compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Podstawy
  5. Prawidłowe sadzenie roślin
  6. Prace ogrodowe dla początkujących

Pierwsze kroki na drodze do wymarzonego ogrodu

Prace ogrodowe dla początkujących

W końcu znaleźliście idealny dom, a może nawet wybudowaliście go sami? Udało się przetrwać długi oraz wyczerpujący czas prac wykończeniowych lub remontowych? A może właśnie podpisaliście umowę najmu działki w ogródkach działkowych? Teraz pewnie aż Cię świerzbią ręce, żeby rozpocząć planowanie ogrodu. Jednak zakładanie lub przekształcanie ogrodu może być sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli nie macie w tej kwestii odpowiedniego doświadczenia. Pokażemy tutaj, jak z pozornie ogromnego przedsięwzięcia można uczynić ekscytującą podróż pełną sukcesów.

compo image

Krok 1 – Oszacuj w realistyczny sposób czas potrzebny na zaplanowanie ogrodu i jego pielęgnację

Dobry plan to już połowa sukcesu – ta zasada jest szczególnie istotna przy urządzaniu ogrodu. Pierwsze pytanie brzmi więc następująco: jaki ogród chcecie mieć? Z tym wiążą się oczywiście rozważania dotyczące kosztów i nakładu pracy. Choć wielki ogród wygląda pięknie, to przy ograniczonej wiedzy, budżecie i czasie, jego codzienna pielęgnacja szybko może stać się powodem frustracji i przemęczenia. Dlatego nowi właściciele ogrodu powinni najpierw zastanowić się, ile energii i pieniędzy chcą przeznaczyć na swoją nową, zieloną oazę. W przypadku wielu świeżo upieczonych właścicieli domów ogród znajduje się na końcu listy priorytetów – w końcu inwestycje we wnętrza są na początku dużo ważniejsze. Jednak zwłaszcza przy ograniczonym budżecie i czasie warto postawić na przemyślany plan oraz łatwe w pielęgnacji rośliny.

Porada

idealna wielkość ogrodu dla początkujących ogrodników to 300–400 m².

compo image

Krok 2 – Sprawdź właściwości gleby

Nowicjusze często kupują rośliny na chybił trafił. Kiedy nowo zakupione zielone piękności po krótkim czasie zaczynają więdnąć lub w ogóle nie chcą rosnąć, szybko pojawia się bezradność. Oto więc najważniejsza zasada dla wszystkich ogrodników: nie wygląd, lecz typ gleby decyduje o wyborze roślin. Tylko znając właściwości swojej gleby, można dobrać do niej odpowiednie gatunki roślin. Aby sprawdzić strukturę gleby, należy wziąć garść ziemi w dłoń i spróbować uformować kulę. Jeśli ziemia przesypuje się przez palce, oznacza to, że gleba jest piaszczysta. Jeśli natomiast kula nie rozpada się, prawdopodobnie mamy do czynienia z glebą gliniastą.

Jeśli chcesz uzyskać dokładniejsze wyniki, możesz pobrać próbki gleby i poddać je profesjonalnej analizie. Gleby piaszczyste stanowią szczególne wyzwanie dla początkujących, ponieważ są ubogie w składniki odżywcze, a woda szybko przez nie przesiąka. Z kolei gleby gliniaste są bogate w składniki odżywcze, ale ich struktura ogranicza dopływ powietrza do korzeni. Nie ma jednak powodu do obaw – poprawę struktury gleby można osiągnąć poprzez zastosowanie i wymieszanie z ziemią COMPO BIO Kompostu ogrodowego. Dzięki temu gleba będzie lepiej napowietrzona, zwiększy się jej zdolność do zatrzymywania wody, a składniki pokarmowe staną się łatwiej dostępne dla roślin.

compo image

Krok 3 – Poznaj potrzeby swoich roślin

Wybór ulubionych kwiatów ma sens dopiero wtedy, gdy – oprócz struktury gleby – dobrze wiesz również, gdzie znajdują się nasłonecznione i zacienione stanowiska w ogrodzie oraz różne wymagania roślin dotyczące wody i składników odżywczych. Dlatego początkujący ogrodnicy powinni zawsze dobrze zasięgnąć rady przed zakupem roślin. W przypadku osób nieposiadających dużej wiedzy o roślinach najlepiej nadają się gatunki wolno rosnące.

Dobrym wyborem są generalnie wytrzymałe rośliny wieloletnie, ponieważ po posadzeniu kwitną każdego roku. Do takich roślin należą choćby np. kocimiętka, przywrotnik, rudbekia czy rozchodnik. Również krzewy owocowe, takie jak porzeczki czy truskawki, będą idealne dla początkujących. Rośliny te nie mają wysokich wymagań i można z nich od czasu do czasu podjadać zdrowe owoce. Masz nieco więcej miejsca w ogrodzie? Warto posadzić drzewa i krzewy ozdobne lub owocowe. Wymagają one co prawda regularnego przycinania, ale poza tym są dość łatwe w pielęgnacji.

compo image

Krok 4: Zapewnij swoim roślinom optymalny start

Gdy już znajdziesz odpowiednie stanowisko dla nowych mieszkańców ogrodu, niezbędne jest regularne dostarczanie im składników pokarmowych. Regularne nawożenie wspomaga wzrost roślin. Wytwarzanie nowych liści i kwiatów wymaga bowiem od roślin dużej ilości energii, zwłaszcza wiosną. Warto także postawić beczkę na deszczówkę i – w zależności od pogody – kilka razy w tygodniu obficie podlewać rośliny. Dzięki temu z czasem będziesz coraz bliżej wymarzonego ogrodu.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.