compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Podstawy
  5. Naturalne ogrodnictwo
  6. Prawidłowe dokarmianie ptaków

Odpowiedni pokarm dla każdego ptaka

Prawidłowe dokarmianie ptaków

A w niedzielę znowu ptasie radio za oknem? Bądźmy szczerzy – z dokarmiania ptaków w ogrodzie korzystają nie tylko nasi skrzydlaci goście. Rzadko mamy okazję obserwować tak wiele gatunków ptaków z bliska w jednym miejscu. Jednak tak różnorodne, jak same ptaki, są również ich preferencje żywieniowe. Nie wszystkie ptaki lubią ziarna, a do tego nie każdy potrafi lądować na wiszącym karmniku. W tym artykule pokażemy Ci, jak skomponować pokarm dla ptaków w Twoim ogrodzie tak, aby każdy znalazł coś dla siebie.

compo image

Ziarnojady i miękkojady

Co jedzą poszczególne gatunki ptaków?

To naprawdę proste – nie każdy ptak ma na tyle silny dziób, aby rozłupać łupiny słonecznika czy orzechów ziemnych. Dlatego dzikie ptaki żyjące w naszych okolicach można podzielić na ziarnojady i miękkojady – dodatkowo istnieje jeszcze grupa wszystkożerców. Ziarnojady preferują duże ziarna, podczas gdy miękkojady wolą owoce lub pokarm pochodzenia zwierzęcego. Resztki z naszej kuchni, takie jak chleb, gotowane ziemniaki czy nawet skwarki, generalnie nie nadają się dla ptaków. Zawierają przyprawy i sól, które mogą zaszkodzić ich zdrowiu.

Tabela żywienia rodzimych gatunków ptaków

Prawidłowe komponowanie pokarmu dla ptaków

Typ odżywianiaGeeignetes FutterGatunek ptaka

Ziarnojady

mieszanki ziaren, nasiona słonecznika, bukiew, orzechy ziemne, pestki dyni, orzechy włoskie i laskowe (posiekane), konopie

zięba, wróbel, czyż, gil

Miękkojady

jabłka, rodzynki, płatki zbożowe, larwy mącznika, konopie, płatki owsiane, otręby, mak, łuskane nasiona słonecznika, tłuszczowa karma z drobnymi nasionami

rudzik, strzyżyk, kos, szpak, drozd, droździk

Wszystkożercy

ziarna, owoce, tłuszczowa karma, larwy mącznika

sikorka, dzięcioł, kowalik

compo image

Zadbaj o różnorodne miejsca do karmienia ptaków

Nie wszystkie ptaki korzystają z karmników

Sikorki czują się w pobliżu kul tłuszczowych szczególnie bezpiecznie i chętnie je wykorzystują. Jednak nie dla wszystkich ptaków jest to dobre rozwiązanie. Nawet jeśli w karmniku znajduje się mieszanka różnych składników, może się okazać, że niektóre ptaki nie są w stanie do niego dotrzeć. Ptaki żerujące na ziemi, takie jak rudzik, kos czy zięba, potrzebują więcej przestrzeni do lądowania i unikają małych karmników lub wiszących karmników siatkowych. Nie ma więc jednego uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich ptaków. Jeśli chcesz zapewnić każdemu ptakowi w ogrodzie odpowiednie warunki, zadbaj o różnorodność zarówno w pokarmie, jak i w sposobie jego podawania.

Koniecznie przestrzegaj tych reguł przy dokarmianiu ptaków

Trzy podstawowe zasady

  1. compo image

    1

    Okres karmienia młodych ptaków

    Jeśli chcesz dokarmiać ptaki także latem, musisz zmienić skład karmy w okresie karmienia piskląt, czyli od kwietnia do lipca. Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, ptasi rodzice nie zawsze wiedzą, co jest najlepsze dla ich młodych. Młode ptaki powinny być karmione przez swoich rodziców wyłącznie bogatymi w białko owadami przez pierwsze tygodnie życia. Jeśli jednak dorosłe ptaki zbyt mocno przyzwyczają się do pokarmu oferowanego przez człowieka jako części swojej diety, zaczynają karmić swoje młode dużymi kawałkami słonecznika lub orzeszków ziemnych, które są dla nich niestrawne i mogą prowadzić do ich bolesnej śmierci. Można temu łatwo zapobiec, usuwając od kwietnia gruboziarniste orzechy i rośliny strączkowe z oferty pokarmowej i zastępując je drobniejszymi nasionami lub mącznikami.

  2. compo image

    2

    Rodzime gatunki nasion

    Gdy ptak połknie nasiona, znajdujące się w pokarmie ziarna prędzej czy później trafiają do środowiska naturalnego. Tym bardziej istotne jest, aby dawać ptakom wyłącznie rodzime owoce i nasiona. Szczególnie tanie mieszanki pokarmowe często zawierają inwazyjne gatunki roślin, które nie są wyszczególnione na opakowaniu. W większości przypadków są to rośliny takie jak rdestowiec ostrokończysty czy wiechlina czerwonawa, które są uznawane za chwasty i stanowią problem głównie dla rolników. Jeśli jednak w wyniku wydalania nasion przez ptaki w Twoim ogrodzie zacznie się rozprzestrzeniać ambrozja bylicolistna, może to mieć bezpośredni wpływ na Twoje zdrowie. Roślina ta jest znana z wywoływania silnych reakcji alergicznych, od łzawiących oczu i bólu głowy po duszności. Warto więc zwracać uwagę na jakość kupowanych gotowych mieszanek pokarmowych. Jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, najlepiej przygotować własną mieszankę.

  3. compo image

    3

    Higiena

    Gdy ptaki raz odkryją miejsce karmienia, zwykle mija tylko kilka dni, zanim nieśmiałe początkowo osobniki staną się stałymi gośćmi. Szczególnie w karmniku każdego dnia po przygotowanej tam karmie stąpa niezliczona liczba ptasich nóżek, a jak wiadomo, dobre jedzenie pobudza trawienie. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorobotwórczych patogenów, konieczne jest regularne czyszczenie karmników i poideł. Podczas sprzątania należy również wziąć pod uwagę dobro zwierząt – ostre środki czyszczące najlepiej zastąpić szczotką i wrzącą wodą. Aby pokarm nie ulegał nadmiernemu zanieczyszczeniu, zaleca się wykładanie go w małych porcjach, które zostaną zjedzone w ciągu jednego dnia.

compo image

Naturalne źródła pożywienia w ogrodzie

Co za dużo porządku, to nie zdrowo

Najbardziej naturalnym i ekonomicznym sposobem wspierania ptaków w poszukiwaniu pożywienia jest zapewnienie im bogatej oferty pokarmowej we własnym ogrodzie. Można to osiągnąć poprzez sadzenie drzew owocowych i krzewów jagodowych, które dodatkowo stanowią dla ptaków bezpieczne miejsce do gniazdowania. Jeśli posadzisz słoneczniki, ptaki będą mogły jesienią korzystać z dojrzałych nasion. Dla ptaków preferujących miękkie pożywienie szczególnie ważne jest, aby w ogrodzie czuły się dobrze również owady. Nie należy od razu wyrzucać liści i martwego drewna na kompost, ponieważ pod nimi mogą osiedlać się owady i ich larwy.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.