Sześć kwitnących roślin dla zapylaczy
Chcesz zrobić coś dobrego dla pożytecznych zwierząt w swoim ogrodzie? Rozpocznij od doboru odpowiedniej obsady. Musisz bowiem pamiętać, że nie wszystkie bujnie kwitnące byliny są wartościowe z punktu widzenia zbieraczy pyłku. Przedstawiamy sześć szczególnie przyjaznych owadom bylin o różnych kolorach i rozmiarach, dzięki którym łatwo Ci będzie stworzyć pełnowartościową rabatę dla pożytecznych zwierząt.
Owady uwielbiają te byliny!
Szeroka paleta barw
Krwawnik pospolity to doskonały wybór do słonecznej rabaty bylinowej. Roślina ta dobrze znosi upał i suszę. Osiąga wysokość od 60 do 70 cm i najlepiej sadzić ją w tylnej części rabaty. Kwitnie od czerwca do września w szerokiej gamie kolorów. Dostępne są odmiany kwitnące na kremowo, żółto, różowo, jaskraworóżowo czy nawet ciemnoczerwono. Czas sadzenia krwawnika przypada na jesień lub wiosnę, już po ostatnich przymrozkach.
Nazwa rośliny nie jest wcale przypadkowa. W swoim naturalnym środowisku, na dzikich łąkach, ta pachnąca bylina jest chętnie zjadana przez owce. Powinno się to imitować także w warunkach ogrodowych. Ale właściwie jaki sposób? Po zakwitnięciu rośliny należy mocno przyciąć jej łodygi, a wtedy wypuści nowe pędy. Dzięki temu wydłużysz okres kwitnienia aż do jesieni i pomożesz zbieraczom pyłku przygotować się na nadchodzącą zimę.
Jak pewnie się już domyślasz – roślina, która pochodzi z nasłonecznionych, naturalnych łąk, nie ma zbyt wygórowanych wymagań co do gleby w ogrodzie. Krwawnik pospolity najlepiej rośnie na przepuszczalnych, lekko piaszczystych glebach. Jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest wyjątkowo gliniasta i zbita, warto przed sadzeniem dodać trochę piasku. Nie podlewaj rośliny zbyt obficie, ponieważ ta odporna bylina o wiele lepiej znosi suszę niż nadmiar wilgoci. Jeśli chodzi o nawożenie, najlepiej zastosować łagodny nawóz długo działający, który należy wymieszać z ziemią przed sadzeniem.
Preferuje wilgotne, zacienione miejsca
Jarzmianki występują w licznych odmianach, różniących się przyrostem wysokości. Jeśli szukasz byliny na przód rabaty, dobrym wyborem będzie mała odmiana o wysokości 15–30 cm. Jarzmianka większa osiąga wysokość od 50 do 70 cm, natomiast odmiana olbrzymia może dorastać nawet do metra. Także pod względem kolorystyki jarzmianka naprawdę sporo – od białych kwiatów, przez delikatne odcienie różu, aż po głęboką czerwień.
Najlepiej sadzić jarzmiankę pomiędzy kwietniem a majem, gdy nie ma już ryzyka przymrozków. Ze względu na wątły, przypominający zioła pokrój roślina najlepiej rośnie w cieniu lub półcieniu. Stanowisko powinno być wilgotne i niezbyt gorące. Jeśli chodzi o glebę, jarzmianka preferuje podłoże bogate w próchnicę i składniki odżywcze. Jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest dość uboga, warto przed zasadzeniem rośliny wzbogacić ją dobrej jakości kompostem lub COMPO BIO Nawozem długo działającym z wełną owczą. Latem pamiętaj o regularnym podlewaniu.
Jeśli jarzmianka czuje się dobrze na swoim stanowisku, od czerwca do sierpnia nagrodzi zakwitnie w spektakularny sposób, co przyciągnie liczne, pożyteczne owady. Jarzmianki należą do roślin remontantnych. Oznacza to, że jeśli po pierwszym zakwitnięciu przytniesz przekwitłe łodygi, roślina wypuści nowe pędy i wydłużysz jej okres kwitnienia.
Smukła roślina o jaskrawych kwiatach
Gatunek charakteryzuje się długą łodygą i jaskrawofioletowymi kwiatami, które przyciągają wzrok, nawet jeśli roślina rośnie w najdalszym zakątku ogrodu. Werbena argentyńska kwitnie od lipca do października i osiąga wysokość do 1,50 metra. Jeśli tak wysoka bylina nie pasuje do Twojego ogrodu, możesz poszukać odmiany ‘Lollipop’ lub ‘Cloud’. Te odmiany są znacznie bardziej zwarte i osiągają wysokość jedynie 30 cm.
