compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Podstawy
  5. Prawidłowe sadzenie roślin
  6. Ogrodnictwo z dziećmi – pierwsza własna grządka
compo image

Ogrodnictwo jako hobby

Dlaczego ogrodnictwo to wspaniałe hobby

Cóż może być piękniejszego niż przebywanie w ogrodzie lub na balkonie, nurzanie rąk w ziemi do kwiatów i troska o swoje własne rośliny? Ogrodnictwo to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu. Nie ma w tym nic dziwnego – praca w ogrodzie działa relaksująco, pobudza nasze zmysły i pomaga utrzymać ciało w dobrej kondycji. Co więcej ogrodnictwo może redukować stres, a nawet zapobiegać przybieraniu na wadze wraz z wiekiem.

Prace w ogrodzie nie są jednak tylko zajęciem dla dorosłych – także dzieci mogą czerpać radość z ogrodnictwa. Jeśli rodzice lub dziadkowie często pracują w ogrodzie, dzieci zwykle same zaczynają się tym interesować. Kopanie dołków, wysiewanie kwiatów, wyrywanie chwastów – nawet te zwykłe prace ogrodowe często sprawiają im dużą frajdę! Przy okazji uczą się czegoś o naturze, uprawie warzyw oraz odpowiedzialności za środowisko.

compo image

Od jakiego wieku dzieci mogą zajmować się ogrodnictwem?

To, kiedy dziecko zacznie interesować się ogrodnictwem, zależy od jego ciekawości i zainteresowań. Niektóre dzieci już w wieku dwóch lat chętnie podlewają kwiaty, inne dopiero mając cztery lub pięć lat zaczynają wykazywać chęć aktywnego uczestnictwa w pracach ogrodowych. Aby wzbudzić u dziecka zainteresowanie ogrodnictwem, najlepiej zacząć od prostych czynności, takich jak wysiew rzeżuchy czy sadzenie cebulek kwiatowych. Dziecięce narzędzia ogrodnicze, takie jak mała konewka, rękawice czy łopatka, to również ważne akcesoria, które ułatwiają najmłodszym pierwsze kroki w ogrodzie. Większe lub ostre narzędzia, takie jak nożyce do żywopłotu czy piła łańcuchowa, nie powinny trafiać w ręce dzieci ani znajdować się w ich pobliżu.
Najważniejsze, aby praca w ogrodzie sprawiała dzieciom przyjemność. Jeśli dzieci będą przytłoczone zadaniami, nasiona nie wykiełkują lub plony zostaną zniszczone przez szkodniki, mogą szybko stracić zapał do ogrodnictwa. Dlatego rodzice powinni wspierać dzieci, gdy jest to konieczne, i pomagać im w trudniejszych zadaniach. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci zachęcić dzieci do ogrodnictwa i uniknąć im rozczarowań.

5 pomysłów na ogrodnictwo z dziećmi

compo image

1. Pobudzanie wszystkich zmysłów

Dzieci przyciąga wszystko, co wygląda atrakcyjnie, smakuje pysznie, ma ciekawą fakturę lub wydziela niezwykły zapach. Dlatego warto zaprojektować ogród tak, aby oddziaływał na jak najwięcej zmysłów. Prawdziwą ucztą dla oczu są kwiaty i zioła – takie jak lawenda, bazylia krzewiasta, nasturcja, aksamitka, nagietek czy roślina cytrynowa. Kiedy rośliny kwitną, przyciągają mnóstwo pszczół i motyli, które dzieci mogą z zainteresowaniem obserwować.

