Jak oszczędzać wodę w ogrodzie podczas upalnych dni?
Z każdym rokiem letnie upały coraz bardziej przybierają na sile, a rośliny w naszych ogrodach potrzebują coraz więcej wody. Jednocześnie w wielu regionach brakuje wody, co sprawia, że staje się ona cennym zasobem. Dlatego właśnie powstało wiele sposobów na oszczędzanie wody bez szkody dla roślin. Dzięki naszym 10 poradom pielęgnacja roślin będzie nie tylko bardziej ekologiczna, ale uda Ci się również obniżyć rachunki za wodę.
Najprostszym i najtańszym sposobem na oszczędzanie wody jest zbieranie deszczówki.: Zamiast używać mnóstwo litrów cennej wody z kranu, można gromadzić wodę deszczową. Najłatwiej będzie Ci użyć do tego beczki na deszczówkę. Można je w łatwy sposób ustawić w ogrodzie i zbierać darmową wodę deszczową. Dzięki temu możesz praktycznie bez dodatkowych kosztów podlewać trawnik i rośliny ogrodowe.
Podlewanie wymaga odpowiedniej techniki. Choć może się to wydawać proste, istnieją pewne pułapki, które mogą szybko zwiększyć rachunek za wodę. Ważny jest dobór odpowiedniej pory dnia na podlewanie. Najlepiej podlewać rośliny ogrodowe i trawnik wczesnym rankiem lub wieczorem. Podlewanie w pełnym słońcu w południe powoduje, że większość wody odparowuje, zanim dotrze do korzeni roślin. Jeśli chodzi o częstotliwość podlewania, lepiej podlewać rzadziej, ale za to intensywnie. Dzięki temu woda dotrze do nawet najgłębszych warstw korzeniowych. Dodatkową zaletą jest to, że korzenie dostosowują się do sposobu podlewania i rosną coraz głębiej. Dzięki temu podczas suszy mogą pobierać wodę z głębszych warstw gleby. Zalecamy również podlewanie roślin w sposób precyzyjny, za pomocą węża ogrodowego lub konewki, bezpośrednio w obszarze korzeniowym. Wynika to z faktu, że zraszacze tradycyjne i obrotowe powodują większe parowanie wody. Większe krzewy i drzewa należy podlewać nie tylko wokół pnia, ale również w szerszym promieniu, ponieważ ich drobne korzenie rozrastają się pod ziemią na dużym obszarze. Więcej wskazówek dotyczących właściwej techniki podlewania można znaleźć w artykule ”Podstawowe zasady podlewania roślin”
Ze względu na niewielką ilość ziemi w doniczce lub pojemniku, wysycha ona znacznie szybciej niż w gruncie. Przed posadzeniem roślin należy wykonać w skrzynkach balkonowych, doniczkach i pojemnikach warstwę drenażową składającą się z granulatu ze skały wulkanicznej. Naturalny granulat ma tę zaletę, że może wchłaniać i magazynować wodę, a także dostarczać ją roślinom odpowiednio do ich potrzeb. Dzięki temu rośliny są chronione nie tylko przed zastojem wody, ale także długotrwale zaopatrywane w wilgoć. Porada: pokrycie wierzchniej warstwy ziemi w doniczce granulatem dodatkowo chroni rośliny przed wysychaniem.
Kolejnym sposobem na oszczędzanie wody jest wybór roślin szczególnie odpornych na suszę. Istnieje wiele bylin, ziół i kwiatów, które są wyjątkowo odporne na upał i mogą przetrwać przy minimalnej ilości wody. Należą do nich przede wszystkim rośliny do skalniaków lub na mury ogrodowe – są to m.in. smagliczka skalna, rozchodnik czy floks szydlasty. Suszę dobrze znoszą również zioła śródziemnomorskie, m.in. lawenda, tymianek czy rozmaryn. Można je zasadzić razem w efektownej spirali ziołowej. Zioła o różnych wymaganiach stanowiskowych znajdą tam dla siebie idealne miejsce, a żeby założyć tego rodzaju spiralę wcale nie trzeba dużego nakładu pracy.
Jeśli jesteś gotów zainwestować trochę pieniędzy, możesz sprawić sobie profesjonalny – a tym samym tani w eksploatacji – system nawadniania swojego ogrodu. Dzięki nawadnianiu kropelkowemu, czyli automatycznemu systemowi nawadniania roślin ogrodowych i doniczkowych, można podlewać swoje zielone piękności w sposób oszczędny i precyzyjny. Wąż kroplujący powoli oddaje wodę do gleby, dzięki czemu jest ona równomiernie nawilżona, a woda stopniowo dociera do głębiej położonych korzeni. System ten sprawdza się we wszystkich częściach ogrodu – na rabatach, przy żywopłotach, w szklarniach oraz w przypadku roślin doniczkowych.
