compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Trawnik
  5. Zakładanie i pielęgnacja
  6. Wertykulacja trawnika: w ten sposób napowietrzysz swą murawę

Wertykulacja trawnika - w ten sposób dostarczysz swoim trawom powietrza

Aby Twój zielony dywan zachował swą urodę, należy dla niego co najmniej raz w roku zrobić coś dobrego, usuwając wysuszoną sfilcowaną trawę, mech i pozostałości skoszonej trawy. Wertykulacja, bo o niej mowa, to swego rodzaju intensywna kuracja dla trawnika i jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. W wyniku wertykulacji system korzeniowy trawnika otrzymuje odpowiednią dawkę powietrza oraz umożliwia wodzie bezproblemowe przenikanie do korzeni.

compo image

Optymalny czas na wertykulację

Zasadniczo trawę można pozbawiać suchych pozostałości od kwietnia do października. Najlepszym czasem na wertykulację jest okres od połowy kwietnia do połowy maja. Trawnik będzie bowiem miał odpowiedni czas na regenerację, zanim nadejdą letnie miesiące. Ważne jest, aby podłoże nie było ani mokre, ani przesuszone – tylko wtedy można skutecznie odseparować sfilcowaną suchą trawę. W marcu trawa jest jeszcze wilgotna po zimie i opadach deszczu oraz śniegu. Należy zatem odczekać, aż słońce i wiatr osuszą nieco naszą murawę. W celu szybkiej regeneracji trawnika i naprawy suchych placków można po zakończeniu wertykulacji zastosować specjalną mieszankę przeznaczoną na dosiewanie. Aby jej nasiona mogły odpowiednio wykiełkować, temperatura gruntu musi wzrosnąć na dobre powyżej 10°C;

Nasza PORADA dotycząca usuwania chwastów i mchu z trawnika

Ok. 3 tygodnie przed wertykulacją należy na trawnik nanieść nawóz z substancją czynną. Nawóz wzmocni trawnik a substancja czynna zwalczy mech i/lub chwasty, dzięki czemu w czasie wertykulacji łatwiej będzie się ich pozbyć.

Krok po kroku

Prawidłowa wertykulacja: To warto wiedzieć

compo image

1

Koszenie trawy

W pierwszej kolejności skoś trawę jak najkrócej się da. Użyj do tego celu kosiarkę z koszem zbierającym trawę.

compo image

2

Wertykulacja trawnika

Następnie do akcji wkracza wertykulator. Wertykulatory posiadają napęd mechaniczny lub elektryczny - zasada działania zawsze jest ta sama: pionowo obracające się noże wygrabiają susz, usuwają mech i drapią ziemię.

compo image

3

Prawidłowe ustawienie wertykulatora

W trakcie ustawiania noży należy zwracać uwagę, aby ziemi nie zdrapywać na głębokość większą niż 3 milimetry. A zatem do dzieła: przejedź żwawo wertykulatorem przez cały trawnik, nie zatrzymując urządzenia zbyt długo w jednym miejscu. Najpierw przejedź trawnik wzdłuż, a następnie wszerz

compo image

4

Grabienie trawnika

Następnie użyj grabi z gęstym uzębieniem, tak by dokładnie zebrać pozostały materiał. Często można w ten sposób zebrać sporo mchu i suszu, który należy następnie zutylizować.

Szybka regeneracja trawnika po zabiegu wertykulacji

Wertykulacja ma ogromne znaczenie dla zdrowotności trawnika – niestety usuwanie suszu pozostawia nieładne placki oraz uszkadza lekko korzenie trawy. W celu szybkiej regeneracji trawnika oraz naprawy powstających luk zalecamy specjalną mieszankę do dosiewania. Nasza firma opracowała specjalny produkt złożony z wysokiej jakości nawozu długodziałającego i naturalnego aktywatora gleby. Środek reguluje zawartość wilgoci w podłożu oraz zapewnia jej witalność. Zatem przeprowadź wysiew, nawożenie i optymalizację gleby „za jednym zamachem”. 
Usuń z trawnika wszystkie resztki trawy, kamienie i zlikwiduj wszelkie nierówności. Rozrzuć produkt równomiernie na powierzchnię, zagrab go i lekko udepcz. Aby dosiana powierzchnia nie odróżniała się zbyt mocno od istniejącego trawnika, możesz nasiona spokojnie umieścić na nieco większej powierzchni niż tylko naprawiane miejsca. Następnie należy regularnie i intensywnie nawadniać trawnik – młode kiełki muszą być przez cały czas utrzymywane w wilgoci.

Właściwy moment na koszenie trawy

Świeżo dosianą trawę należy kosić, gdy osiągnie ona wysokość co najmniej 8 cm. Trawy nie należy kosić zbyt krótko. Im częściej będziesz sięgał po kosiarkę, tym Twój trawnik będzie bardziej gęsty i jednolicie się zielenił.

Dowiedz się więcej

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.