Storczyki są obowiązkowym elementem na parapetach wielu miłośników roślin. Jednak to, co uważamy za oczywiste, stanowi ogromne wyzwanie dla tych tropikalnych roślin. W swojej ojczyźnie orchidee mogą cieszyć się ośmioma godzinami słońca dziennie nawet zimą, podczas gdy tutaj w Polsce zimna, mokra i nędzna pogoda często oznacza, że nie dostają nawet jednej godziny. Dodaj do tego suche od kurzu powietrze z ogrzewania i lodowato zimne przeciągi z zewnątrz - nic dziwnego, że wiele storczyków nie wytrzymuje takich warunków. W tym artykule pokażemy Ci, o czym musisz pamiętać podczas zimowania storczyków, aby rośliny szybko zakwitły na wiosnę.
Problem nr 1
Sen zimowy? Storczyki z tropików tak naprawdę tego nie znają, więc często są nadal w pełnym rozkwicie, gdy dni na parapecie nagle stają się krótsze. Jeśli chcesz utrzymać ten stan i zapobiec całkowitemu zapadnięciu orchidei w hibernację, jedyną rzeczą, która zwykle pomaga, jest dodatkowe źródło światła w postaci lampy światła dziennego. Jeśli zużycie energii nie jest warte zimowego kwitnienia, możesz wyświadczyć roślinie przysługę, przenosząc ją na jaśniejszy parapet. Latem okno wychodzące na południe jest zdecydowanie zbyt gorące dla storczyków, ale zimą dodatkowe światło słoneczne jest prawdziwym błogosławieństwem. Pamiętaj tylko, aby przywrócić roślinę do jej letniego położenia w maju.
Niemniej jednak może się zdarzyć, że twoja orchidea zrzuci wszystkie kwiaty i pąki po kilku tygodniach zimy i przejdzie w stan całkowitego uśpienia. Najlepsza rzecz, jaką możesz wtedy zrobić dla swojej orchidei? Nie rób nic! Nigdy nie próbuj wybudzać rośliny z hibernacji poprzez nadmierne podlewanie lub nawożenie, ponieważ spowoduje to jej trwałe uszkodzenie. Roślina nagrodzi Twoją cierpliwość nowymi pąkami i kwiatami na wiosnę.
Problem nr 2
Nie ma jednego uniwersalnego przepisu na prawidłowe podlewanie storczyków zimą, wszystko zależy w jakiej fazie roślina aktualnie się znajduje.
Orchidea w pełni kwitnienia
Jeśli roślina ma słoneczne miejsce lub nawet lampę dzienną i dlatego nadal wytwarza pąki i kwiaty, możesz kontynuować podlewanie w prawie taki sam sposób jak latem - możesz nawet nawozić ją oszczędnie. Zaleca się regularne sprawdzanie poziomu wilgotności w doniczce, zwłaszcza jeśli jest ona umieszczona nad kaloryferem, ponieważ dużo wody może wyparować przez suche powietrze w pomieszczeniu.
Ponieważ storczyki są przyzwyczajone do wysokiej wilgotności w swoim rodzimym środowisku, zimą nie przepadają za suchym powietrzem w naszych domach. Istnieje prosta sztuczka, która sprawi, że będzie to przyjemniejszy okres dla rośliny: zanurz swoją orchideę - oprócz normalnego rutynowego podlewania - w wodzie z kranu o niskiej zawartości wapnia na kilka sekund co kilka dni, aby korzenie zostały zwilżone niewielką ilością wilgoci. Tym sposobem podłoże stanie się wilgotne, a parująca woda nawilży mikroklimat wokół rośliny.
Orchidea po przekwitnięciu
Jeśli Twoja orchidea znajduje się w dość chłodnym miejscu i zdecydowała się przejść w stan uśpienia na zimę, prawie w ogóle nie trzeba jej podlewać. Metabolizm rośliny jest wtedy tak niski, że nie jest ona w stanie wchłonąć dostępnej wody. Na wszelki wypadek sprawdzaj jednak regularnie, czy wewnątrz przezroczystej plastikowej doniczki znajduje się wystarczająca ilość wody. Z reguły jednak wystarczy podlewać orchideę oszczędnie co 3-4 tygodnie w okresie spoczynku zimowego
.Idealnym sposobem na podlewanie orchidei bez względu na fazę kwitnienia jest COMPO Orchidea Water - specjalny preparat do podlewania i odżywiania w jednym.
Problem nr 3
Pustynny klimat dla tropikalnych roślin to kiepski pomysł. Suche powietrze z ogrzewania wystawia storczyki na szczególnie ciężką próbę zimą. Zdrowy klimat dla orchidei charakteryzuje się wilgotnością na poziomie 60-90%, ale w zimowym mieszkaniu jest to zwykle tylko około 40%. Największym zagrożeniem dla zdrowia Twoich storczyków z powodu braku wilgotności są szkodniki, takie jak przędziorki.
Problem: szkodniki i ich białe nitki pozostają niewykryte na spodniej stronie liści rośliny przez długi czas. Tam roztocza wysysają ostatnie rezerwy wilgoci z rośliny. Jeśli inwazja jest poważna, liście twojej orchidei wkrótce staną się brązowo-czarne, a roślina obumrze. Pojedynczy przędziorek gryzie liść do 20 razy na minutę, a rośliny osłabione brakiem światła nie są w stanie długo wytrzymać takiego obciążenia. Dla Ciebie oznacza to, że najlepiej jest zapobiegać.
Specjalne spraye do pielęgnacji liści storczyków zapewniają przyjemnie wilgotny klimat wokół rośliny zimą i sprawiają, że jest ona nieatrakcyjna dla przędziorków i innych szkodników, takich jak wełnowce czy wciornastki - lubią one ciepło i sucho. Stosując taki spray co tydzień, możesz łatwo zminimalizować ryzyko inwazji przędziorków na storczykach. Brud i kurz na liściach należy również regularnie usuwać wilgotną ściereczką.
Problem nr 4
Twoja orchidea nie zaczyna ponownie kwitnąć po zimie? Jeśli orchidea przetrwała zimowe miesiące w dobrym zdrowiu, a następnie odmawia kwitnienia przez całe lato, może to być spowodowane tym, że w jej lokalizacji jest stale za ciepło. Większość gatunków orchidei jest zadowolona z temperatury pokojowej 23-30°C, zimą wystarczy 18-23°C. Niemniej jednak, rośliny są przyzwyczajone do wahań temperatury między dniem a nocą w ich naturalnym środowisku. Jeśli więc twoja orchidea jest umieszczona nad grzejnikiem z termostatem, który utrzymuje stałą temperaturę przez całą zimę, roślinie będzie brakować pewnego "zimnego bodźca" w dłuższej perspektywie.
Czy otwierać okno zimą dla storczyków? Proszę, nie rób tego! Temperatury od 15°C do 18°C są już zimną terapią dla roślin tropikalnych - storczyki nigdy nie powinny być trzymane poniżej 14°C przez dłuższy czas. Przy wystarczającej ilości światła, obniżenie temperatury może spowodować, że orchidea ponownie wytworzy kwiaty. Dlatego umieść swoją orchideę np. w jasnym oknie na klatce schodowej na kilka tygodni.
Inne interesujące tematy
Nasze ulubione produkty