Niezależnie od tego, czy zastosujesz go do wykonania warstwy drenażowej, do przykrycia ziemi, czy w postaci samodzielnego podłoża do roślin, specjalistyczny granulat ze skały wulkanicznej zapewni Ci ogrom możliwości. W tym poradniku wyjaśniamy, skąd pochodzi i jak go używać.
Wiele osób stosuje keramzyt jako warstwę drenażową lub podłoże do upraw hydroponicznych. W ciągu ostatnich trzech lat popyt na te czerwonobrązowe kulki z gliny wzrósł o 50%. Jednak niewiele z tych osób wie, że proces produkcji keramzytu wymaga zużycia ogromnej ilości energii i przyczynia się do powstania znacznego śladu węglowego. GRANUPLANT składa się natomiast w 100% z naturalnej, porowatej skały wulkanicznej.
Gdzie wydobywa się granulat?
GRANUPLANT jest wydobywany w niektórych regionach Niemiec. Pozyskiwanie tej skały wulkanicznej odbywa się przy minimalnej ingerencji w środowisko. Wierzchnia warstwa gleby jest usuwana na czas jej wydobycia, a następnie ponownie przywraca się ją do pierwotnego stanu. Proces produkcji nie wymaga także suszenia ani podgrzewania materiału. Dzięki temu produkcja naturalnego granulatu generuje o ponad 90% mniejszą emisję CO₂ w porównaniu z konwencjonalnym keramzytem.
Granulat ze skały wulkanicznej magazynuje wodę i w razie potrzeby kieruje ją do korzeni roślin. Jednocześnie charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością powietrza i ze względu na swoją strukturę zapewnia dobrą wentylację. Nadmiar wody jest odprowadzany jest w wydajny sposób, a korzenie otrzymują świeży tlen. Pozwala to zabezpieczyć rośliny przed zastojem wody i gniciem korzeni. Granulat cechuje się ponadto długą trwałością i wysoką stabilnością strukturalną. Przesadzanie roślin jest zatem konieczne dopiero po kilku latach, gdy wymagają one większej doniczki.
COMPO BIO GRANUPLANT® jest niezwykle wszechstronny. Doskonale sprawdza się jako warstwa drenażowa, podłoże do upraw hydroponicznych, estetyczna warstwa ochronna zapobiegająca wysychaniu ziemi oraz jako dodatek do gleby poprawiający jej strukturę.
GRANUPLANT dostępny jest w dwóch różnych rozmiarach. Mniejsze granulki mają średnicę około 2–5 mm, a większe są mniej więcej dwa razy większe. Większe cząstki najlepiej nadają się do drenażu, natomiast mniejsze świetnie sprawdzają się jako podłoże do roślin oraz do dekoracji doniczek zarówno w domu, jak i na balkonie. W gruncie rzeczy granulat w obu rozmiarach można jednak stosować w dowolnym celu.
Przed posadzeniem roślin w doniczkach zaleca się wykonanie warstwy drenażowej. Umożliwia ona lepszy odpływ nadmiaru wody, zapobiega zaleganiu jej wokół korzeni oraz chroni przed ich gniciem. Najlepiej, jeśli dno doniczki będzie mieć mieć otwór odpływowy, przez który nadmiar wody może swobodnie odpłynąć. Aby zapobiec wypłukiwaniu granulatu przez otwór, można umieścić na nim kawałek potłuczonej ceramiki.
Czas na instrukcję krok po kroku:
Wypełnij około ¼ doniczki granulatem. Dodaj trochę ziemi i umieść roślinę w doniczce. Wypełnij pozostałe wolne przestrzenie odpowiednim podłożem do roślin i delikatnie je ugnieć. Na koniec obficie podlej roślinę. Dzięki temu ułatwisz jej ukorzenienie się.
Możesz również użyć GRANUPLANT do spulchniania ziemi i zwiększenia jej przepuszczalności. Szczególnie w przypadku roślin wrażliwych na zastój wody warto dodać do ziemi maksymalnie 25% mineralnego granulatu roślinnego.
Aby lepiej chronić rośliny doniczkowe przed wysychaniem, możesz równomiernie rozłożyć warstwę GRANUPLANT o grubości od dwóch do trzech centymetrów na powierzchni ziemi. Warstwa ta pozwoli Ci jednocześnie zapobiec inwazji ziemiórek. Dodatkowy efekt estetyczny – dzięki beżowemu odcieniowi warstwa ochronna prezentuje się bardzo atrakcyjnie.
GRANUPLANT możesz wykorzystać także jako podłoża do roślin. Oznacza to, że rośliny można sadzić bezpośrednio w GRANUPLANT, bez konieczności dodawania ziemi. Zastosowanie mineralnych podłoży zamiast tradycyjnej ziemi jest szczególnie korzystne dla roślin doniczkowych.
Jakie rośliny można zasadzić?
Zasadniczo w granulacie ze skały wulkanicznej można uprawiać wszystkie rośliny doniczkowe. Najprostsze jest zasadzenie sadzonki lub rośliny uprawianej wcześniej na podłożu hydroponicznym. Przed przesadzeniem należy ostrożnie usunąć resztki starego podłoża mineralnego.
Jeśli roślina była uprawiana w ziemi, przed przesadzeniem delikatnie otrząśnij korzenie z ziemi. W miarę możliwości oczyść korzenie całkowicie z ziemi, delikatnie je przepłukując. Jeśli bryła korzeniowa jest mocno przerośnięta, lepiej pozostawić część ziemi na korzeniach. W takim przypadku należy jednak uważać, aby podczas podlewania bryła korzeniowa nie stała w wodzie, ponieważ wtedy mogą rozwijać się grzyby obecne w glebie, co z kolei prowadzi do gnicia korzeni. Warto w takim przypadku używać wskaźnika poziomu wody.
Instrukcja sadzenia:
Wypełnij doniczkę w ¼ granulatem COMPO BIO GRANUPLANT®. Umieść roślinę w doniczce i dosyp więcej granulatu wokół niej, aby zwiększyć stabilność sadzonki. Aby nie powstały puste przestrzenie, w trakcie wsypywania granulatu delikatnie potrząsaj doniczką.
Czy potrzebny jest zbiornik na wodę?
Ponieważ GRANUPLANT może magazynować wodę i oddawać ją roślinom w razie potrzeby, nie jest wymagana osłonka ze zbiorniczkiem na wodę. Samo granulowane podłoże pełni funkcję magazynu wody – zmieniając kolor, wskazuje jednocześnie, kiedy należy podlać roślinę. Dobrym rozwiązaniem jest przezroczysta doniczka, która umożliwia kontrolowanie poziomu wilgotności.
Oczywiście można również używać pojemnika ze zbiornikiem na wodę. Jeśli osłonka jest nieprzezroczysta, zalecamy stosowanie wskaźnika poziomu wody. Pozwala to łatwo kontrolować wysokość poziomu wody, dzięki czemu podlewanie odbywa się tylko wtedy, gdy jest rzeczywiście konieczne.
Najlepsze produkty dla zdrowych roślin doniczkowych
To również może Cię zainteresować