1. COMPO
  2. Porady
  3. Choroby i szkodniki
  4. Nieproszeni goście
  5. Ślimaki

Opis

Ślimaki

compo image
compo image

Opis

Rośliny infekowane:
uprawa warzyw, sałata, świeże zioła, uprawy owocowe, truskawki, ziemniaki, paprocie, astry, ciemierniki, pierwiosnki, anturium, cyklameny, dalie, lilie, fiołki afrykańskie, aksamitki, funkie, mieczyki, słoneczniki, młode rośliny i wiele innych
Symptoms:
wygryzione dziury w owocach, pędach i młodych liściach
Appearance:
nagi ślimak, zazwyczaj o czerwonawym zabarwieniu, wielkość w zależności od gatunku od 3 do 12 cm długości

Czas występowania

Description

Ślimaki

Plaga ślimaków w ogrodzie

Możliwe, że znasz tę sytuację: troskliwie pielęgnujesz swoje świeżo posadzone kwiaty lub warzywa przez wiele miesięcy, aż pewnego dnia odkrywasz dziury w liściach dalii i kompletnie ogołocone główki sałaty. Od razu wiadomo, że sprawcami zniszczeń są ślimaki – ale jak skutecznie się ich pozbyć? Pokażemy Ci, jak trwale wypędzić głodne ślimaki z ogrodu.

Nie każdy ślimak to szkodnik

Gdy zauważysz pierwsze szkody w ogrodzie, trudno się nie wściec i nie zapałać żądzą zemsty. Jednak uwaga! Zanim wyruszysz na polowanie na intruzów w ogrodzie, ważne jest, aby umieć odróżnić szkodliwe gatunki ślimaków od tych niegroźnych dla roślin.

Lista gatunków ślimaków – od ślinika luzytańskiego po winniczka – jest natomiast długa. Wiele ślimaków nie wyrządza szkód Twoim roślinom ogrodowym. Większość ślimaków skorupkowych żywi się głównie martwą materią roślinną i nie interesuje się Twoimi zielonymi ulubieńcami. Winniczek dodatkowo objęty jest ochroną gatunkową i jest niezwykle pożyteczny. Chętnie zjada jaja nagich ślimaków, pomagając Ci w walce z nimi. Jeśli więc spotkasz kilka ślimaków skorupkowych, możesz być spokojny.

compo image

Problemem są natomiast ślimaki w ogrodzie, które żerują na żywych roślinach. Należą do nich między innymi żarłoczny ślinik wielki, ślinik zmienny oraz ślinik luzytański. Te ślimaki należą do rodziny nagich ślimaków i wyrządzają największe szkody w Twoich uprawach. Ślinik wielki osiąga około 4–6 cm długości i można go rozpoznać po żółtawo-brązowym kolorze oraz siateczkowatych plamkach. Mały ślinik zmienny dorasta jedynie do 3–5 cm. Można je rozpoznać przede wszystkim po ciemnym zabarwieniu i żółto-pomarańczowej podeszwie. Z kolei przywleczony ślimak luzytański może osiągać do 14 centymetrów długości i charakteryzuje się przeważnie brązowo-szarym ubarwieniem.

compo image

Jak rozpoznać inwazję ślimaków w ogrodzie?

Ślady śluzu i żerowania na roślinach to zazwyczaj pierwsze oznaki, że ślimaki zadomowiły się w ogrodzie. Szkodniki obgryzają często całe owoce, pędy i liście roślin, ich ofiarą padają zwłaszcza młode warzywa i sałaty. Jednak również kwiaty znajdują się w ich jadłospisie. Najchętniej szkodniki te atakują ogrodowe funkie, aksamitki, dalie, ostróżki i łubiny.

Nagusy rozmnażają się bardzo szybko w sprzyjających warunkach pogodowych. Jaja ślimaków można znaleźć wszędzie tam, gdzie jest wystarczająco wilgotno i ciemno. Latem i jesienią ślimaki chętnie składają swoje białawo-żółte jaja w niewielkich grupach pod kamieniami, w dziurach w ziemi lub w donicach.

Control

Zwalczanie ślimaków – co pomaga na ślimaki?

Istnieje kilka sposobów na uporanie się ze ślimakami. To, którą metodę wybierzesz, zależy między innymi od skali problemu.

Jednym z naturalnych sposobów na pozbycie się pojedynczych ślimaków jest ich ręczne zbieranie i usuwanie. Można w tym celu umieścić w ogrodzie kryjówki, takie jak duże liście roślin lub drewniane deski, pod którymi ślimaki się schowają i skąd można je potem łatwo zebrać. Taka „pułapka na ślimaki” sprawdza się szczególnie w przypadku niewielkiej liczby szkodników w ogrodzie.
W niektórych ogrodach stosuje się też pułapki na bazie piwa. Silny zapach drożdży przyciąga ślimaki, które wchodzą do pułapki i toną. Jednak nie tylko ślimaki z własnego ogrodu są przyciągane do pułapki, ale także te z sąsiednich działek. W rezultacie w ogrodzie ląduje więcej ślimaków, niż można było przewidzieć. Dlatego pułapki na piwo nie są specjalnie godne polecenia – zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że ślimaki na drodze do pułapki mogą jeszcze zjeść kilka główek sałaty w warzywniku.

