compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Podstawy
  5. Prawidłowe sadzenie roślin
  6. Kalendarz wysiewu – od bakłażana po rukolę

Terminy wysiewu poszczególnych roślin

Kalendarz wysiewu – od bakłażana po rukolę

Powoli rusza sezon ogrodniczy. Ty również nie możesz się już doczekać, aby znów wysiać roszponkę, rzodkiewkę, buraki lub pasternak? Aby ułatwić Ci planowanie upraw, przygotowaliśmy kalendarz siewu najpopularniejszych warzyw.

compo image

Gotowy do wydruku kalendarz siewu

W naszym kalendarzu znajdziesz zestawienie optymalnych terminów wysiewu nasion wszystkich najpopularniejszych warzyw. Musisz pamiętać, że nie wszystkie nasiona kiełkują w tym samym czasie.
Ponadto ciepłolubne warzywa, takie jak papryka czy ogórek, najlepiej najpierw wysiać na parapecie, podczas gdy inne warzywa można siać bezpośrednio do gruntu. W naszym kalendarzu wyróżniamy więc „wysiew wewnętrzny” oraz „wysiew zewnętrzny” – pierwszy to wysiew prowadzony w domu na parapecie, drugi natomiast oznacza wysiew nasion bezpośrednio w ogrodzie.

Pobierz pełną wersję kalendarza siewu w formacie PDF (3,42 MB).

Porady dotyczące wysiewu

Aby Twój wysiew nasion – zarówno w domu, jak i w gruncie – zakończył się powodzeniem i abyś mógł wkrótce cieszyć się obfitymi plonami, przygotowaliśmy dla Ciebie odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące siania warzyw. Życzymy Ci dużo satysfakcji z wysiewu nasion, prac w ogrodzie i przyszłych zbiorów!

Wysiew bezpośrednio do gruntu

compo image

1. Jakie rośliny można wysiewać bezpośrednio do gruntu?

Przede wszystkim pamiętaj, że warzywa korzeniowe – czyli te, które tworzą swoje owoce pod ziemią, a więc m.in. marchew, pasternak czy rzodkiewka – nie lubią pikowania (przesadzania małych siewek). Dlatego w przypadku warzyw korzeniowych wysiew bezpośredni jest najlepszym rozwiązaniem. Groszek, fasola, kukurydza cukrowa, różne odmiany kapusty oraz sałaty, m.in. roszponka czy sałata liściowa, również najlepiej rosną po wysianiu ich bezpośrednio do gruntu. Także zioła, w tym choćby bazylia, pietruszka czy rukola, można wysiewać bezpośrednio na zewnątrz.

Przy okazji – oprócz rzodkiewki, fasoli i brokułów możesz zasiać także różne kwiaty, na przykład aksamitki, nasturcje czy słoneczniki. Nie tylko wyglądają pięknie, ale również przyciągają wiele pszczół, które są niezbędne do zapylania naszych roślin warzywnych.

compo image

2. Na co zwracać uwagę w przypadku wysiewu bezpośredniego?

Nasiona można wysiewać zarówno do warzywnika, jak i do podwyższonych grządek lub dużych donic. Jeśli masz balkon i chcesz na nim uprawiać np. groszek, możesz wysiać nasiona wiosną, bezpośrednio do doniczki – o ile oczywiście pogoda będzie sprzyjać. Najlepiej używać specjalnej ziemi do siewu o niewielkiej zawartości składników odżywczych i w razie potrzeby później uzupełniać nawozy płynne.
Ponieważ młode rośliny nie są przesadzane ani przenoszone, lecz pozostają w miejscu wysiewu, należy zadbać o odpowiednie odstępy pomiędzy nimi. Nawet rzodkiewki potrzebują kilku centymetrów wolnej przestrzeni, aby mogły wytworzyć swoje różowe bulwy. W przypadku dużych odmian kapusty należy nawet przewidzieć odstęp rzędu pół metra. Ponadto warto wybrać jak najbardziej nasłonecznione miejsce na wysiew, ponieważ większość warzyw i ziół najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub półcieniu. Po wysiewie obowiązuje następująca zasada: nasiona muszą być stale wilgotne, aż do momentu pojawienia się pierwszych kiełków.

