Maleńki skrawek ziemi dla pszczół
Jeśli chcesz, aby Twój ogród lub balkon były bardziej przyjazny dla pszczół, doskonałym pomysłem jest obsadzenie pustych miejsc roślinami bogatymi w nektar i pyłek. Takie barwne i różnorodne łąki kwietne nie tylko cieszą oko, ale także stanowią przyjazne środowisko do życia dla wielu mieszkańców ogrodu, takich jak trzmiele, koniki polne czy motyle. Pokażemy Ci, kiedy i jak wiosną założyć łąkę kwietną.
Co tam pełza?
Delikatnie kołyszące się na wietrze kwiaty łąkowe, subtelny zapach kwiatów unoszący się w powietrzu, a wśród wielu pracowitych pszczół miodnych – jeśli przyjrzymy się uważnie – dostrzec można także cytrynki, biedronki czy bzygowate. Łąka kwietna często przyciąga wiele różnych gatunków zwierząt. Trzmiele, motyle, złotooki i bzygowate są szczególnie zainteresowane kwiatami zasobnymi w nektar i pyłek, podczas gdy chrząszcze, gąsienice czy mszyce żywią się głównie łodygami i liśćmi roślin. Można tu również dostrzec pająki i koniki polne. W przeciwieństwie do roślinożerców, często wykazują one większe zainteresowanie zdobyczą mięsną. Mszyce i gąsienice należą do ulubionych przysmaków pasikonika zielonego, dość powszechnie występującego owada, który staje się aktywny od połowy lipca.
Na powierzchni gleby, w tzw. warstwie ściółki, roi się od mrówek, krocionogów, zaskrońców i ślimaków – to także miejsce, gdzie ptaki znajdują swoje pożywienie. W warstwie gleby szczególnie dobrze czują się np. stonogi i dżdżownice.
Zakładając w ogrodzie dużą łąkę kwietną lub pastwisko dla pszczół, sprawiasz radość nie tylko tym pożytecznym owadom, ale także wielu innym małym i większym mieszkańcom ogrodu.
Większość kwitnących roślin łąkowych preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Niektóre rodzime rośliny lepiej rosną na ubogich, piaszczystych glebach. Jednak to, jakie stanowisko będzie odpowiednie, zależy od składu mieszanki kwiatowej. Istnieją także mieszanki nasion łąkowych, które można bez problemu wysiać na zwykłej glebie ogrodowej. Zwróć uwagę na informacje podane na opakowaniu nasion – lub od razu wybierz mieszankę dostosowaną do warunków panujących w Twoim ogrodzie.
Możesz również wysiać niewielką łąkę dla pszczół na swoim balkonie. Rośliny takie jak mak polny, chaber bławatek czy kraspedia doskonale nadają się do uprawy w skrzynkach balkonowych i donicach. Upewnij się, że między nasionami jest wystarczająco dużo miejsca, aby rośliny mogły się swobodnie rozwijać. Jeśli zostaną Ci nasiona, możesz wykorzystać je do stworzenia małych bomb nasiennych.
Czas wysiewu łąki kwietnej może się różnić w zależności od warunków pogodowych. Przy wyższych temperaturach wysiew można rozpocząć już pod koniec kwietnia. Jeśli jednak kwiecień jest chłodny i deszczowy, lepiej poczekać do połowy lub końca maja.
Jak się za to zabrać?
Zanim przystąpisz do wysiewu, musisz odpowiednio przygotować podłoże. Oznacza to zazwyczaj usunięcie kamieni, liści, mchu oraz chwastów, a następnie spulchnienie gleby. Następnie można wzbogacić podłoże wysokiej jakości ekologiczną ziemią uniwersalną, np. COMPO BIO Ziemią uniwersalną beztorfową, która składa się w 100% z naturalnych surowców. Jeśli gleba jest bardzo sucha, ponieważ od dłuższego czasu nie padał deszcz, a temperatura jest wysoka, warto szybko sięgnąć po wąż ogrodowy i dokładnie podlać teren.
Łąka kwietna w trzech krokach
1
Wysiej mieszankę kwiatową równomiernie na uprzednio przygotowanej glebie. Możesz wysiewać je rzutowo lub w rzędach, co ułatwi późniejsze odnajdywanie i usuwanie chwastów. Nie siej nasion zbyt gęsto, aby rośliny miały wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie się rozwijać.
2
Następnie przykryj nasiona cienką warstwą ziemi, tak aby były zasypane na głębokość mniej więcej jednego centymetra, i lekko je dociśnij.
3
Teraz możesz obficie podlać wysiane nasiona. Najlepiej użyć konewki z sitkiem, aby woda równomiernie nawilżyła podłoże.
3 porad dotyczących pielęgnacji łąki kwietnej
Po wysianiu łąki kwietnej należy zadbać o jej pielęgnację. Małe nasiona kiełkują tylko wtedy, gdy są stale wilgotne. Dlatego – zwłaszcza w ciepłe wiosenne dni – codziennie sprawdzaj, czy wierzchnia warstwa gleby jest lekko wilgotna. Jeśli pada deszcz, możesz oczywiście zrezygnować z podlewania. Kiedy pojawią się pierwsze kiełki, można nieco ograniczyć podlewanie. Podlej je ponownie dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie.
Jeśli pojawią się chwasty, najlepiej od razu je usunąć, aby nie zdominowały kiełków. Oczywiście „chwasty”, takie jak mniszek lekarski, podagrycznik czy koniczyna, są ważnym źródłem pożywienia dla wielu owadów, ale jednocześnie, ze względu na ich szybki wzrost, mocno wypierają inne rośliny, które również są potrzebne. To właśnie różnorodność roślin, które mogą zapewnić schronienie i pożywienie różnym gatunkom owadów, sprawia, że łąka kwietna jest tak cennym dodatkiem do ogrodu.
Gdy rośliny osiągną około sześć tygodni, można rozpocząć ich nawożenie. Aby łąka kwietna mogła dobrze się rozwijać, niezbędne jest dostarczenie jej odpowiednich składników odżywczych. Po nawóz należy sięgnąć najpóźniej w momencie, gdy liście Twoich kwiatów zaczynają żółknąć.
Raz w miesiącu możesz dodać do wody do podlewania niewielką ilość nawozu płynnego, przykładowo COMPO BIO COMPLETE Nawóz uniwersalny. Dzięki temu Twoja łąka kwietna otrzyma wystarczającą ilość składników odżywczych, aby mogła wydać piękne kwiaty, które przypadną do gustu zarówno Tobie, jak i innych mieszkańców Twojego ogrodu. Jeśli wysiałeś specjalną mieszankę roślin przeznaczoną na ubogą glebę, nie ma potrzeby nawożenia łąki kwietnej. Najlepiej sprawdź, jakie rośliny znajdują się w Twojej mieszance nasion, zanim sięgniesz po nawóz.
Produkty przeznaczone do ogrodu przyjaznego owadom
To również może Cię zainteresować