Najskuteczniejszą metodą jest stosowanie środka na ślimaki w postaci granulatu.. Działa on nie tylko jako przynęta, ale również skutecznie eliminuje szkodniki. Działa on nie tylko jako przynęta, ale również skutecznie eliminuje szkodniki.
COMPO Granulat na ślimaki można stosować na wszystkie warzywa, owoce, zioła oraz rośliny ozdobne. Zawarty w nim aktywny składnik – fosforan żelaza(III) – nadaje się do rolnictwa ekologicznego i nie szkodzi pożytecznym organizmom, takim jak jeże, ptaki czy pszczoły. Przy prawidłowym stosowaniu substancja czynna jest również bezpieczna dla zwierząt domowych. Po zjedzeniu przynęty nagie ślimaki wycofują się do swoich kryjówek – dzięki temu w ogrodzie nie pozostają śluzowate ślady.
Środek najlepiej aplikować po południu lub wieczorem, ponieważ ślimaki są aktywne nocą. Granulat należy rozsypywać równomiernie na grządkach, nie zalecamy usypywać kupki lub pierścienia wokół roślin. Przed użyciem należy zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi dawkowania. Rekomendujemy stosowanie preparatu już na wczesnym etapie, od marca do kwietnia, aby skutecznie chronić rośliny przed uszkodzeniami.

Sól do zwalczania ślimaków? – lepiej tego nie rób!

Często można przeczytać, że domowe środki – na przykład sól kuchenna –, jest skuteczna przeciwko ślimakom. Nie zalecamy jej jednak stosować, ponieważ ślimaki giną w męczarniach, a sól przenika do gleby, co szkodzi środowisku. Sól w glebie sprawia, że rośliny nie mogą prawidłowo pobierać wody i niezbędnych składników odżywczych, co w najgorszym przypadku prowadzi do ich obumarcia. Jeśli chcesz pozbyć się ślimaków, lepiej sięgnąć po środek przyjazny roślinom i sprawdzony pod względem skuteczności – dobrym rozwiązaniem jest nasz granulat.

Jak zapobiec pojawieniu się ślimaków w ogrodzie?

Warto zastosować kilka środków zapobiegawczych, aby w przyszłości Twoje rośliny nie były już atakowane przez ślimaki

Ślimaki szczególnie upodobały sobie wilgotne środowisko. Jeśli chcesz ograniczyć ich występowanie, należy dążyć więc do tego, aby w ogrodzie było nieco bardziej sucho. Najlepiej podlewać rośliny tylko wokół ich podstawy, co pozwala zaoszczędzić czas i wodę. Ponieważ ślimaki są aktywne w nocy i w ciągu dnia chronią się przed wysuszającym słońcem, zaleca się podlewanie roślin rano. Dzięki temu gleba zdąży wyschnąć do nocy, utrudniając ślimakom poruszanie się. W chłodne dni z dużą wilgotnością powietrza ślimaki można jednak spotkać także za dnia.

Ponadto można rozsypać wapno ogrodowe. Wapno działa drażniąco na niepożądanych gości, dlatego pierścień wokół zagrożonych grządek może stanowić skuteczną barierę przeciw ślimakom. Należy jednak uważać, aby nie stosować zbyt dużych ilości, ponieważ wapno podnosi wartość pH gleby w ogrodzie. Pod koniec sezonu można pozostawić je w ogrodzie, ale trzeba uważać, aby równomiernie je rozprowadzić i lekko wymieszać z ziemią.

W ogrodzie naturalnym drapieżniki same regulują populację ślimaków. Sadząc naturalne rośliny, można przyciągnąć pożyteczne zwierzęta, takie jak jeże, kosy, padalce, pomrowy tygrysie czy ropuchy, które w sposób naturalny ograniczają liczbę ślimaków. Także kury i kaczki biegusy indyjskie są skutecznymi łowcami ślimaków. Uwaga! Ze względu na swój obfity śluz ślimak luzytański nie jest zbyt chętnie jedzony przez większość naturalnych wrogów – jedynie kaczki biegusy spożywają go bez problemu.

Dorosłe ślimaki giną zimą, natomiast ich jaja zimują w glebie. Aby zapobiec inwazji ślimaków w kolejnym sezonie, warto usuwać ich jaja jesienią. Wystarczy odsłonić miejsce ich składania – jeże, ptaki i temperatury w cieplejsze dni zrobią resztę. Można także zebrać jaja i wyrzucić je do odpadów domowych.

Innym sposobem zapobiegania inwazji ślimaków jest sadzenie roślin odpornych na ich żerowanie. Zalicza się do nich większość traw i paproci, a także rośliny z kolczastymi lub owłosionymi liśćmi oraz wydzielające silne zapachy. Ślimaki na pewno nie będą ich wcinać z apetytem. Rośliny trujące dla ślimaków również pozostaną nietknięte. Jeśli nie chcesz męczyć się ze zwalczaniem ślimaków, możesz założyć „odporną na ślimaki” grządkę z naparstnicą, śnieżycą wiosenną, szafirem groniastym, niecierpkiem, tojadem, pelargonią, chabrem, nagietkiem lub fuksją.

Jeśli chcesz, możesz również zabezpieczyć swoje grządki płotkiem przeciw ślimakom. Wysokość płotka sprawia, że ślimaki w ogrodzie nie są w stanie go pokonać, dzięki czemu Twoje grządki są dobrze chronione. Można też oczywiście posadzić rośliny w podwyższonych grządkach i wiszących donicach, aby uchronić je przed tymi żarłocznymi mięczakami.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.