Bazylia krzewiasta nie tylko wygląda pięknie, ale także intensywnie pachnie – a kilka listków tej rośliny sprawi, że spaghetti smakuje jeszcze lepiej! Co więcej, kwiaty nasturcji, nagietka i aksamitki są jadalne. Jeśli dodajesz je do letniej sałatki czy ziołowego masła, potrawy będą się prezentować o wiele bardziej zachęcająco i z pewnością zyskają na smaku. Kwiaty kłosowca meksykańskiego można natomiast wykorzystać do przygotowania domowej lemoniady. Na zmysł węchu i smaku mocno oddziałują również nagietek lukrecjowy, pachnąca cytrusami melisa cytrynowa oraz mięta czekoladowa. Warto też posadzić owoce i warzywa idealne do podjadania, takie jak truskawki, niewielkie odmiany papryki czy pomidorki koktajlowe.

Aby pobudzić zmysł dotyku, warto zasadzić rośliny o różnych fakturach. Nawet dotykanie liści melisy cytrynowej, nagietka lukrecjowego czy rozmarynu wywołuje w nas najróżniejsze odczucia. Jeśli ktoś chce mieć więcej roślin przyjemnych w dotyku, polecamy zasadzić różne gatunki traw. Na przykład rozplenica japońska tworzy puszyste kwiatostany, które zachęcają do głaskania. Bazie kotki z kolei kuszą nas wiosną swoimi miękkimi, puszystymi pąkami. Natomiast karmnik ościsty o zwartej strukturze posłuży Ci w ogrodzie za miękką poduszkę, po której mogą biegać dzieci.

compo image

2. Pierwsze eksperymenty z podlewaniem wytrzymałych roślin

Dzieci w wieku od dwóch do trzech lat nie potrafią jeszcze ocenić, ile wody potrzebuje roślina. Czasami nawet nie jest to dla nich istotne – ważniejsze jest, aby do końca opróżnić małą konewkę. Dlatego właśnie najlepiej powierzyć im podlewanie wytrzymałych roślin, które wymagają dużo wody i w związku z tym trudno je przelać. Do takich gatunków zaliczają się na przykład uczep, nagietki lekarskie, dalie czy pelargonie. Dzięki tym roślinom dzieci mogą zdobyć swoje pierwsze doświadczenia w podlewaniu. Na balkonie rośliny powinny koniecznie znajdować się w doniczkach z otworami odpływowymi i odpowiednio wykonaną warstwą drenażową z granulatu pumeksowego. Dzięki temu nadmiar wody będzie mógł swobodnie odpłynąć. Najlepiej jest sprawdzić około pół godziny po podlaniu, czy w podstawce jest jeszcze woda.

Dla dzieci, które mają mniej cierpliwości do podlewania lub podlewają tylko niewielką ilością wody, dobrym wyborem są rośliny dobrze tolerujące okresowe przesuszenie, takie jak lawenda, szałwia, tymianek czy oregano. Dodatkowym atutem tych roślin śródziemnomorskich jest ich zapach i aromat, które oprócz zmysłu wzroku oddziałują również na zmysł węchu i smaku dzieci.

compo image

3. Szybko rosnące rośliny, dzięki którym dzieci osiągną swoje pierwsze sukcesy

Każdy, kto kiedykolwiek wysiewał papryczki chili lub pomidory, wie, że od wysiewu do pierwszych zbiorów mijają miesiące, w których rośliny wymagają troskliwej pielęgnacji. Dlatego na pierwszy wysiew najlepiej wybrać szybko rosnące i mało wymagające rośliny, które są łatwe w uprawie i w krótkim czasie zapewniają smaczne plony. Dzięki temu dzieci już na samym początku swojej przygody osiągną małe sukcesy, które wzmocnią ich zainteresowanie ogrodnictwem.

