Kto chce chronić swoje rośliny przed zastojem wody lub rozważa uprawę w systemie półhydroponicznym, z pewnością natknął się na pojęcie „podłoże mineralne”. W tym poradniku wyjaśniamy, dlaczego podłoże mineralne może być doskonałym uzupełnieniem ziemi oraz w jakich przypadkach warto całkowicie zrezygnować z ziemi.
Aby rośliny mogły prawidłowo i silnie rosnąć, potrzebują odpowiedniego podłoża – czyli dobrej bazy zapewniającej im optymalne warunki wzrostu. Termin „podłoże mineralne” odnosi się zazwyczaj do materiału składającego się głównie ze składników nieorganicznych. Mogą to być naturalne materiały mineralne, takie jak piasek, granulat ze skały wulkanicznej lub żwir, ale także materiały wytworzone sztuczne, jak choćby keramzyt.
Organiczne materiały, które można znaleźć w wielu typach ziemi, to na przykład torf, kompost, włókna drzewne, próchnica korowa czy włókno kokosowe. W zależności od rodzaju surowców podłoża mogą mieć różnorodne atuty.
Niektóre zalety organicznych materiałów to::
Istnieje również spory wachlarz podłoży mineralnych. W związku z tym ich właściwości mogą się nieco różnić. Ponadto granulacja tych podłoży może być różna – na przykład gruby piasek jest bardziej przepuszczalny niż ten drobny. Ogólnie rzecz biorąc, największe zalety materiałów mineralnych to stabilność strukturalna, przepuszczalność oraz neutralne pH. Trzy największe zalety podłoży mineralnych:
Ze względu na te korzystne właściwości większość podłoży nie składa się wyłącznie z organicznych materiałów, ale zawiera również mineralne elementy, takie jak piasek, żwir, perlit czy wermikulit. Proporcje tych elementów są zależne od potrzeb poszczególnych roślin.
Istnieje szeroka gama podłoży mineralnych – zaliczają się do nich choćby keramzyt, skała wulkaniczna, zeolit czy wermikulit. Przedstawiamy pięć najbardziej popularnych z nich.
1. Keramzyt
Niezależnie od tego, czy jest stosowany jako warstwa drenażowa, dodatek do ziemi, czy też jako podłoże uprawowe w systemie półhydroponicznym, małe brązowe kuleczki gliniane należą do najbardziej znanych podłoży mineralnych. Zalety: keramzyt charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością, zapewnia dobrą wentylację i może magazynować pewną ilość wody. Jednak jego produkcja jest energochłonna i nie jest przyjazna dla środowiska pod względem emisji CO₂, ponieważ glina musi być wypalana w wysokich temperaturach.
2. Perlit
Perlit jest chętnie stosowany jako dodatek do ziemi. Białe granulki zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, są neutralne pod względem pH oraz mogą magazynować powietrze i wodę, a następnie oddawać je w razie potrzeby roślinom. Surowiec jest najpierw podgrzewany do temperatury 900°C. Istnieją jednak także perlity hydrofobizowane. Są one wodoodporne i pełnią wyłącznie funkcję napowietrzającą.
3. Skała wulkaniczna
Skała wulkaniczna jest porowata o drobnej, nieregularnej strukturze. Jej zastosowanie pozwala uzyskać doskonałą przewiewność gleby. Kolejną zaletą jest fakt, że materiał dobrze magazynuje wodę i oddaje ją do korzeni rośliny, odpowiednio do jej potrzeb. Dlatego skałę wulkaniczną można stosować nie tylko jako warstwę drenażową, ale również jako samodzielne podłoże dla roślin. Dużą zaletą pod względem bilansu CO₂ jest fakt, że surowiec nie wymaga już jakiejkolwiek obróbki. Dodatkowo GRANUPLANT wydobywany jest w Niemczech, co eliminuje konieczność długiego transportu. Więcej informacji na temat tego ekologicznego podłoża znajdziesz w artykule: „GRANUPLANT – sadzenie roślin z użyciem granulatu ze skały wulkanicznej”.
4. Żwir i kruszywo
Żwir i kruszywo są trwałe, nie magazynują wody i zapewniają stosunkowo dobrą przepuszczalność. Dlatego często stosuje się je jako warstwę drenażową. Jednak w porównaniu do innych podłoży o większej granulacji tworzą stosunkowo małe przestrzenie powietrzne. Nie można też lekceważyć ich wagi – donice z warstwą żwiru jako drenażem mogą być trudne do podniesienia.