3. Kiedy jest najlepszy moment na wysiew bezpośredni?

W rzeczywistości nie istnieje jeden, uniwersalny termin rozpoczęcia wysiewu na zewnątrz, ponieważ optymalny czas siewu zależy od indywidualnych potrzeb i charakterystyki roślin. Na przykład bób charakteryzuje się stosunkowo dużą odpornością i można go siać – przy sprzyjającej pogodzie – już pod koniec lutego. Natomiast fasolę tyczną lepiej wysiewać dopiero w połowie maja, po tzw. zimnej Zośce. Dlatego warto sprawdzać informacje w kalendarzu siewu, dzięki temu łatwiej będzie Ci wybrać odpowiedni termin. Dobrze jest się kierować kalendarzem siewu, ale zawsze warto rzucić też okiem na prognozę pogody. Przy nagłym spadku temperatury do -10 stopni w marcu nawet bób nie wykiełkuje.

Poradaczęsto dobrym momentem na wysiew nasion jest okres od kwietnia do początku maja. W przypadku soi (edamame), fasoli szparagowej i tyczkowej oraz kukurydzy cukrowej warto jednak poczekać do połowy maja, kiedy nie występują już późne przymrozki. Jarmuż wysiewa się natomiast w czerwcu, a kapustę pekińską oraz pak choi zazwyczaj dopiero latem, od lipca do sierpnia.

Wysiew i przygotowywanie rozsad na parapecie

compo image

1. Jakie rośliny wysiewa się najpierw w domu?

Nie wszystkie warzywa nadają się do wysiewu bezpośredniego. Jeśli chcesz uprawiać ciepłolubne warzywa owocowe, w tym choćby pomidory, ogórki czy cukinie, najlepiej będzie rozpocząć wysiew w domu. Na przykład nasiona chili potrzebują do kiełkowania temperatury od 20 do 30 stopni Celsjusza. Chili należy wysiewać bardzo wcześnie, ponieważ może minąć kilka miesięcy, zanim papryczki będą gotowe do zbioru. Ze względu na wysoką temperaturę kiełkowania i stosunkowo powolny wzrost, chili, bakłażany i pomidory nie nadają się do wysiewu bezpośredniego na zewnątrz.

Istnieją jednak rośliny, które można zarówno wysiewać bezpośrednio, jak i wysiewać najpierw w domu. Jeśli chcesz mieć dojrzałe brokuły stosunkowo wcześnie, możesz najpierw wyhodować sadzonki w domu, a gdy temperatura na zewnątrz wzrośnie, przesadzić je do gruntu. Ogólnie rzecz biorąc, brokuły, podobnie jak inne rośliny kapustne, można wysiewać bezpośrednio do gruntu, więc można sobie darować czasochłonną uprawę z rozsady.

compo image

2. Na co zwracać uwagę przy przygotowywaniu rozsad w domu?

Jeśli chcesz samodzielnie wysiać pomidory, ogórki lub paprykę, powinieneś zaplanować wystarczająco dużo czasu i miejsca na ich uprawę. Zanim z nasion wyrosną małe rośliny, które w maju będzie można przesadzić na zewnątrz, będzie trzeba odpowiednio się o nie zatroszczyć. Możesz też oczywiście kupić już gotowe sadzonki.

Do wysiewu i przygotowania rozsad w domu potrzebujesz:

  • pojemników do rozsad lub małych doniczek,
  • ubogiej w składniki odżywcze ziemi do rozsad,
  • butelki ze spryskiwaczem,
  • małej konewki z końcówką zraszającą,
  • ewentualnie folii spożywczej.

Ponadto ważne jest znalezienie jasnego i ciepłego stanowiska. Jeśli w styczniu lub lutym jest jeszcze dość ciemno, warto użyć lampy do roślin.

3. Kiedy najlepiej wysiać nasiona w domu?

To, kiedy należy wysiewać poszczególne rośliny, zależy w dużej mierze od danego gatunku. Ogórki, dynie i cukinie szybko rosną. Dlatego ich nasiona należy wysiewać dopiero w kwietniu. Chili i bakłażany natomiast potrzebują znacznie dłuższego okresu przygotowania. Nasz kalendarz siewu pomoże Ci znaleźć odpowiedni termin rozpoczęcia uprawy najróżniejszych roślin warzywnych.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.