Jedzenie dla ptaków przez cały rok
Dzięki ogrodowi przyjaznemu ptakom możesz cieszyć się ich obecnością niemal przez cały rok, jednocześnie przyczyniając się do ochrony poszczególnych gatunków. Jeżyna, która przyciąga modraszki, a może kolorowa trzmielina, stanowiąca źródło pokarmu dla różnych ptaków śpiewających, takich jak rudzik? W tym artykule przedstawiamy różne rośliny, które sprawdzą się w ogrodzie przyjaznym ptakom.
Ziarnojady i miękkojady
Nie każdy ptak może jeść grube ziarna – do tego potrzebny jest silny dziób. Na przykład rudzik poszukuje pożywienia na ziemi i preferuje mączniki lub owoce. Ten śpiewający ptak zalicza się więc do tzw. miękkojadów. Rodzime ptaki dziko żyjące można zasadniczo podzielić na trzy kategorie: wszystkożerne, ziarnojady i miękkożerne. Jak sama nazwa wskazuje, ptaki ziarnojady żywią się grubymi ziarnami, a także bukwią. Dodatkowo istnieją nieliczne wszystkożerne gatunki, które odżywiają się zarówno ziarnami, jak i owocami oraz pokarmem pochodzenia zwierzęcego.
Popularne zarówno wśród ludzi, jak i ptaków
Die Nummer Eins: die Vogelbeere
Około 60 gatunków ptaków żywi się owocami jagodowymi, takimi jak jarzębina. Jarzębina, znana również jako jarząb pospolity, od końca sierpnia aż do późnej zimy przyozdabia się jaskrawoczerwonymi owocami. Zwłaszcza zimą owoce jarzębiny stanowią jedno z głównych źródeł pożywienia dla ptaków. Jednak ptaki cenią ją nie tylko za pokarm – drzewo to stanowi również schronienie i doskonałe miejsce do gniazdowania. Dzięki intensywnemu kolorowi owoców drzewo to przyciąga wiele gatunków ptaków. Jarząb pospolity, jako krzew lub drzewo, jest popularnym wyborem przy zakładaniu ogrodu przyjaznego ptakom. Warto wiedzieć – jarzębina może osiągnąć wysokość do 12 metrów – dlatego Twój ogród powinien być dość duży.
Naturalne źródła pożywienia w ogrodzie
Numer dwa – jałowiec
Słodko-korzenny smak owoców jałowca szczególnie przypada do gustu kosowi. Jałowiec należy do rodziny cyprysowatych i jest raczej niepozornym drzewem iglastym, którego główną ozdobę stanowią ciemnoniebieskie, jagodopodobne owoce. Nie tylko owoce są chętnie zjadane przez ptaki – także kwiaty jałowca przyciągają liczne owady, będące elementem diety wielu gatunków tych zwierząt. Można więc powiedzieć, że ogród przyjazny owadom to zarazem ogród przyjazny ptakom!. Jałowiec zapewnia pożywienie ponad 40 gatunkom ptaków, dlatego jest doskonałym wyborem przy urządzaniu ogrodu przyjaznego tym zwierzętom.
Trójka: tarnina
Zimą ludzie robią z jej owoców likier, ptaki natomiast zjadają je i znajdują w jej gęstych gałęziach schronienie – mowa o oczywiście o tarninie. Około 20 gatunków ptaków żywi się owocami tarniny. Wiosną można podziwiać jej białe kwiaty, jesienią natomiast przyciąga liczne ptaki. Podobnie jak wiele innych krzewów, tarnina posiada kolce, co sprawia, że bardzo dobrze chroni ptasie rodziny. Co wyróżnia tarninę? Ze względu na fakt, że roślina ta ma wyjątkowo ostre kolce, ptaki m.in. dzierzba gąsiorek, nabijają na nie swoją zdobycz, aby łatwiej ją spożyć.
Szczególnie popularne – krzewy owocowe
Szczególnie popularne – krzewy owocowe. Porzeczki, agrest, jeżyny oraz maliny są uwielbiane nie tylko przez nas, ale również przez ptaki, które chętnie się nimi żywią. Przy okazji: dziko rosnące kwiaty również mogą stanowić cenne pożywienie dla ptaków. Nasiona ostów czy chabrów są chętnie zjadane przez ptaki.
