Skuteczna, bez kompromisów
W biologicznym ogrodzie jest również miejsce na stosowanie naturalnych środków ochrony roślin. Bezkompromisową naturalną ochronę można zastosować, jeśli chcemy obronić nasze rośliny przed mączlikiem szklarniowym, mniszkiem i innymi uciążliwymi zjawiskami w ogrodzie, na balkonie i na tarasie. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat naturalnej ochrony roślin.
Chwasty w ogrodzie to jeden z najbardziej popularnych problemów. Rozprzestrzeniają się one między ozdobnymi roślinami i drzewkami, a także na grządkach owocowo-warzywnych. Wprawdzie mniszek ze swoimi żółtymi kwiatami jest również pożyteczny dla pszczół, a jego liście można w łatwy sposób usuwać z sałaty, to konkuruje on z roślinami użytkowymi i ozdobnymi w walce o substancje odżywcze, światło i wodę, niejednokrotnie całkowicie je wypierając. Ekspansję chwastów można ograniczać poprzez pielenie lub poprzez zastosowanie warstwy zmulczowanego materiału organicznego. Do przykrycia gleby najlepiej zastosować skoszoną trawę, liście lub słomę.
Prościej i skuteczniej można usuwać chwasty i mech, stosując herbicydy. Środek zwalczający chwasty działa godzinę do trzech godzin po aplikacji. Można go bez problemów stosować wśród roślin owocowych i warzywnych. Gdy tylko ten niebezpieczny dla pszczół środek wyschnie, w obszarze danych powierzchniach mogą się pojawić dzieci i zwierzęta domowe. Nie jest wymagane odczekiwanie do okresu żniw.
Niestety, z roślin ozdobnych i warzyw cieszą się również szkodniki, takie jak mszyce, mączlik szklarniowy i stonka ziemniaczana. Pozostaw mały zakątek swojego ogrodu na pastwę losu. W tym miejscu stworzysz przestrzeń dla dzikich roślin, dających schronienie wielu gatunkom zwierząt, takim jak biedronki, złotooki, czy skorki, które z kolei żywią się szkodnikami. Jeśli Twoje rośliny zostały już zaatakowane, możesz przeprowadzić zabieg z użyciem środków owadobójczych.
Agrest, ogórki, groch, warzywa korzeniowe i bulwiaste, rośliny ozdobne i owoce pestkowe hodowane w suchych i ciepłych miejscach są narażone na mączniaka prawdziwego. Choroba grzybiczna jest przyczyną występowania na liściach mętnego osadu, prowadzącego do ich obumierania. Abstrahując od wizualnych skutków choroby, brak substancji odżywczych prowadzi do zahamowania wzrostu rośliny. Bezpieczną ochronę dają środki zgodne z roślinami.
Ślimaki atakują chętnie przede wszystkim ogórki, dynię, sałatę, kapustę, truskawki i marchew. Ochronę zapewniają na przykład płotki ochronne przeciwko ślimakom oraz przede wszystkim odpowiednie ziarno. Ziarno przeciwko ślimakom firmy COMPO jest środkiem odpornym na deszcz. Aplikację można przeprowadzić, rozrzucając środek między warzywa, ziemniaki i zioła. Ślimaki szybko ulegają jego działaniu, nie wydzielając śluzu.
Te zagadnienia mogą Cię również zainteresować