Doskonałym projektem ogrodniczym będzie na początek wysiew rzeżuchy. Można ją wysiewać przez cały rok, na przykład na parapecie. Aby zasiać rzeżuchę, wystarczy talerz z wilgotną watą. Jej nasiona kiełkują już po kilku dniach i szybko powstają z nich małe rośliny, które można zerwać i użyć do udekorowania kanapek. To prawdziwa atrakcja dla małych ogrodników!
Oprócz rzeżuchy istnieją także oczywiście inne „mini rośliny”, które można wysiewać i zbierać na kuchennym blacie. Często nazywa się je także mikroliśćmi. Nie uprawiamy ich aż momentu, gdy wytworzą pierwsze owoce czy bulwy, lecz zbieramy w krótkim czasie po wysiewie – gdy tylko pojawi się pierwsza lub druga para liści. Zbiory składają się więc nie z bulw czy owoców, lecz z niewielkiej, zielonej rośliny. Ważne jest, aby uprawiać tylko takie mikroliście, które można bezpiecznie spożywać. Powinny one również dobrze smakować! Dobrym wyborem będzie na przykład rukola, marchew, burak, groszek, rzodkiewka, boćwina czy mięta. Porada – wysokiej jakości nasiona kiełkują zwykle znacznie wydajniej niż te o niższej jakości, a także towar przechowywany w niewłaściwych warunkach lub zwyczajnie stary. Dlatego najlepiej używać certyfikowanych nasion z opakowań gwarantujących zdolność kiełkowania.

compo image

4. Duże nasiona do wysiewu w ogrodzie

Podczas wysiewu w ogrodzie dobrze jest wybierać stosunkowo duże nasiona. Dzieci mogą wtedy samodzielnie je wysiewać i jest to dla nich o wiele łatwiejsze. Dobrym wyborem jest na przykład groszek. Groszek ma nie tylko odpowiedni rozmiar do wysiewu przez dzieci, ale także jego uprawa szybko przynosi efekty. Roślina świetnie nadaje się na mikroliście – można je zbierać już po krótkim czasie po wykiełkowaniu. Ci, którzy mają więcej cierpliwości, mogą po około trzech miesiącach zebrać pierwsze smaczne strąki groszku. Porady dotyczące uprawy tego warzywa znajdziesz w naszym przewodniku na temat groszku. Bardzo łatwe w obsłudze są także taśmy z nasionami rzodkiewki. Tego rodzaju taśmę wystarczy po prostu rozłożyć na grządce, lekko przykryć ziemią i podlać – a już po około dwóch miesiącach pierwsze bulwy rzodkiewki będą gotowe do zbioru.

Szybko kwitnące kwiaty również są świetnym wyborem. Słoneczniki, nagietki czy nasturcje mają stosunkowo duże nasiona i zakwitają już kilka tygodni po wysiewie.

compo image

5. Spraw, by ogrodnictwo stało się dla dziecka przyjemnością

Jeśli dziecko traci zainteresowanie pieleniem ogródka, podlewanie przestaje mu sprawiać przyjemność lub pojawiają się po prostu ciekawsze zajęcia, takie jak robienie babek z piasku czy obserwowanie motyli, pamiętaj, że jest to całkowicie normalne. Ogrodnictwo powinno przede wszystkim sprawiać radość. Nie chodzi o to, aby grządka była perfekcyjnie wypielona, ale o to, aby dzieci mogły zaspokajać swoją ciekawość, dostrzegać i obserwować otaczający je świat oraz nauczyć zachwycać się przyrodą.

compo image

6. Dodatkowe wsparcie

Wspieraj swoje dzieci podczas pierwszych ogrodniczych eksperymentów, aż do momentu, gdy założą swoją własną grządkę. Stopniowo wprowadzaj je w tajniki poszczególnych prac. Gdy dzieci zdobędą już pierwsze doświadczenie w podlewaniu i wysiewie nasion, mogą powoli przejmować większą odpowiedzialność, na przykład opiekować się własną, małą grządką. Jednak także w tym przypadku warto od czasu do czasu rzucić okiem na rośliny uprawiane przez swoje dzieci. W razie potrzeby można dyskretnie zainterweniować, gdy rośliny są bliskie uschnięcia lub pojawiają się mszyce.

