Dla nastawionego ekologicznie ogrodnika istnieje wiele łagodnych, lecz skutecznych rozwiązań chroniących rośliny w naturalny sposób przed niepożądanymi szkodnikami. Oto ich krótki przegląd.
Prosty i skuteczny sposób: Zbuduj bariery mechaniczne chroniące Twoje rośliny przed szkodnikami. W ten sposób pozbawisz małych wszystkożerców pożywienia w postaci Twoich roślin. Gęste siatki i włókniny utrudniają na przykład dostęp do pożywienia muchom owocówkom i bielinkowi rzepnikowi. Specjalne płotki lub podwyższane grządki to sprawdzony sposób w walce ze ślimakami i innych pełzającymi szkodnikami.
Letnie kwiaty jako sposób na nematody
Nematody to nic innego, jak nicienie. Szczególnie narażone na atak tych szkodników są truskawki, marchew, ziemniaki, czy też seler. Należy zasadzić jeżówki, aksamitki lub też nachyłki, ponieważ ich korzenie wydzielają substancje zapachowe przyciągające nicienie. W przypadku podgryzienia korzeni, roślina generuje substancje toksyczne, dzięki którym nicienie zostają wyniszczone. W miarę możliwości należy utrzymywać glebę bez chwastów, ponieważ dzikie zioła mogą sprzyjać rozwojowi nicieni.
Ślimaki nie znoszą ogrodowych ziół o intensywnym zapachu
To co my jako ludzie lubimy, dla ślimaków jest utrapieniem – mowa tu na przykład o tymianku, czy rozmarynie. Ponadto ślimaki nie lubią zapachu kadzidła. Nie cierpią również paproci, traw i meszkowatych roślin liściastych. Na obrzeżach grządek należy zatem sadzić opisane powyżej rośliny – dzięki temu można ograniczyć ryzyko ataku ślimaków.
Mszyce nie lubią pokrzyw
Wiedziałeś, ze wywar z pokrzyw jest dobrym środkiem na mszyce? Wystarczy jedna łyżka stołowa pokrzyw na litr zagotowanej wody. Tak przygotowany wywar należy pozostawić na jeden dzień. Następnie przelać wywar przez sitko, wlać płyn do butelki z rozpylaczem i spryskać roślinę wywarem. Aplikację należy powtarzać codziennie.
Biedronki potrafią wytępić do 150 mszyc dziennie! Dlatego pamiętaj, aby zapewnić temu pożytecznemu owadowi jak najwięcej naturalnej przestrzeni.
Przede wszystkim rośliny i drzewka ozdobne lub uprawy spożywcze to doskonałe pułapki, stanowiące dobrą alternatywę w skutecznej walce z latającymi szkodnikami. Wystarczy umieścić żółte tabliczki na drewnianym patyku w doniczkach roślin domowych lub balkonowych. Mączlik szklarniowy, ziemiórkowate, cykady i wciornastki są bez szans. Drzewka owocowe są niejednokrotnie narażone na atak much owocówek i czerwu. Z pomocą mogą przyjść tutaj klejące pułapki nasączone substancjami przyciągającymi owady. Pułapki należy mocować na drzewie za pomocą drutu wiązałkowego.
Jeśli zamierzamy stosować środki owadobójcze, możemy również postawić na substancje czynne, które występują w naturze. W asortymencie naszej firmy znajdziesz na przykład specjalny środek owadobójczy na bazie naturalnego olejku pomarańczowego. Przyjemnie pachnący, wyjątkowo wydajny kontaktowy środek owadobójczy działa niezawodnie w walce z mączlikiem szklarniowym na roślinach warzywnych oraz z owadami ssącymi na roślinach ozdobnych. Nie ma on wpływu na smak upraw spożywczych i nie wymaga czasu odczekiwania między aplikacją a zbiorem. Środek na owady można stosować w ramach ekologicznej uprawy ogródka. Poza tym chroni on organizmy pożyteczne i nie jest groźny dla pszczół.
Te zagadnienia mogą Cię również zainteresować