Dzięki odpowiedniemu nawożeniu rośliny ogrodowe i balkonowe lepiej radzą sobie z suszą i wymagają rzadszego podlewania. Idealnym rozwiązaniem jest BIO nawóz długo działający na bazie wełny owczej. Zawarta w nim wełna ma wyjątkowo wysoką zdolność magazynowania wody, dzięki czemu zapewnia roślinom odpowiednią ilość wilgoci nawet w okresach suszy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie inne zalety ma ten naturalny surowiec, przeczytaj nasz artykuł poradnikowy Wełna owcza jako nawóz.
Trawy należą do roślin najbardziej wymagających wodę. W zależności od typu gleby i warunków pogodowych z jednego metra kwadratowego trawnika może latem odparowywać nawet do czterech litrów wody dziennie. Odpowiednia pielęgnacja trawnika może pomóc w znacznym ograniczeniu zużycia wody.
Po pierwsze nie zalecamy zbyt mocno skracać trawę latem, ponieważ zbyt nisko przycięta trawa szybciej wysycha. Optymalna wysokość koszenia w czasie upałów wynosi od pięciu do siedmiu centymetrów. Dodatkowe wskazówki dotyczące prawidłowego podlewania trawnika oraz roślin można znaleźć w artykule Jak prawidłowo podlewać rośliny. Trawnik można również zabezpieczyć przed falami upałów, stosując nawóz bogaty w potas. Potas wzmacnia ściany komórkowe traw, dzięki czemu trawnik lepiej znosi ekstremalne temperatury.
Goła ziemia w ogrodzie odparowuje znacznie więcej wody niż ziemia przykryta warstwą ochronną. Dlatego warto zastosować ściółkowanie jako sposób na ograniczenie utraty wilgoci. Ściółka obejmuje różne rodzaje materiałów okrywających glebę, które pomagają chronić ją przed wysychaniem. Ponieważ dzięki warstwie ochronnej odparowuje mniej wody, rośliny można podlewać rzadziej. Ściółka pełni również funkcję ochronną podczas ulewnych deszczy, ponieważ zapobiega wypłukiwaniu gleby. Materiałem przydatnym przy ściółkowaniu jest również kora dębowa, która dodatkowo ogranicza wzrost chwastów. Drewno dębowe jest szczególnie praktyczne na większych powierzchniach, ścieżkach, rabatach bylinowych oraz przy krzewach ozdobnych, a dzięki swojej naturalnej barwie prezentuje się bardzo estetycznie. Do ściółkowania ziemi dla roślin ozdobnych doskonale nadają się naturalne włókna drzewne do ogrodu. Nie tylko poprawiają ono strukturę gleby, ale także chronią rabaty kwiatowe przed wysychaniem i erozją.
Porada – aby dodatkowo zabezpieczyć grządki warzywne przed wysychaniem, warto regularnie je spulchniać. W tym celu należy rozluźnić wierzchnie warstwy gleby za pomocą motyki, co poprawia jej napowietrzenie.
Kolejnym łatwym w pielęgnacji sposobem na utrzymanie wilgoci na wolnych powierzchniach rabat lub pod krzewami jest obsadzenie ich roślinami okrywowymi. Tereny zielony odparowują bowiem znacznie mniej wody niż goła gleba. Rośliny okrywowe to nisko rosnące gatunki, które szybko i gęsto się rozrastają. Bardzo dobrze nadają się do sadzenia pod żywopłotami lub drzewami. Rośliny te nie tylko pomagają utrzymać wilgoć w glebie, ale również zapobiegają rozprzestrzenianiu się chwastów w zacienionych miejscach. W zależności od warunków panujących na Twojej działce możesz wybrać rośliny okrywowe preferujące słońce lub cień. Na stanowiska słoneczne nadają się kwitnące rośliny okrywowe, m.in. epimedium, dzwonek dalmatyński, barwinek pospolity oraz rozchodnik.
Już na etapie planowania ogrodu można zadbać o to, by zużycie wody było jak najmniejsze. W tym celu warto uwzględnić naturalne warunki siedliskowe i stworzyć odpowiednie strefy nasadzeń. Drzewa o gęstych koronach zapewniają naturalny cień, dzięki czemu rosnące pod nimi rośliny są lepiej chronione i wymagają mniej wody. Ogólna zasada mówi, że na suche, mocno nasłonecznione stanowiska najlepiej wybierać wytrzymałe rośliny, takie jak rośliny skalne czy te przeznaczone na mury ogrodowe. Z kolei gatunki o wysokim zapotrzebowaniu na wodę, np. rododendrony, nie powinny być sadzone w pełnym słońcu, lecz w półcieniu. Zazwyczaj warto stawiać na rodzime gatunki krzewów i bylin , ponieważ lepiej radzą sobie z okresami suszy.
Dzięki tym produktom możesz zadbać o rośliny w domu i ogrodzie
To również może Cię zainteresować