Pracowici pomocnicy ogrodowi na radarze
Żółto-czarne pszczoły, kolorowe motyle czy kropkowane biedronki – bądźmy szczerzy, te barwne i niesamowicie urocze owady zna niemal każdy. Wiele mniej efektownych stworzeń jest jednak równie ważnych dla utrzymania równowagi ekologicznej w ogrodzie, choć nigdy nie trafiają na opakowania hoteli dla owadów czy mieszanek nasion. W tym artykule przedstawiamy 5 pożytecznych organizmów w ogrodzie, o których mało kto słyszał.
Chrząszcze biegaczowate – stróże nocni o ogromnym apetycie
Całkowicie czarne, osiągające nawet 4 cm długości i niezwykle szybkie – chrząszcze biegaczowate zdecydowanie nie należą do ulubionych owadów zamieszkujących nasze ogrody. Nie przejmują się tym jednak, ponieważ ludzie rzadko mają z nimi kontakt. Biegaczowate pełnią rolę nocnych strażników w naszym ogrodzie. Gdy śpimy, te błyszczące owady ruszają na polowanie. Nie są wybredne – odżywiają się jajami ślimaków, mszycami, robakami, gąsienicami, stonogami, drutowcami, stonką ziemniaczaną, a także pędrakami. Niektóre większe gatunki potrafią nawet upolować małe ślimaki. Pewnie się zastanawiasz, jaki wpływ może mieć taki chrząszcz na ekosystem. Otóż biegaczowate potrafią codziennie zjeść trzykrotność masy swojego ciała – to naprawdę robi różnicę.
Larwa i dorosły owad, idealny duet do walki z mszycami
Na pewno już widziałeś te owady, prawda? Są wprawdzie delikatne i kruche, ale ich intensywnie jasnozielona barwa sprawia, że widać je z daleka. Większość dorosłych osobników gatunków złotooków żywi się pyłkiem, nektarem i spadzią. Dzięki temu są cennymi pomocnikami w zapylaniu roślin, choć to nie jest ich największa zaleta. Największy wkład w ochronę roślin przed szkodnikami złotooki wnoszą w stadium larwalnym. Przez pierwsze trzy tygodnie życia – zanim się przepoczwarzą – larwy złotooków pożerają ogromne ilości mszyc, przędziorków, wciornastków, wełnowców i innych owadów. W tym przypadku ilość naprawdę ma znaczenie – każda samica złotooka składa rocznie ponad 1000 jaj, z których po pewnym czasie wykluwa się cała armia łowców mszyc. W połączeniu z biedronkami złotooki tworzą niezawodny duet w walce z mszycami.
Pasożyt gustujący w szkodnikach
Także wśród gąsieniczników znajdziemy wiele gatunków wyspecjalizowanych w pasożytnictwie na różnych owadach. Dorosłe osobniki składają jaja w ciałach innych owadów, które następnie służą jako pożywienie dla rozwijających się larw. Niektóre gatunki mają duże znaczenie w sadownictwie, ponieważ pasożytują na błonkówkach roślinożernych, muchach i chrząszczach szkodzących drzewom owocowym. Inne gatunki są wykorzystywane w szklarniach jako biologiczna metoda zwalczania szkodników, redukując populację larw mączlika szklarniowego lub miniarki. Gąsieniczniki chętnie zimują pod luźną korą drzew lub w kępach trawy. Dzięki odpowiednio przygotowanemu hotelowi dla owadów można im ułatwić osiedlenie się w ogrodzie.
Mały drapieżnik
No dobrze, od czasu do czasu można je przyłapać na podjadaniu nektaru – to pewnie dlatego czasami nazywa się je „pluskwiakami kwiatowymi”. Jednak głównym źródłem pożywienia tych niewielkich, zaledwie 5-milimetrowych owadów jest pokarm zwierzęcy. Około 50 gatunków zamieszkujących Europę Środkową specjalizuje się w polowaniu na owady o miękkim pancerzu. Do ich ofiar należą nie tylko przędziorki, ale także mszyce, wciornastki oraz mączliki. Są one szczególnie cenione w uprawie owoców, zwłaszcza winorośli, gdzie pomagają w walce ze szkodnikami.
Jeśli chcesz zwabić pluskwiaka kwiatowego do swojego ogrodu, najlepiej będzie zrozumieć jego tryb życia. Zimę spędza on w ochronnym schronieniu pod opadłymi liśćmi lub korą drzew, a przez resztę roku przebywa głównie na drzewach i krzewach. W ogrodzie możesz zapewnić mu odpowiednie kryjówki, np. stosy drewna, hotele dla owadów lub sterty liści. Pluskwiaki kwiatowe nie są jednak szczególnie wybredne – często można je spotkać również w skrzynkach żaluzjowych lub pod elewacją budynków.
Lubią owoce i pokarm zwierzęcy
Już od dawna wiadomo, że skorek należy do tych „dobrych” zwierząt w ogrodzie. Skorki należą bowiem do najbardziej skutecznych pogromców mszyc. Podczas nocnych wędrówek po ogrodzie jeden skorek potrafi zjeść nawet 120 mszyc. Co ciekawe, skorki żywią się także zarodnikami mączniaka z powierzchni liści zaatakowanych roślin, ograniczając tym samym rozwój grzyba.
Gdy brakuje pokarmu lub panuje długotrwała susza, skorki chętnie podjadają także owoce pestkowe, winogrona oraz kwiaty chryzantem, powojników i dalii. Z tego powodu w winnicach i sadach owady te raczej nie są mile widziane. Jednak w ekologicznym ogrodzie ich obecna przynosi zdecydowanie więcej korzyści niż strat. Jeśli chcesz przyciągnąć skorki do swojego ogrodu, najlepiej nie sprzątaj go zbyt dokładnie – sterty liści, kawałki drewna czy kory stanowią dla nich doskonałe schronienie na dzień. Do składania jaj skorki chętnie wykorzystują również małe rurki ze słomy lub traw.
Produkty odpowiednie do ekologicznego ogrodu
To również może Cię zainteresować