Opis
Warunki
Opis
prawidłowe
Przesadzanie fikusa
Fikus benjamina, jak nazywany jest figowiec, pochodzi z subtropikalnych i tropikalnych obszarów Azji Wschodniej, Australii i Oceanii. Tam roślina ta może dorastać do 18 metrów wysokości. Obecnie występuje również w wielu innych regionach świata i zdobi tam przyrodę jako krzew lub żywopłot. W naszych szerokościach geograficznych figowiec jest jednak hodowany w domu. Tam nie tylko zachwyca swoim wyglądem, ale jest również uważana za roślinę oczyszczającą powietrze , gdyż figowiec filtruje zanieczyszczenia z powietrza.
Podobnie jak inni przedstawiciele rodzaju Ficus, figowiec jest lekko trujący. Mleczny sok może nawet wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych na lateks. Dlatego podczas przycinania, sadzenia lub przesadzania należy koniecznie nosić rękawiczki. Fikusy mogą również powodować problemy zdrowotne u kotów, psów i innych zwierząt domowych, jeśli roślina zostanie zjedzona.
Fikus benjamina potrzebuje jasnego i ciepłego miejsca, aby czuć się jak w domu. Temperatura powyżej 20 stopni jest idealna, poniżej 16 stopni jest zdecydowanie za niska. Powinno się unikać bezpośredniego światła słonecznego - figowce o kolorowych liściach są szczególnie wrażliwe i mogą doznać poparzeń liści. Niemniej jednak, gatunki o kolorowych liściach zwykle potrzebują więcej światła niż te o czysto zielonych liściach. Dlatego znajdź jasne miejsce dla fikusa bez bezpośredniego światła słonecznego. Figowiec lubi również wysoką wilgotność powietrza. Ponieważ jest to wrażliwa roślina, należy za wszelką cenę unikać przeciągów. Dlatego umieść fikusa w osłoniętym miejscu, a nie bezpośrednio przy oknie, które jest często otwierane lub zamykane.
Gdy już znajdziesz odpowiednie miejsce, najlepiej fikusa już nie przestawiać. Częste zmiany lokalizacji oznaczają stres dla rośliny. Jedną z oznak stresu jest na przykład zrzucanie liści.
Jeżeli fikus zacznie zrzucać liście poniżej znajdziesz artykuł o tym problemie.
Mniej więcej co trzy do czterech lat fikus potrzebuje nowego domu. Najlepszą porą na przesadzanie jest luty i marzec. Wybierz doniczkę, która jest nieco większa niż obecna. Między krawędzią doniczki a bryłą korzeniową powinno być około 2-3 cm wolnej przestrzeni do wypełnienia ziemią.
Zdecydowanie należy używać ziemi przeznaczonej do roślin zielonych np: COMPO SANA Podłoże do roślin zielonych i palm.
Gatunki drobnolistne, takie jak 'Natasja', dobrze nadają się do uprawy jako bonsai.
prawidłowa
Pielęgnacja fikusów
Zasadniczo Ficus benjamina jest bardzo łatwą w utrzymaniu rośliną domową jeżeli stoi w odpowiednim miejscu. Jeżeli ziemia w doniczce jest sucha na dłębokości około 2 cm, to czas sięgnąć po konewkę. Najlepiej używać wody deszczowej lub odstanej wody z kranu. Ponieważ fikus wogóle nie toleruje przelania, co szybko objawia się opadaniem liści, najlepiej jest użyć spodka. Po 15 minutach możesz po prostu odlać nadmiar wody. Nadmierna suchość jest również powodem utraty liści przez twojego figowca - dlatego regularne kontrole są niezbędne dla jego zdrowia.
W fazie wzrostu od marca do października fikus potrzebuje regularnego nawożenia, aby zdrowo rosnąć. Do tego celu szczególnie nadaje się COMPO Nawóz do roślin zielonych i palm. Zawiera on wszystkie ważne składniki odżywcze, których potrzebuje roślina. Nawozić fikusa co tydzień w fazie wzrostu. Z kolei zimą wystarczy, że będziesz dostarczać mu składników odżywczych co cztery tygodnie.
Jeśli masz tendencję do zapominania o regularnym nawożeniu, pałeczki nawozowe COMPO do roślin zielonych i palm są odpowiednią alternatywą, aby zaspokoić głód rośliny. Zapewniają one fikusowi składniki odżywcze, których potrzebuje przez trzy miesiące.
Jeśli twój fikus z czasem stanie się zbyt duży, możesz go łatwo przyciąć. Przycinanie wiosną jest idealne. Możesz użyć sekatora, aby przywrócić fikusowi kształt. Ze względu na wspomniany mleczny sok, najlepiej jest przycinać na zewnątrz, ponieważ oprócz możliwego podrażnienia skóry, płyn może również wywołać reakcję alergiczną.
Jeśli zauważysz, że liście fikusa są lepkie, zwykle odpowiedzialne są za to szkodniki. Wysysają one cenny sok roślinny z liści i wydalają go w postaci lepkiej spadzi. Do owadów ssących, które produkują spadź należą mszyce, wełnowce i tarczniki. Przędziorki są również powszechne na figowcach, ale nie wytwarzają spadzi a białe "pajęczynki".
W przypadku inwazji szkodników ważne jest, aby odizolować zaatakowaną roślinę w celu ochrony pozostałych. Początkowo możesz spróbować po prostu zetrzeć szkodniki z liści. Jeśli jednak na Twojej rośłinie jest już dużo owadów, warto zastosować środek ochrony roślin.
Masz więcej roślin zielonych?
Nasze ulubione produkty