5. Piasek
Piasek to naturalny surowiec często pozyskiwany z dna rzek lub jezior. Gruboziarnisty piasek nadaje się do drenażu, ale powinien być mieszany z innymi materiałami, takimi jak skała wulkaniczna, jeśli zależy nam na poprawie przepuszczalności ziemi. Drobny piasek, ze względu na swoją małą granulację, ma tendencję do zagęszczania się. Aby poprawić przewiewność gleby w ogrodzie lub donicach, można również użyć gruboziarnistego piasku. Należy jednak pamiętać o jego wadze – donice wypełnione piaskiem są praktycznie nie do przeniesienia.
Ponieważ istnieją różne rodzaje mineralnych podłoży – niektóre mogą na przykład magazynować wodę i stopniowo ją oddawać – także ich zastosowanie jest bardzo różnorodne.
Rośliny doniczkowe coraz częściej sadzi się w podłożach mineralnych zamiast w ziemi. Rośliny umieszczane są wtedy w pojemniku z mineralnym substratem roślinnym, pod którym znajduje się zbiornik na wodę. Można do tego użyć zarówno roślin z gołymi korzeniami, jak i tych kupionych wraz z bryłą korzeniową. W obu wariantach można stosować GRANUPLANT lub keramzyt.
GRANUPLANT ma jednak tę ogromną zaletę, że magazynuje wodę i w razie potrzeby oddaje ją roślinom, dzięki czemu rośliny można sadzić bezpośrednio w granulacie ze skały wulkanicznej, bez konieczności stosowania zbiornika na wodę. Nie jest więc potrzebna dodatkowa osłonka doniczki. Samo granulowane podłoże pełni funkcję magazynu wody – zmieniając kolor, wskazuje jednocześnie, kiedy należy podlać roślinę. Jeśli ktoś nie jest pewny, może dodatkowo użyć wskaźnika poziomu wody.
Zalety
Sadzenie roślin w mineralnych substratach może przynieść wiele korzyści.
Ważna wskazówka –w przypadku sadzenia roślin w podłożach mineralnych należy pamiętać o odpowiednim nawożeniu. Mineralne surowce z natury nie zawierają jakichkolwiek substancji odżywczych ani ich nie magazynują. Regularne nawożenie – na przykład specjalnym nawozem płynnym, takim jak COMPO BIO GRANUPLANT® – jest zatem konieczne. Jeśli jednak zapewni się roślinom regularne nawożenie, uprawa w podłożu mineralnym– zwłaszcza w przypadku roślin doniczkowych – może być bardzo korzystna.
W zasadzie większość roślin doniczkowych można uprawiać w podłożach mineralnych. Dotyczy to zarówno przypadków, gdy roślinę przesadza się wraz z bryłą korzeniową, jak i tych, gdy sadzi się ją bez ziemi w GRANUPLANT. Jeśli jednak szukasz inspiracji, oto lista dziesięciu najpopularniejszych roślin do uprawy hydroponicznej:
Generalnie także sukulenty i kaktusy dobrze rosną na podłożach mineralnych. Istnieją jednak rośliny, które preferują specjalne podłoża i nie czują się dobrze w uprawie hydroponicznej, pół-hydroponicznej ani w systemach hydroponicznych. Do takich roślin należą na przykład rośliny wrzosowate oraz rośliny owadożerne, które wymagają kwaśnego podłoża. Również storczyki najlepiej rosną w specjalnym podłożu do storczyków, które jest idealnie dostosowane do ich potrzeb.
Instrukcja sadzenia:
Wypełnij doniczkę w ¼ granulatem COMPO BIO GRANUPLANT do sadzenia roślin. Umieść roślinę w doniczce i dosyp więcej granulatu wokół niej, aby zwiększyć stabilność sadzonki. Aby nie powstały puste przestrzenie, w trakcie wsypywania granulatu delikatnie potrząsaj doniczką.
Czy potrzebny jest zbiornik na wodę?
Ponieważ GRANUPLANT może magazynować wodę i oddawać ją roślinom w razie potrzeby, nie jest wymagana osłonka ze zbiorniczkiem na wodę. Samo granulowane podłoże pełni funkcję magazynu wody – zmieniając kolor, wskazuje jednocześnie, kiedy należy podlać roślinę. Dobrym rozwiązaniem jest przezroczysta doniczka, która umożliwia kontrolowanie poziomu wilgotności.
Oczywiście można również używać pojemnika ze zbiornikiem na wodę. Jeśli osłonka jest nieprzezroczysta, zalecamy stosowanie wskaźnika poziomu wody. Pozwala to łatwo kontrolować wysokość poziomu wody, dzięki czemu podlewanie odbywa się tylko wtedy, gdy jest rzeczywiście konieczne.
Najlepsze produkty dla zdrowych roślin doniczkowych
To również może Cię zainteresować