Własna grządka w 5 krokach

Zazwyczaj już sześcioletnie dzieci są w stanie spróbować swoich sił w pielęgnacji własnej grządki. Jeśli nie masz ogrodu, doskonałą alternatywą może być miniaturowa grządka podwyższona na balkonie. Kwiaty, zioła lub warzywa można uprawiać także w skrzynkach balkonowych lub donicach. Sadzenie i pielęgnacja roślin są jednak możliwe tylko przy wsparciu osoby dorosłej. Dopiero od około dziesiątego roku życia dzieci są w stanie odpowiedzialnie i w dużej mierze samodzielnie zajmować się swoją grządką. W przypadku pojawienia się szkodników, takich jak mączniak, mszyce czy przędziorki, ponownie potrzebna będzie jednak pomoc dorosłych.

compo image

Pierwszy krok

– wybór odpowiednich roślin do dziecięcej grządki

Na pierwszą grządkę malucha najlepiej nadają się rośliny łatwe w pielęgnacji, odporne i mało wymagające. Dzięki takiemu wyborowi dzieci nie będą musiały już na samym początku zmagać się z porażkami. Już sama pielęgnacja grządki z różnymi roślinami stanowi wyzwanie, z którym najpierw trzeba nauczyć się radzić. Dlatego dopiero z czasem warto wprowadzać bardziej wymagające rośliny.

Dobre rośliny dla początkujących to cukrowy groszek, rzodkiewki, marchew, boćwina, sałaty liściaste, nagietki, słoneczniki, nasturcje, oregano, rukola, rośliny cytrusowe, tymianek lub szałwia. Także mięta jest łatwą w pielęgnacji i dość odporną rośliną, która dobrze nadaje się na początek przygody z ogrodnictwem. Niestety, ma również tendencję do intensywnego rozrastania się i wypierania innych roślin z grządki. Jeśli chcemy uprawiać miętę z dzieckiem, możemy ją wspólnie zasadzić w dużej donicy.

Porada na dobry start: aby umilić sobie oczekiwanie na kwiecień, wczesną wiosną możesz posadzić pierwiosnki, stokrotki i fiołki rogate. Najlepiej wybrać pierwiosnek wyniosły, a nie kubkowaty (zwany również trującym). Jaskrawe kolory pierwiosnków i małe „twarzyczki” fiołków rogatych przemienią nawet najbardziej jałowy teren w barwną rabatę kwiatową. Pojawi się też pozytywny efekt uboczny – szybko pojawią się pierwsze trzmiele, które już pod koniec lutego zaczynają poszukiwać pożywienia. Na pewno znajdą u Was pyszny pyłek i nektar. W kwietniu, gdy pogoda nareszcie staje się prawdziwie wiosenna, można rozpocząć wysiew pierwszych warzyw i letnich kwiatów.

Gdy dzieci nabiorą wyczucia co do potrzeb swoich roślin, można stopniowo dodawać kolejne rośliny do grządki, na przykład fasolę, truskawki, pomidory, ziemniaki, dynie, bataty czy mniejsze odmiany papryki. Ponieważ pomidory wysokopienne mogą wymagać sporo pracy, łatwiejszym wyborem na początkowym etapie są małe pomidory krzaczaste, zwane także karłowymi. Ta odmiana osiąga wysokość około 30–40 centymetrów i nie wymaga usuwania pędów bocznych co tydzień. Jeśli Twoje dziecko bardziej interesuje się kwiatami, może założyć małą łąkę kwietną.

W przypadku podwyższonej grządki na balkonie, która mieści jedynie niewielką ilość ziemi, należy pamiętać, że rośliny o głębokim systemie korzeniowym – przykładowo marchew czy ziemniaki – nie będą mieć wystarczającej przestrzeni do formowania bulw. W miniaturowej grządce podwyższonej niespecjalnie dobrze będą czuły się też duże rośliny, takie jak dynia czy pomidory. Najlepiej skupić się na roślinach zwartych i osiągających niewielkie rozmiary – doskonałymi kandydatami są rzodkiewki, sałaty, truskawki, pomidory krzaczaste czy zioła.

