ciemnym pomieszczeniu, charakterystyczne "dziury" w liściach nie będą się tworzyć.
Ta wiecznie zielona palma wewnętrzna jest niezwykle długowieczna i wolno rosnąca. To czyni ją idealnym wyborem do sadzenia w pomieszczeniach, dzie może dorastać do trzech metrów wysokości.
Kencja preferuje półcieniste, ciepłe miejsca o wysokiej wilgotności. Zimą temperatura nie powinna spadać poniżej 15°C. Poza tym ta tropikalna roślina jest dość mało wymagająca. Posadzona w lekkiej i przepuszczalnej ziemi, przy oszczędnym podlewaniu i sporadycznym nawożeniu można cieszyć się tą wytrzymałą palmą przez bardzo długi czas.
To również może Cię zainteresować
Nasze ulubione produkty