Schronienie i miejsce lęgowe
Chcesz zapewnić rodzimym ptakom fantastyczne miejsce do odpoczynku i gniazdowania? Szczególnie w okresie lęgowym na wiosnę ptaki potrzebują gęstych krzewów, w których mogą bezpiecznie wychować swoje młode. Ze względu na swoją gęstość ligustr doskonale nadaje się na miejsce lęgowe dla dzikich ptaków. Szczególnie wróble, które lubią gniazdować w większych grupach, chętnie osiedlają się w takich żywopłotach. Z kolei rudziki preferują żółtawo-białe kwiaty ligustru. Głóg, należący do rodziny różowatych, również jest popularnym miejscem lęgowym dla ptaków. Wynika to z faktu, że jego kolce zapewniają naturalną ochronę przed drapieżnikami. Zarówno kwiaty, jak i liście oraz owoce głogu stanowią ważne źródło pożywienia dla wielu rodzimych ptaków. W ogrodzie świetnie sprawdzi się żywopłot z tych roślin. Dodatkowa zaleta – ukryte wśród jego gałęzi owady są chętnie spożywane przez młode ptaki.
Berberys to kolejny krzew, który sprawi radość ptakom w Twoim ogrodzie – doskonale nadaje się także jako żywopłot służący do ochrony ptaków. Od sierpnia ten zimozielony krzew, zwany również kwaśnicą, pokrywa się szkarłatnoczerwonymi owocami, które są niezwykle popularne wśród wielu gatunków ptaków. Dzięki swoim kolcom berberys stanowi doskonałą osłonę i miejsce lęgowe dla ptaków. Kolejnym rodzimym krzewem, który zapewnia ptakom schronienie i pożywienie, jest kalina koralowa. Jej intensywnie czerwone owoce, zwłaszcza zimą, są chętnie spożywane przez ptaki. Kolorowym akcentem w ogrodzie może być trzmielina pospolita. Krzew ten, niekiedy nazywany „chlebem rudzika”, ma jaskrawe owoce, które są szczególnie lubiane przez rudziki i sroki.
Miejsce gniazdowania i karmienia
Drzewa to dom dla najróżniejszych zwierząt – ptaki żyją wysoko w koronach drzew, wiewiórki szukają schronienia między gałęziami, a nietoperze polują na owady. Masz sporo miejsca w swoim ogrodzie? Nasza porada: świerk doskonale nadaje się do ogrodu przyjaznego ptakom. Krzyżodziób świerkowy odżywia się nasionami szyszek świerka, natomiast krzyżodziób sosnowy wykorzystuje to drzewo jako miejsce lęgowe. Wiele naszych rodzimych ptaków śpiewających również korzysta z koron drzew jako miejsc do gniazdowania. W przypadku mniejszych ogrodów dobrym wyborem jest także mniejsza odmiana tego drzewa, chociażby świerk biały „Conica”. Do podstawowych elementów ogrodów przyjaznych ptakom należą również drzewa owocowe. Jabłka są szczególnie cenione przez ptaki miękkojady, takie jak kos. W starych drzewach owocowych o wysokim pniu ptaki te tworzą się dziuple, które ptaki śpiewające, np. sikory, chętnie wykorzystują jako schronienie niezbędne do wysiadywania jaj. Nie masz ogrodu? Nie ma problemu! Na balkonie możesz umieścić budki lęgowe i zapewnić w ten sposób schronienie naszym rodzimym ptakom.
I na koniec mamy dla Ciebie jeszcze trzy ważne porady, dzięki którym sprawisz radość ptakom w swoim ogrodzie:
1. Ustaw poidła – Nie tylko my mamy zwiększone zapotrzebowanie na płyny, zwłaszcza w ciepłe letnie dni – ptaki też odczuwają pragnienie. Pomagaj ptakom, niezależnie od tego, czy masz balkon, czy ogród. Wystarczy ustawić poidło, które posłuży im zarówno do picia, jak i kąpieli.
2. Pozostaw liście – jesienią nie sprzątaj liści spod krzewów jesienią, pozostaw w ogrodzie dziki zakątek z uschniętymi dzikimi kwiatami, gałązkami i uschniętym drewnem. W takich miejscach znajduje się wiele owadów, które w tym czasie stanowią dla ptaków cenne pożywienie.
Opadłe owoce również pomagają ptakom przetrwać zimę. Jednak należy je wyrzucić na kompost najpóźniej w momencie, gdy zaczynają gnić, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się patogenów.
3. Zawieś karmnik – zimą dostęp do pożywienia często jest ograniczony. Aby wspomóc zimą różne gatunki ptaków, możesz zawiesić karmnik lub własnoręcznie przygotowaną karmę dla ptaków.
Produkty przeznaczone do ogrodu przyjaznego ptakom
Więcej inspiracji na temat ogrodu przyjaznego zwierzętom znajdziesz w tych artykułach.