Kompostowanie, zwane również rozkładem, to proces biologiczny, w którym materia organiczna z gospodarstwa domowego i ogrodu przekształcana jest w próchnicę w wyniku działania tlenu, bakterii i mikroorganizmów. Kompost można także wykorzystać do poprawienia właściwości gleby. W zależności od zawartości składników odżywczych, dojrzały kompost sprawdzi się również jako nawóz do rabat kwiatowych i grządek warzywnych. W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje na temat kompostowania, których potrzebujesz.
Na założenie kompostownika wybierz osłonięte od wiatru miejsce w ogrodzie, dobre będzie stanowisko w cieniu lub półcieniu. Miejsce w pełnym słońcu nie jest odpowiednie, ponieważ latem kompost szybko wysycha. Aby umożliwić rozwój organizmom glebowym, takim jak dżdżownice, kompostownik musi mieć bezpośredni kontakt z ziemią. Dlatego nigdy nie ustawiaj go na twardym podłożu, takim jak beton lub kamień. Upewnij się, że kompostownik jest łatwo dostępny i wygodny w użytkowaniu. W trosce o dobre relacje z sąsiadami nie ustawiaj kompostownika tuż przy granicy działki.
Wysokość i szerokość kompostownika nie powinny zasadniczo przekraczać 1,50 m. Aby procesy biologiczne mogły przebiegać prawidłowo, należy zapewnić odpowiednią ilość tlenu i poziom wilgoci. Zbyt luźno ułożony kompost szybko wysycha, natomiast zbyt zbity ogranicza dopływ tlenu mikroorganizmom glebowym. Ważne jest właściwe wymieszanie materiału kompostowego. Zasada jest prosta – im bardziej zróżnicowana mieszanka, tym bardziej wartościowy kompost.
Aby przyspieszyć proces kompostowania, warto rozdrobnić lub posiekać odpady organiczne. Można również dodać do kompostu dodatkowych składników odżywczych, a podczas dłuższych okresów suszy kompostownik należy od czasu do czasu podlewać.
Do kompostowania nadają się wyłącznie odpady organiczne. Ważne jest, aby nie zawierały one substancji szkodliwych ani zakłócających proces kompostowania, takich jak tworzywa sztuczne, materiały kompozytowe, folie, guma, drewno czy kości. W przeciwnym razie kompostowanie się nie powiedzie, a uzyskany kompost nie będzie nadawał się do późniejszego wykorzystania.
Do kompostowania nadają się m.in.:
Przy prawidłowym przebiegu procesu rozkładu kompost dojrzewa połowicznie już po dwóch lub trzech miesiącach. Pachnie wtedy świeżą leśną ziemią i, poza nielicznymi grubszymi fragmentami, traci swoją włóknistą strukturę. Po maksymalnie sześciu miesiącach kompost będzie już całkowicie dojrzały. Można to rozpoznać po tym, że wszystkie organiczne składniki zamieniły się w ciemny, pachnący humus.
Kompost nadaje się do całego ogrodu. Szczególnie polecany jest do ogrodów warzywnych przed wiosennym sadzeniem oraz do wykorzystania pod drzewami i krzewami. Nie powinno się jednak stosować kompostu na rabatach z roślinami wrzosowatymi, takimi jak rododendrony, fuksje, wrzosy i wrzośce, ponieważ może to spowodować ich żółknięcie.
Kompost należy rozprowadzać warstwą o grubości do pięciu centymetrów, a następnie lekko zagrabić w wierzchnią warstwę gleby. Podczas dodawania do ziemi należy pamiętać, że kompost zawiera duże ilości fosforu i potasu.
Kompostowanie powierzchniowe to doskonałe uzupełnienie dla tradycyjnego kompostu w formie w pryzmy. W tym przypadku resztki plonów, liście i obumarłe części roślin rozprowadza się bezpośrednio na glebie dokładnie tam, gdzie powstały. Należy jednak pamiętać, że materiały o grubszym przekroju i zdrewniałe odpady trzeba wcześniej rozdrobnić. W efekcie powstaje warstwa ściółki, która znacząco poprawia kondycję roślin i gleby. Tego rodzaju ściółka reguluje gospodarkę wodną i termiczną, chroni przed deszczem i wiatrem, a także hamuje wzrost chwastów oraz wspiera rozwój organizmów glebowych.
Jeśli kompostownik nie zmieści się w Twoim ogrodzie, dysponujesz jedynie balkonem lub jeśli kompost wydziela nieprzyjemny zapach, możesz także; wprowadzić do ziemi na grządkach i rabatach COMPO BIO Kompost ogrodowy. Zielony kompost poprawia napowietrzenie gleby i zwiększa jej zdolność do magazynowania wody.
Jest także idealnym materiałem na drugą warstwę w podwyższonych grządkach i zapewnia warzywom oraz innym roślinom odpowiednią dawkę składników odżywczych.
Produkty odpowiednie do Twojego ogrodu
Te tematy również mogą Cię zainteresować