Drugi krok

Wybór odpowiedniego stanowiska

Większość kwiatów i warzyw polecanych dzieciom najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Najlepiej wybrać także miejsce osłonięte od wiatru. Wybrane stanowisko nie musi być zabezpieczone przed deszczem. Niektóre rośliny, jak śródziemnomorskie zioła czy ciepłolubne warzywa owocowe, docenią jednak, jeśli deszczowym latem osłonisz je przed nadmiarem wilgoci.

compo image

Trzeci krok

Planowanie i urządzanie grządki

Aby dziecko nie czuło się przytłoczone, warto zacząć od niewielkiej liczby roślin i małej grządki. Na początek wystarczająca będzie grządka o wymiarach 120 na 120 centymetrów. Stopniowo można ją powiększać i dodawać kolejne rośliny.

Należy przewidzieć wystarczająco dużo miejsca dla każdej rośliny. Większe rośliny, w tym choćby groszek cukrowy czy boćwina, najlepiej rosną w centralnej części grządki, podczas gdy mniejsze warzywa, m.in. rzodkiewki czy marchew, lepiej umieścić na jej obrzeżach. Jeśli grządka przylega do ściany budynku, wysokie rośliny sadzi się z tyłu, a niskie z przodu.
W przypadku podwyższonej grządki, rzodkiewki oraz zwisające rośliny, jak nasturcja czy truskawki, dobrze będą czuły się przy jej krawędziach. Za nimi, czyli na środku, dobrze jest posadzić zioła i pomidory krzaczaste.

Czwarty krok

Przygotowanie gleby

Przed sadzeniem należy spulchnić glebę i przekopać jej wierzchnią warstwę. Następnie trzeba rozprowadzić w niej wysokiej jakości ziemię do roślin. Jeśli zdecydujesz się na uprawę warzyw, dobrym pomysłem jest użycie specjalnej ziemi do warzyw – polecamy COMPO BIO Podłoże do pomidorów i innych warzyw. Dzieci mogą Ci pomóc już na etapie przygotowania gleby. Pozwól im rozbijać większe grudki ziemi małą łopatką, a następnie równomiernie rozprowadzać ziemię po powierzchni lub układać wokół grządki małe kamienie.
W przypadku miniaturowej grządki podwyższonej na dnie należy najpierw ułożyć grubą warstwę zrębków drzewnych. Zrębki zapewniają dobrą przepuszczalność wody, dzięki czemu korzenie roślin nie są narażone na nadmiar wilgoci. Następnie grządkę wypełnia się wysokiej jakości ziemią do warzyw – doskonałym wyborem będzie COMPO BIO Ziemia do warzyw. Jeśli w grządce podwyższonej będą rosnąć wyłącznie zioła, dobrze jest natomiast postawić na ekologiczną ziemię do ziół.

compo image

Piąty krok

Wysiew i sadzenie

Omówcie wspólnie, jakie rośliny mają znaleźć się na grządce, a następnie wyznaczcie dla nich miejsce, na przykład za pomocą małych kamieni, patyków lub sznurka. Jeśli planujecie wysiać rzodkiewki, marchew, boćwinę, sałata lub groszek, dziecko może palcem zrobić rowek, umieścić w nim nasiona, a następnie lekko przykryć je ziemią. Rzodkiewki powinny być wysiewane w odstępach co najmniej 3 mm, tak samo jak marchew. Odstęp pomiędzy poszczególnymi rzędami powinien wynosić 20 centymetrów, aby zapewnić roślinom odpowiednią przestrzeń. W przypadku groszku, boćwiny i sałaty warto zachować jeszcze większe odstępy. W naszym kalendarzu siewu znajdziesz zestawienie najpopularniejszych warzyw wraz z najlepszymi terminami ich siania.