Bez względu na wybraną odmianę, werbena argentyńska potrzebuje słonecznego stanowiska na rabacie bylinowej. Aby osłonić jej długie, cienkie pędy przed wiatrem, warto sadzić ją wśród bylin o podobnej wysokości. Gleba może być piaszczysta i przepuszczalna, ponieważ werbena lepiej radzi sobie z suszą niż z zastojem wody. Mimo to w upalne letnie miesiące należy ją regularnie podlewać.
Niestety, werbena argentyńska jest w naszym klimacie tylko częściowo mrozoodporna. Dlatego najlepiej sadzić ją dopiero na początku maja. Zimę roślina najłatwiej przetrwa w rabacie pod warstwą gałązek świerkowych lub opadłych jesienią liści.
Niesamowicie łatwa w pielęgnacji
Kocimiętka to niezwykle wdzięczna roślina rabatowa – kwitnie wyjątkowo długo, od czerwca do września. Jest też niezwykle lubiana przez pszczoły, ćmy i motyle, a przy tym bardzo łatwa w uprawie. Możesz się zdecydować na rośliny w różnych odcieniach kolorów niebieskiego i fioletowego. Jeśli chodzi o wysokość, dostępne są odmiany, które mogą mierzyć od 40 do nawet 130 cm.
Co do terminu sadzenia, można ją sadzić zarówno jesienią, jak i wiosną. Stanowisko dla tej rośliny powinno być przestronne. W zależności od odmiany kocimiętka może rozrastać się na szerokość do 60 cm. Należy pamiętać, że kocimiętka preferuje słoneczne miejsca. Najważniejsza jest dla nich jednak przepuszczalna gleba, w przeciwnym razie bryła korzeniowa może zimą łatwo zgnić. Zbilansowany poziom składników pokarmowych roślina wynagradza ogrodnikowi szczególnie obfitym kwitnieniem. Dlatego oprócz piasku można przy sadzeniu dodać do gleby COMPO BIO Uniwersalny nawóz długo działający z wełną owczą.
Po pierwszym kwitnieniu należy przyciąć roślinę mniej więcej o połowę. Dzięki dodatkowej dawce nawozu do roślin kwitnących może pojawić się kolejne kwitnienie.
Zjawiskowe piękno
Pysznogłówka występuje w kolorach różowym, fioletowym i czerwonym. W zależności od odmiany osiąga wysokość od 60 do 80 cm. Jej nietypowe kwiaty rozwijają się od czerwca do września, przyciągając liczne owady.
Pysznogłówkę najlepiej sadzić wiosną, tuż po ostatnich przymrozkach. Roślina najbujniej kwitnie w słonecznym miejscu. Wśród bylin ogrodowych nie jest jednak tą najbardziej odporną na suszę. Gleba powinna być odpowiednio wilgotna, nawet w środku lata. Aby cieszyć się pięknymi kwiatami, należy zapewnić roślinie odpowiednią ilość składników pokarmowych. Podczas sadzenia rośliny warto dodać do gleby wysokiej jakości kompost ogrodowy lub COMPO BIO Uniwersalny nawóz długo działający z wełną owczą.
Zimą najlepiej okryć pysznogłówkę warstwą liści lub gałązek jodłowych. Po trzech latach roślina zazwyczaj zimuje już bez konieczności stosowania dodatkowego zabezpieczenia przed mrozem. Ponieważ pysznogłówka jest podatna na mączniaka, należy wiosną przyciąć uschnięte pędy nisko przy ziemi.
Wytrzymały miłośnik słońca
Jeśli o jakiejś roślinie można powiedzieć, że uwielbia słońce, to z pewnością będzie to dzielżan. Pod względem doboru stanowiska ta kolorowa bylina nie wymaga zbyt wiele. Jednak jej korzenie wolą mieć stale wilgotne podłoże. Latem więc należy ją regularnie podlewać.
Poza tym dzielżan jest byliną bardzo łatwą w uprawie. Dostępny jest w odcieniach żółci, pomarańczu, ciemnej czerwieni oraz rdzawego brązu. Okres kwitnienia przypada od lipca do września. Jeśli chcesz cieszyć się bujnym kwitnieniem już w pierwszym roku, najlepiej posadzić roślinę jesienią. Dzięki temu będzie się w stanie dobrze ukorzenić w ciągu zimy i wiosną wypuści nowe pędy. Dzielżan można posadzić również wiosną
Roślin preferuje żyzną glebę. Aby pobudzić ją do obfitego kwitnienia latem, warto już wiosną zastosować nawóz do roślin kwitnących. Warto również usuwać przekwitłe kwiaty. Dzięki temu można przedłużyć kwitnienie aż do jesieni, a pszczoły będą miały dłużej dostęp do pożywienia.
W przyjaznym dla owadów ogrodzie uschnięte łodygi kwiatów warto pozostawić na roślinie aż do wiosny. Są one idealnym schronieniem dla chrząszczy. Zawarte w nich nasiona stanowią również cenny pokarm dla ptaków.
Właściwa pielęgnacja bylin
To również może Cię zainteresować