Jak to działa?
Twoje rośliny mogą się rozwijać jedynie w optymalnych warunkach. Poza odpowiednią ilością światła, wody i substancji odżywczych Twój podopieczny potrzebuje dla zdrowego wzrastania przede wszystkim: odpowiednią ilość miejsca. Ten podstawowy warunek często jest jednak lekceważony. Dlaczego przesadzanie roślin jest tak istotne i jak należy je wykonywać krok po kroku - odpowiedzi znajdziesz tutaj.
Przesadzanie roślin do większych doniczek zaleca się w zależności od intensywności rozrastania z częstotliwością co 1-3 lata. Generalnie rośliny można przesadzać w dowolnym momencie roku. Najlepszym okresem jest jednak początkowa faza wzrostu, czyli okres od lutego do kwietnia. Roślinę należy przesadzić do nowej doniczki najpóźniej w momencie, w którym ziemia zostanie w całości zajęta przez system korzeniowy. Nowa doniczka powinna być o 2-3 cm większa niż dotychczasowe naczynie. W przypadku starszych roślin, które nie są przesadzane co roku, średnica powinna być większa w stosunku do starej doniczki o ok. 5-6 cm. Przed przesadzeniem należy skontrolować swoją roślinę pod kątem występowania szkodników, takich jak mszyce i przędziorkowate roztocza.
Krok po kroku
1
Dno nowej doniczki należy przykryć żwirkiem, kawałkami gliny, hydrożelem lub innym tego typu materiałem, tak by ograniczyć przesiąkanie ziemi. Taka podbudowa poprawi jednocześnie wentylację, wykluczając również możliwość pojawiania się stojącej wody, która może się przyczyniać do gnicia korzeni.
2
Wyciągnąć roślinę ze starej doniczki. Jeśli bryła korzeniowa jest mocno zbita, należy ją nieco przerzedzić. Grube, zbyt długie korzenie należy odpowiednio przyciąć, tak by przygotować roślinę do nowych warunków wzrastania. Przesuszone lub zgniłe korzenie należy usunąć całkowicie.
3
Wsypać do nowej doniczki trochę ziemi uniwersalnej lub specjalnego substratu dedykowanego dla danej rośliny. Następnie wstawić roślinę do doniczki i ją wyprostować. Dosypać ziemi, tak by sięgała ona 2 cm poniżej krawędzi doniczki.
4
Nową ziemię należy dobrze ugnieść, a następnie dosypać jeszcze pewną ilość substratu. Ważne jest, aby między ziemią a krawędzią doniczki pozostawić 1-2 cm. Powstały w ten sposób kołnierz będzie ułatwiał podlewanie, jednocześnie zapobiegając wyciekaniu wody z doniczki. Roślinę należy ustawić na wodoszczelnej podstawce lub w wodoszczelnej doniczce ozdobnej. Następnie należy roślinę dobrze podlać wartkim strumieniem letniej wody. Roślinę należy również nawadniać od dołu za pośrednictwem podstawki lub ozdobnej doniczki.
Gdy ziemia jest zbyt wilgotna, należy nanieść na jej powierzhnię nieco piasku i jeszcze raz przegrabić materiał. Dzięki temu woda szybciej odparuje.
Te zagadnienia mogą Cię również zainteresować