Po wysiewie nasiona muszą pozostawać stale wilgotne aż do wykiełkowania. Jeśli pogoda jest słoneczna, warto codziennie sprawdzać wilgotność gleby. Gdy nasiona wyschną, konieczne będzie ich ponowne wysianie, ponieważ z takich nasion nic już nie wykiełkuje. Na początku dobrze jest pomagać dzieciom, zwłaszcza jeśli zauważysz, że praca w ogrodzie zaczyna je przytłaczać. Porada – zamiast wysiewać sałatę, groszek czy boćwinę, można również posadzić młode rośliny z rozsady.

Aby posadzić truskawki, należy wykopać mały dołek i dodać do niego łagodnie działający, organiczny nawóz długo działający przeznaczony do owoców. Następnie sadzonki trzeba umieścić w ziemi, delikatnie ugnieść i obficie podlać. Od połowy maja do grządki można także dodać warzywa, w tym pomidory, ziemniaki czy małe odmiany papryki. Ponieważ te rośliny również potrzebują wielu składników odżywczych, zalecamy stosowanie nawozu długo działającego do warzyw.

compo image
compo image
Ekologiczne

COMPO BIO Organiczny nawóz do pomidorów

Idealny dla pomidorów i innych roślin wymagających dużej ilości składników odżywczych – z łagodnie, długo działającym nawozem i wełną owczą zatrzymującą wodę!

Zobacz produkt

Które rośliny nie nadają się na dziecięcą grządkę?

W grządce Twojego dziecka pod żadnym pozorem nie mogą znaleźć się rośliny trujące. Należą do nich: złotokap, brugmansja, pokrzyk wilcza jagoda, bieluń dziędzierzawa, szczwół wodny, barszcz, tojad oraz naparstnica. Należy również unikać ciemierników, konwalii, zimowitów oraz bluszczu.

Niestety, niektóre warzywa także mogą być trujące, jeśli zjemy je na surowo lub spożyjemy zanim jeszcze zanim dojrzeją. Już kilka surowych fasolek szparagowych wystarczy, aby wywołać objawy zatrucia, między innymi bóle głowy, wymioty i nudności. Dlatego właśnie fasolkę szparagową należy jeść jedynie po ugotowaniu. Pomidory natomiast można jeść na surowo, ale tylko wtedy, gdy będą w pełni dojrzałe. Niedojrzałe pomidory należy pozostawić na krzaku, aż będą zdatne do spożycia. W przypadku ziemniaków istnieje z kolei ryzyko, że małe dzieci mogą zjeść ich nadziemne owoce, które zawierają trujące nasiona.
Z tego powodu te warzywa powinny być sadzone na dziecięcej grządce dopiero wtedy, gdy dziecko skończy sześć lat i zostanie wcześniej dobrze zaznajomione z potencjalnym zagrożeniem. Rzodkiewki, rzeżucha, groszek, marchew czy bazylia są natomiast całkowicie bezpieczne – nawet ich kwiaty nadają się do spożycia. Dlatego są idealnym wyborem dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Wskazówki dotyczące pracy w ogrodzie wraz z dziećmi

  • Pierwsze kroki w ogrodnictwie mogą stawiać już dwulatki.
  • Warto angażować wszystkie zmysły malucha.
  • Można stworzyć dobre warunki rozwojowe owadom – będzie można obserwować je w ogrodzie.
  • Dobrze zacząć od uprawy rzeżuchy w domu.
  • Ważne jest okazywanie dziecku wsparcia, co pozwoli uniknąć początkowych niepowodzeń.
  • Do wysiewu warto wybierać rośliny z dużymi nasionami lub taśmy nasienne.
  • Należy wybierać odporne, szybko rosnące i łatwe w pielęgnacji rośliny.
  • Własną grządką mogą zająć się dzieci w wieku od 6 lat wzwyż.
  • Lepiej zacząć od małej grządki.
  • W dziecięcej grządce nie mogą znaleźć się rośliny trujące!

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.