Jakie ekologiczne działania mogą być pomocne w przypadku ataku szkodników
Szkodniki na uprawach spożywczych należą do najbardziej frustrujących problemów w ogrodzie. Pokażemy Tobie, dlaczego dopuszczone produkty z ze składników roślinnych są lepszą alternatywą w porównaniu ze środkami domowymi i w jaki sposób można chronić rośliny metodami naturalnymi.
Który ogrodnik hobbysta tego nie zna: Tygodniami dbasz o swoje warzywa i zioła, aż tu nagle z niepokojem stwierdzasz, że Twoja uprawa spodobała się innym żyjątkom. Wielu zaradnych ogrodników sięga w takiej sytuacji po środki własnej roboty. Jednakże „tajne przepisy” często działają destrukcyjnie. Z uwagi na fakt, że w przypadku niewłaściwej aplikacji mogą one się wiązać z ryzykiem, można nawet powiedzieć, że stosując wyprodukowane we własnym zakresie środki ochrony roślin, poruszamy się z prawnego punktu widzenia w szarej strefie. „Dla ogrodników hobbystów biologiczne środki ochrony roślin z naturalnych składników są bardzo dobrym wyborem”, stwierdza Werner Peitzmann, mgr inż. ogrodnictwa zatrudniony przez firmę COMPO. „Restrykcyjne procedury dopuszczenia oraz kontrole środków przeprowadzane przez Federalny Urząd ds. Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności (BVL) w Berlinie gwarantują spójność standardów związanych ze skutecznością środków, lecz również standardów dotyczących ochrony ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego.”
Firma COMPO oferuje kompleksową paletę produktów zawierających naturalne substancje czynne, pomocne w skutecznym, szybkim i bezpiecznym zwalczaniu szkodników lub chorób. Olej rzepakowy lub olej z pomarańczy, czy też ekstrakt roślinny pozyskiwany z miodły indyjskiej, zwany azadyrachtyną, sprawdzają się w walce z mszycami, mączlikiem szklarniowym i spółką. Zalety: Rośliny bardzo dobrze znoszą aplikację środków. Środki te można stosować w ramach rolniczych upraw ekologicznych, a czas, jaki należy odczekać pomiędzy aplikacją a zbiorami jest bardzo krótki lub też nie obowiązuje on w ogóle. „Ważne jest, aby wcześniej zdobyć informacje i przede wszystkim postępować zgodnie z informacjami umieszczonymi na opakowaniu związanymi z prawidłowym dozowaniem środka”, wyjaśnia Peitzmann. Jeszcze lepiej jest nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ataku. Rzeczywiście możesz ochronić swoje rośliny, stosując bardzo proste i naturalne środki
To warto wiedzieć
1
Najlepszą pomoc, dzięki której utrzymamy głodnych gości na wodzy,: uzyskamy dzięki wsparciu zwierząt. Bujne kwiaty, hotel dla owadów i możliwość gniazdowania ptaków, to istny raj dla organizmów pożytecznych.
2
Organizmy pożyteczne możesz również przyciągnąć poprzez uprawę kultury mieszanej. Uprawa różnych rodzajów warzyw na jednej grządce ma jednak jeszcze więcej zalet: Zapobiegamy wyjałowieniu gleby, ponieważ rośliny pobierają z niej substancje odżywcze z różną intensywnością. Szkodniki i choroby oraz chwasty rozprzestrzeniają się pośród wymieszanych roślin nie rozprzestrzeniają się tak szybko. zmniejszony jest również proces odparowywania wody.
3
Jeśli z założenia będzie uprawiał rośliny mniej podatne na choroby, zaoszczędzisz sporo nerwów. Odmiana pomidora „fantazja” jest na przykład w porównaniu z innymi gatunkami pomidorów o wiele bardziej tolerancyjna na zarazę ziemniaczaną i brunatną zgniliznę.
Więcej informacji dla Ciebie